Biało-czerwone konfetti dla ministra. Policjanci cięli, bo "tych kartoników potrzeba było morze"

Biało-czerwone konfetti dla ministra
Biało-czerwone konfetti dla ministra
Radio 5
Radio 5Konfetti zostało zrzucone ze śmigłowca

Zamiast patrolować miasto, policjanci z Białegostoku cięli kartony na konfetti, które później rozrzucono z helikoptera podczas uroczystości z udziałem wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego - dowiedział się portal tvn24.pl. Policja potwierdza, zastrzegając, że nożyczkami pracowali tylko "najmłodsi policjanci".

Głównym gościem i współorganizatorem obchodów Święta Niepodległości w Augustowie był nadzorujący policję wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Atrakcjami były m.in. "bieg o puchar Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji" oraz przelot nad miastem helikoptera, z którego zrzucono biało-czerwone konfetti.

"Helikopter z zaskoczenia" - zatytułował później swoją relację lokalny tytuł "Dziennik Powiatowy".

"(…) Helikopter (…) rozrzucił ze swojego pokładu biało-czerwone konfetti" – pisze autorka tekstu. "Niespotykany jak dotąd rozmach miały obchody w Augustowie" – czytamy w relacji na stronie lokalnego radia.

Cięcie w koszarach

Tymczasem - jak wynika z naszych informacji - konfetti, które zrzucono z pokładu śmigłowca Straży Granicznej, wcześniej pracowicie wycinali policjanci pionu prewencji z Białegostoku. Dzień przed augustowskimi obchodami, zamiast służbowych broni, pałki i kajdanek, dostali nożyczki.

- Funkcjonariusze cięli duże czerwone i białe kartony na malutkie kawałki. Trzeba się było namachać, to tysiące sztuk - mówi nam jeden z oficerów komendy wojewódzkiej w Białymstoku.

Zadaliśmy pytania podlaskiej policji, m.in. o to, kto zlecił to zadanie funkcjonariuszom, a także, czy polecenie, które otrzymali, jest zgodne z ustawą o policji.

Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi, ale dłuższe uzasadnienie, dlaczego policjantów wykorzystano do zrobienia konfetti.

"Podlaska policja, jak wiele innych podmiotów, była jednym z organizatorów obchodów Święta Niepodległości. Doniosłość i powaga tego święta jest tak duża, że policjanci garnizonu podlaskiego dołożyli wszelkich starań aby obchody odbyły się godnie oraz uroczyście i były przy tym atrakcyjne dla zgromadzonych mieszkańców. Oprócz wielu elementów takich jak udział kompanii reprezentacyjnej, licznych pocztów sztandarowych, stoisk profilaktycznych, ekspozycji sprzętu wykorzystywanego przez podlaskie służby mundurowe jednym z elementów uatrakcyjnienia obchodów było konfetti w barwach narodowych. Element ten był przygotowany przez Policję, w ramach jej własnej inicjatywy" – napisał nam rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku Andrzej Baranowski.

Z odpowiedzi rzecznika wynika też, że do cięcia wykorzystano tylko funkcjonariuszy, którzy do służby wstąpili "trzy dni wcześniej i w tym momencie nie posiadali przeszkolenia a co za tym idzie wiedzy ani uprawnień wymaganych do pełnienia służby patrolowej".

Ale białostoccy policjanci mówią nam co innego: - Cięli wszyscy, bo tych kartoników potrzeba było morze. Młodych też oderwano od ich zajęć: treningów, szkoleń, które muszą zaliczyć.

Rzecznik KWP zaprzecza tej informacji. Według niego w zajęciach z "cięcia" wzięło udział 9 funkcjonariuszy, którzy pocięli trzy ryzy papieru.

CZYTAJ: SZEF POLICJI CHCE WYJAŚNIEŃ WS. KONFETTI DLA WICESZEFA MSWIA

Mundurowi ministra

Podlasie to teren, z którego pochodzi i kandyduje do Sejmu nadzorujący właśnie policję, Straż Graniczną i BOR wiceminister Jarosław Zieliński.

- Niemal w każdym tygodniu wizytuje którąś z komend. Za każdym razem ma to wymiar oficjalnej uroczystości – mówi jeden z naszych rozmówców.

Faktycznie – tylko w poniedziałek 5 grudnia cztery główne informacje na oficjalnej stronie komendy wojewódzkiej w Białymstoku dotyczyły wiceministra Jarosława Zielińskiego. "Dziś w Łomży odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów służbowych funkcjonariuszom komendy w Łomży. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński".

Tytuł drugiej brzmiał: "Sekretarz stanu w MSWiA na odprawie służbowej w komendzie powiatowej policji w Kolnie".

Kolejna informacja nosi tytuł: "Uroczyste przekazanie radiowozów w Grajewie z udziałem Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji" a czwarta z kolei "Uroczyste przekazanie nowego radiowozu policjantom Komendy w Augustowie z udziałem Sekretarza Stanu w MSWiA".

Komendant ministra

Oceny takiej aktywności ministra Zielińskiego, wśród policjantów są podzielone. Według jednych świadczą o jego pracowitości. Oponenci wskazują, że policja wykorzystywana jest do promocji jego osoby i umacniania wpływów na Podlasiu. Podkreślają, że w innych jednostkach w kraju minister bywa zdecydowanie rzadziej.

Zgodni są nasi rozmówcy w jednym: uroczyste przyjmowanie ministra oznacza zapowiedź przyspieszenia kariery komendanta wojewódzkiego w Białymstoku Daniela Kołnierowicza. Z informacji tvn24.pl wynika, że to on był i nadal jest kandydatem ministra do objęcia stanowiska komendanta głównego policji.

Kołnierowicz na razie nie awansował do Warszawy, gdyż poprzednia kandydatura ministra Zielińskiego skończyła się wizerunkową katastrofą. To właśnie Zieliński zdecydował, że tuż po wyborach stery w policji obejmie Zbigniew Maj. Już po trzech miesiącach (luty 2016 r.) odwołano go z funkcji szefa KGP w atmosferze skandalu.

Koordynujący służby specjalne minister Mariusz Kamiński poinformował wtedy Sejm, że wobec Maja toczy się prokuratorskie śledztwo a sprawa dotyczy podejrzenia popełnienia przez niego "poważnych przestępstw".

Maj musiał odejść z KGP, a jego miejsce zajął generał Jarosław Szymczyk. Nie był jednak faworytem wiceministra Jarosława Zielińskiego.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: radio5.tv

Pozostałe wiadomości