Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Źródło:
PAP
Kaczyński: od 13 grudnia mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie"
Kaczyński: od 13 grudnia mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie"TVN24
wideo 2/2
Kaczyński: od 13 grudnia mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie"TVN24

Od 13 grudnia zeszłego roku mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie". Mówi, że nie będzie kontynuował, że nie będzie inwestował, że nie będzie naprawiał, że nie będzie podejmował przedsięwzięć, które już są zaawansowane - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji samorządowej PiS. - My jesteśmy na "tak" dla rozwoju, jesteśmy na "tak" dla budowania, jesteśmy na "tak" dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość - oświadczył.

W sobotę w podwarszawskich Szeligach odbyła się konwencja samorządowa Prawa i Sprawiedliwości. Lider ugrupowania Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia ocenił, że od 13 grudnia zeszłego roku mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie".

- Przede wszystkim mówi, że nie będzie kontynuował, ale mówi także, że nie będzie inwestował, że nie będzie naprawiał, że nie będzie podejmował przedsięwzięć, które już są zaawansowane i tak dalej, i tak dalej. Natomiast bardzo często lubi się posługiwać słowem "likwidacja". Można powiedzieć, jest to rząd likwidatorów – powiedział prezes PiS.

Jak dodał, jest to rząd, który podjął wysiłek zmierzający ku temu, by coś, co działo się w Polsce, co było dla Polski bardzo dobre, zostało zlikwidowane.

Kaczyński: my wszyscy powinniśmy być na "tak"

- A Polska potrzebuje być na "tak". My wszyscy powinniśmy być na "tak"– powiedział. - My musimy być na "tak" dla inwestycji, na "tak" dla rozbudowy tego wszystkiego, co zostało już podjęte. Na "tak" dla różnego rodzaju innowacji, na "tak" przede wszystkim dla rozwoju - kontynuował Kaczyński.

Jak zaznaczył o tym jednak niewiele obecnie słychać. - Można powiedzieć, że Polska szła pod naszymi rządami drogą rozwoju, drogą ku temu, by polski naród – to słowo odnosi się do każdego obywatela – żył lepiej, żeby szło ku dobremu – przekonywał.

Dodał, że z tej drogi "weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście". Kaczyński oceni też, że to należy przerwać. - Dlatego musimy dzisiaj, tu ze stolicy Polski powiedzieć głośno: jesteśmy na "tak". Polska powinna być na "tak" – wzywał.

Kaczyński: my wszyscy powinniśmy być na "tak"TVN24

- Jesteśmy na "tak" dla rozwoju, jesteśmy na "tak" dla budowania. Jesteśmy na "tak" dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość, ale przede wszystkim dla inwestycji, dla tych małych, lokalnych, ale także dla tych wielkich: dla CPK, dla atomu, elektrowni atomowych, dla wielkiej chemii, dla regulacji Odry, dla portów, a szczególnie tego kontenerowego w Świnoujściu, ale dla portów w ogóle. Dla wielkich inwestycji zagranicznych, w ten najnowocześniejszy przemysł - wymieniał prezes PiS.

- Jesteśmy na "tak" i wzywamy wszystkich, by byli na "tak". To dzisiaj hasło najważniejsze. To jest przekaz tej konferencji - podkreślił Kaczyński.

"Samorządy mogą być i powinny być ostoją wolności"

Prezes PiS mówił, że samorządy są miejscami, gdzie "może łatwiej dojść do porozumienia, łatwiej współpracować, mieć jakiś wspólny cel" i należy to skutecznie wykorzystywać. - Tam to, co często w skali kraju wydaje się bardzo trudne – bo nie mówmy, że niemożliwe – tam może być łatwiejsze i skorzystajmy z tego – podkreślił Kaczyński.

Szef PiS przekonywał też, że za rządów jego partii inwestycje np. w ramach Polskiego Ładu, były inwestycjami dla wszystkich i nie miały "koloru partyjnego". Dodał, że PiS odrzuca ojkofobię, czyli niechęć do własnej ojczyzny. - Jest dzisiaj czas na powrót do polityki rozumianej jako realizacja dobra wspólnego. Jeśli się nie daje tego czynić na poziomie ogólnopolskim, to skorzystajmy z tej samorządowej szansy – zaapelował.

Zachęcił do współpracy na poziomie samorządu. - Zwracamy się o taką współpracę, niezależnie od tego wielkiego sporu, który dzieli dziś Polskę. Powtarzam, współpracujmy dla tego wspólnego celu – podkreślił.

Kaczyński zwrócił też uwagę, że samorządy są niezbędne w funkcjonowaniu demokratycznego państwa. - Samorządy mogą być i powinny być ostoją wolności, bo dzisiaj na tą wolność podnosi się rękę, a władza samorządowa bardzo wiele może - zaznaczył prezes PiS. Stwierdził, że samorządy mogą w pewnym stopniu "łagodzić" te przedsięwzięcia, których - jak mówił - "ostatecznym celem jest to, by Polacy nie byli w stanie ani słyszeć prawdy, ani też tę prawdę wyrażać".

Kaczyński mówił, że Polska musi być coraz silniejsza i bezpieczniejsza, a do tego potrzebna jest m.in. zgoda co do rozbudowy polskich sił zbrojnych.

Kaczyński wskazał też, że Polska musi być narodem ludzi wolnych. Dodał, że kronikarz Wincenty Kadłubek pisał, iż "Polsce, Polakom nigdy wolności nie zabrano". - Te wybory powinny przypomnieć o tym wszystkim, którzy mają pod tym względem inne plany, że Polacy wolności sobie odebrać nie dadzą - powiedział prezes PiS.

Konwencja samorządowa Prawa i Sprawiedliwości

W trakcie konwencji głos zabierali też przedstawiciele kandydatów PiS w nadchodzących wyborach samorządowych: kandydatka do sejmiku pomorskiego Natalia Nitek-Płażyńska, kandydatka na prezydenta Częstochowy Monika Pohorecka, kandydat na prezydenta Elbląga Andrzej Śliwka, kandydat na prezydenta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz kandydat na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński.

Kandydaci podkreślali, że PiS może wygrać wybory, gdyż ma na swoich listach pracowitych i sprawdzonych ludzi, a także, że program PiS ma na celu rozwój Polski.

Zebrani kandydaci podpisali się też pod deklaracją "Polska lokalna – budujmy wspólnie, jesteśmy na 'tak' " . Zadeklarowali w niej "współpracę z każdym rządem, z każdym szczeblem władzy samorządowej, przy każdym projekcie inwestycyjnym służącym naszym lokalnym wspólnotom". "Jednocześnie kierowani troską o rozwój naszego kraju zobowiązujemy się do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, by rządzący nie zniweczyli dotychczasowych wysiłków i kontynuowali rozpoczęte oraz mające opracowane plany ambitne inwestycje" – napisano w deklaracji.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI. Trump zapowiedział, że zorganizuje kolejny wiec w Butler, mieście, w którym doszło do zamachu.

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Władze Meksyku oczekują od Stanów Zjednoczonych przekazania szczegółowego raportu z zatrzymania dwóch szefów kartelu narkotykowego z Sinaloa - Ismaela Zambady Garcii "El Mayo" i Joaquina Guzmana Lopeza, syna przebywającego w więzieniu "El Chapo". Zarzuca się im między innymi handel fentanylem. - Nadal nie wiemy, czy (zatrzymanie - red.) nastąpiło wskutek dobrowolnego oddania się tych osób w ręce władz USA - powiedziała Icela Rodriguez, szefowa Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Obywatelskiej.

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Źródło:
PAP

Zostało mało czasu, ale wiceprezydent Kamala Harris wciąż może wygrać wyścig o Biały Dom - pisze "Economist". Dziennik wskazuje na elementy strategii, na które kandydatka demokratów powinna zwrócić uwagę.

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Źródło:
PAP

Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24