Specjalne posiedzenie w OBWE na prośbę Ukrainy. By "zdecydować o odpowiednich kierunkach działania"

Autor:
ads//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Współpraca OBWE i Ukrainy. Rau: będziemy mieli na Ukrainie specjalną misję monitorującą
Współpraca OBWE i Ukrainy. Rau: będziemy mieli na Ukrainie specjalną misję monitorującą TVN24
wideo 2/21
TVN24Współpraca OBWE i Ukrainy. Rau: będziemy mieli na Ukrainie specjalną misję monitorującą

Na prośbę Ukrainy zorganizowane będzie specjalne posiedzenie Rady Stałej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - poinformował stały przedstawiciel Polski przy OBWE Adam Hałaciński. Polska sprawuje obecnie przewodnictwo tej organizacji.

Specjalne posiedzenie Rady Stałej, na prośbę przedstawiciela Ukrainy, ma się odbyć w poniedziałek. Strona ukraińska chce "zdecydować o odpowiednich kierunkach działania w celu deeskalacji i przywrócenia sytuacji na ścieżkę dyplomatycznego dialogu" - napisał przedstawiciel Ukrainy przy OBWE Jewhenij Cymbaliuk.

"Rozwiązywanie problemów związanych z bezpieczeństwem jest głównym zadaniem OBWE" - podkreślił stały przedstawiciel Polski przy OBWE Adam Hałaciński. Od początku 2022 roku przewodnictwo w OBWE sprawuje Polska.

Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych, przekazał, że "tematem oczywistym" jest "sytuacja bezpieczeństwa w Europie Wschodniej". "W dyskusji raport złożą szef Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Ukrainie i przedstawiciel OBWE przy Trójstronnej Grupie Kontaktowej" - poinformował na Twitterze.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)PAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Napięta sytuacja wokół Ukrainy

Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą nawet 150-170 tysięcy żołnierzy i domaga się, by NATO nie rozszerzało się dalej na wschód i nie przyjmowało do siebie Ukrainy. W piątek strona ukraińska przekazała, że "istnieje wielkie zagrożenie, że przedstawiciele Rosji będą przeprowadzać w Donbasie prowokacje", które miałyby posłużyć jako pretekst do inwazji.

Prorosyjscy separatyści oskarżają siły ukraińskie o planowanie ofensywy na terytorium, które obecnie znajduje się pod kontrolą bojowników. Ukraińska armia zaprzecza, a Kijów wyraźnie tłumaczy, że nie chce wojny. W sobotę liderzy samozwańczych tak zwanych: Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej w Donbasie na Ukrainie, ogłosili powszechną mobilizację.

Czytaj więcej o sytuacji wokół Ukrainy w tvn24.pl

Autor:ads//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości