Arcybiskup o Konstytucji i Ewangelii. Zandberg: średniowiecze się skończyło

Polska

Kontrowersyjne słowa abpa Depo o Konstytucjitvn24
wideo 2/3

Wielu hierarchów polskiego kościoła nie odnajduje się w XXI wieku - stwierdził Adrian Zandberg z Partii Razem, reagując na słowa arcybiskupa Wacława Depo, który powiedział w środę, że "bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią". - Polska powinna być państwem świeckim, ale niestety takim państwem nie jest - ocenił Zandberg.

Podczas środowych uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze arcybiskup Wacław Depo, wspominając rocznicę Bitwy Warszawskiej, wyraził nadzieję, że wydarzenia sprzed lat przyczynią się do odbudowy jedności Polaków.

W swojej homilii przekonywał, że w dzisiejszych czasach chodzi przede wszystkim o zwycięstwo moralne, triumf prawdy i miłości.

- W takim zwycięstwie nie ma wygranych i pokonanych, chyba że ktoś czuje się pokonanym poprzez prawdę i miłość do Ojczyzny i jej dziejów, gdyż bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią - powiedział hierarcha.

"Wielu hierarchów nie odnajduje się w XXI wieku"

- Mam dla arcybiskupa wiadomość: średniowiecze się już skończyło - oświadczył Zandberg.

- W Polsce żyją ludzie, którzy są katolikami i tacy, którzy katolikami nie są. I państwo należy do wszystkich, państwo nie jest własnością Kościoła katolickiego, państwo powinno być świeckie - kontynuował. - Polska powinna być państwem świeckim, ale niestety takim państwem nie jest - dodał.

Jego zdaniem, "takie wypowiedzi pokazują, że wielu hierarchów polskiego Kościoła nie odnajduje się w XXI wieku". - Czasem mam wrażenie, że część z nich myśli, że jest ciągle wiek X albo XI - powiedział Zandberg.

- Zadaniem Kościoła jest raczej przekonywanie ludzi do porządku wartości, które uważa za istotne, a nie narzucanie im tego porządku i wartości siłą, niezależnie czy tego chcą, czy tego nie chcą. O ile dobrze pamiętam, to właśnie na tym polegało przesłanie Biblii - podkreślił współprzewodniczący Partii Razem.

Autor: akw/adso / Źródło: TVN24, PAP