TVN24 | Polska

Wiec w Gdańsku przeciwko agresji Rosji na Ukrainę

TVN24 | Polska

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Wiec w Gdańsku przeciwko agresji Rosji na Ukrainę
Wiec w Gdańsku przeciwko agresji Rosji na UkrainęTVN24
wideo 2/2
TVN24Wiec w Gdańsku przeciwko agresji Rosji na Ukrainę

Związek Ukraińców w Polsce zorganizował w środę na Placu Solidarności wiec przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Wojna na Ukrainie toczy się już od ośmiu lat, ale od trzech tygodni cały świat z niepokojem wpatruje się w to, co się odbywa na granicy ukraińsko-rosyjskiej - mówiła przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 Marta Kowal ze Związku Ukraińców w Polsce.

Środowy wiec w Gdańsku przeciwko wojnie na Ukrainie zorganizował Związek Ukraińców w Polsce. Na Placu Solidarności przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 zebrało się wieczorem około stu osób. Obecna była także Aleksandra Dulkiewicz.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Prezydent Gdańska powiedziała, że każdy ma nadzieję, iż do wojny nie dojdzie. - Te słowa szczególnie brzmią w Gdańsku, miejscu, gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa. My tutaj doskonale wiemy, czym jest tragedia wojny, dlatego wołamy, tak jak jest napisane na gdańskim Westerplatte: "Nigdy więcej wojny" - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

Dulkiewicz podczas wiecu przeciwko agresji Rosji na Ukrainę
Dulkiewicz podczas wiecu przeciwko agresji Rosji na UkrainęTVN24

Wiec przeciwko agresji Rosji na Ukrainę

- Zebraliśmy się tutaj w tak ważnym dla wszystkich gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta i wszystkich Polaków miejscu, żeby wyrazić swoje zaniepokojenie rozszerzeniem agresji Rosji na wschodzie Europy - mówiła przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 Marta Kowal ze Związku Ukraińców w Polsce.

- Wojna na Ukrainie toczy się już od ośmiu lat, ale od trzech tygodni cały świat z niepokojem wpatruje się w to, co się odbywa na granicy ukraińsko-rosyjskiej - dodała Marta Kowal. - Napompowany botoksem niedoimperator siedzący na Kremlu odczuwa niedosyt. Mało jemu ziemi Gruzji. Mało jemu aneksji Krymu. Putin chce więcej - dodała.

Kowal zauważyła jednocześnie, że nareszcie Europa i cały świat zaczęli sobie zdawać sprawę z tego, że jeżeli na Ukrainie wybuchnie wojna na dużą skalę, to ucierpi przez to cała Europa i cały świat. Jak dodała, nie można pozwolić na to, żeby jedna osoba dyktowała całemu światu, jak ten powinien żyć. - Nie chcemy wojny. Nie potrzebujemy wojny i powiedzmy o tym bardzo głośno - mówiła Kowal.

Kryzys wokół Ukrainy

Od tygodni trwa napięcie związane z obecnością rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Prowadzone są rozmowy dyplomatyczne mające na celu deeskalację sytuacji i niedopuszczenie do wybuchu wojny.

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Moskwa domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu.

W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania. Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości