Komunistyczne pochodzenie Trybunału Konstytucyjnego? Jak było w rzeczywistości

Jubileusz TK na cenzurowanym
Jubileusz TK na cenzurowanym
tvn24
Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego bez przedstawicieli rządu i prezydenta (materiał magazynu "Polska i Świat")tvn24

Polityczny spór o Trybunał Konstytucyjny objął już także historię samego Trybunału. Jedna strona sporu wytyka, że Trybunał powstał w PRL, więc choćby ostatni jubileusz 30-lecia tej instytucji nie jest powodem do świętowania. Druga strona sporu odpowiada, że Trybunału chciała pierwsza "Solidarność".

- To było świętowanie 30. rocznicy Trybunału Konstytucyjnego, a więc to świętowanie czasów dyktatora (Wojciecha) Jaruzelskiego, bo to wtedy się działo. Nie ma sensu, żeby świętować narodziny Trybunału Konstytucyjnego, bo jego akuszerem był dyktator Jaruzelski. To była manipulacja, którą wtedy Jaruzelski stworzył - mówił w wywiadzie dla telewizji publicznej, komentując obchodu jubileuszu TK, wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak, stwierdzając, że obecny Trybunał tkwi korzeniami w komunistycznej dyktaturze Wojciecha Jaruzelskiego.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, organizując obchody TK, mówił z kolei, że to właśnie w tym mieście na pierwszym zjeździe w 1981 roku NSZZ "Solidarność" zażądała od władz powołania sądu konstytucyjnego. Jeszcze przed obchodami wojewoda pomorski Dariusz Drelich mówił jednak, że "manipulacją jest twierdzenie, iż utworzenie Trybunału było realizacją woli delegatów Zjazdu NSZZ 'Solidarność'". - Podkreślam i przypominam – "Solidarność" dążyła do obalenia komunizmu. Celem solidarnościowego ruchu było utworzenie niepodległej i demokratycznej Polski, zaś celem ówczesnego Trybunału – dzieła WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - red.) i PZPR – zakłamywanie rzeczywistości - oświadczył wojewoda Drelich 28 września.

Trybunał Konstytucyjny jako instytucja istnieje nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat. Jednak w czasach, do których odwołuje się wiceprezes PiS, działał na zupełnie innych zasadach niż pod rządami obecnie obowiązującej Konstytucji RP. W tamtym czasie orzeczenia trybunału o niezgodności z ustawą zasadniczą za każdym razem zatwierdzał Sejm. Pozycja sądu konstytucyjnego zmieniła się dopiero w III RP, a i to nie od razu.

Kiedy i kto wpadł zatem na pomysł stworzenia Trybunału Konstytucyjnego?

Trybunał według komunistów i według Solidarności

Na fali posierpniowej odwilży na początku lat 80. satelicka wobec komunistycznej PZPR partia o nazwie Stronnictwo Demokratyczne zwołała w marcu 1981 roku swój XII kongres. I to na nim właśnie miał paść po raz pierwszy oficjalny postulat powołania Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej bowiem potrzeba powołania sądu konstytucyjnego w Polsce pojawiała się co najwyżej w teoretycznych konstrukcjach intelektualnych ówczesnych naukowców. Woli politycznej do powołania trybunału przez trzy dziesięciolecia PRL wcale jednak nie było, choć SD co najmniej dwukrotnie próbowało. Komuniści w czasach Bieruta, Ochaba, Gomułki i Gierka uważali trybunał za instytucję niepotrzebną.

"Obowiązywał wówczas inny pogląd, że kontrola zgodności z Konstytucją ustaw sejmowych, wykonywana przez organ pozaparlamentarny, jest instytucja reakcyjną i dlatego nie ma dla niej miejsca ani w państwie socjalistycznym, ani w państwie ludowym, które spokojnie ufają sprawiedliwości ludu i jego woli” - tłumaczył profesor Jan Ziembiński z Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie ("Polityka" nr 29 /1482/, 20.07.1985).

Trybunał Konstytucyjny według pierwszej Solidarności

Postulat SD nieoczekiwanie zaakceptowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza i na IX nadzwyczajnym zjeździe odbywającym się w lipcu 1981 roku oficjalnie poparła utworzenie Trybunału Konstytucyjnego.

Także I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" zażądał powstania Trybunału Konstytucyjnego w Uchwale Programowej z 7 października 1981 roku. Żądanie to brzmiało następująco:

"System prawny musi gwarantować podstawowe wolności obywatelskie, respektować zasady równości wobec prawa wszystkich obywateli i wszystkich instytucji życia publicznego. Wymaga to powołania niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego (albo też odpowiedniej Izby Sądu Najwyższego), którego zadaniem będzie orzekanie o zgodności z Konstytucją oraz zgodności aktów niższego rzędu z ustawami. Badaniu powinna podlegać również zgodność prawa wewnętrznego z ratyfikowanymi konwencjami i Międzynarodowymi Paktami Praw". [Teza 23, pkt 4 ]

W tym samym czasie władza rozpoczęła pracę nad powołaniem Trybunału. Centralna Komisja Porozumiewawcza Partii i Stronnictw Politycznych, w składzie przedstawicieli jednej partii - PZPR i dwóch stronnictw - ZSL i SD rozpoczęła w październiku 1981 r. prace nad ustanowieniem Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu i urzędu Prezydenta PRL. Eksperci komisji zebrali się na jednym roboczym posiedzeniu w listopadzie, po czym generał Jaruzelski wprowadził stan wojenny.

Władza ludowa ustanawia trybunał

"Przerwaliśmy pracę, ale na krótko. Zabraliśmy się do niej ponownie po przemówieniu programowym Wojciecha Jaruzelskiego w Sejmie, 26 stycznie 1982 r." - wspominał w cytowanym już wywiadzie dla "Polityki" prof. Jan Ziembiński, który wchodził w skład zespołu ekspertów.

Trybunał orzeczeń kontrolowanych

Dwa miesiące później Sejm PRL dokonał zmian w konstytucji. Ustawa zasadnicza Polski Ludowej zyskała wówczas artykuł mówiący m.in., że: "Trybunał Konstytucyjny orzeka o zgodności z Konstytucją ustaw i innych aktów normatywnych naczelnych oraz centralnych organów państwowych"

W tamtym czasie Trybunał nie był w pełni sądem, raczej sygnalizatorem niekonstytucyjnych przepisów. Zaraz potem bowiem znowelizowana w 1982 roku konstytucja stanowiła, że "orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności ustaw z Konstytucją podlegają rozpatrzeniu przez Sejm".

"Solidarność", która pół roku wcześniej postulowała powołanie Trybunału Konstytucyjnego, nie odniosła się oficjalnie do tych zmian konstytucji. Nie mogła. Była już wówczas związkiem nielegalnym, a jej liderzy siedzieli w więzieniach. Wojskowa dyktatura wprowadzająca w życie porządku stanu wojennego zdelegalizowała "Solidarność".

Po 1982 roku istniał zapis o trybunale w konstytucji, ale trybunał jako taki nie funkcjonował. Jego zasady działania miała określić ustawa. Ustalanie, ilu ma być sędziów, kto ich ma powoływać i na jak długie kadencje, zajęło w sumie trzy lata. Dopiero w 1985 roku Sejm uchwalił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. W myśl jej przepisów sędziowie mieli być powołani przed grudniem 1985 roku. Ukonstytuowany Trybunał Konstytucyjny PRL pierwsze orzeczenie wydał 28 maja 1986 roku.

Trybunał samodzielny

Po przełomie demokratycznym Trybunał Konstytucyjny pozostał w niezmienionej formie. Mała Konstytucja z 1992 roku nie zmieniła jego statusu. Nadal jego orzeczenia podlegały kontroli kwalifikowanej większości (2/3) posłów. Trybunał był związany z Sejmem nie tylko tym obowiązkiem, ale również siedzibą. Obecny budynek TK w warszawskiej alei Szucha jest jego siedzibą od 1995 roku. Wcześniej trybunał mieścił się w budynku B Sejmu.

Od 1997 roku, po wejściu w życie obecnie obowiązującej Konstytucji RP, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne.

Zdaniem historyka profesora Andrzeja Friszkego nie można jednoznacznie mówić, że Trybunał Konstytucyjny był wprost dziełem Jaruzelskiego, albo że jest wyłącznie realizacją postulatów pierwszej Solidarności.

- Trzeba pamiętać w jakich czasach trybunał powstawał - mówi nam prof. Friszke. - Rzeczywiście "Solidarność" bardzo jednoznacznie wyrażała potrzebę zorganizowania sądów, w tym sądu konstytucyjnego w taki sposób, aby służyły one obywatelom i cieszyły się maksimum niezawisłości. Z drugiej strony ówczesna władza wychodziła naprzeciw postulatom środowisk prawniczych, bo trzeba pamiętać, że wśród prawników niezwiązanych z "Solidarnością" coraz częściej pojawiały się wtedy głosy, że potrzebny jest w Polsce sąd konstytucyjny. Oczywiście, że Trybunał Konstytucyjny powołany w latach 80. nie cieszył się pełnią niezawisłości, ale zrobiono wtedy pierwszy krok ku temu, by po wielu latach mógł on funkcjonować w obecnej formie.

Dążenia komunistycznej władzy i demokratycznej opozycji do powołania sądu konstytucyjnego zbiegły się zatem w czasie, ale każda ze stron miała jednak na ten temat różne wyobrażenia. Trybunału Konstytucyjnego chciała PZPR, ale i pierwsza "Solidarność", z tym, że tylko ta druga chciała TK w pełni niezawisłego.

Autor: jp/kk, mtom / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump podpisał rozkaz wysłania 1500 żołnierzy na granicę z Meksykiem, by przeciwdziałać "inwazji". Pentagon poinformował, że wojsko wyśle samoloty i śmigłowce, by wesprzeć deportację imigrantów. Władze Meksyku, by przygotować się na napływ migrantów wydalanych z USA, rozpoczęły stawianie olbrzymich obozów namiotowych w mieście Ciudad Juarez - podał Reuters. Władze Meksyku twierdzą, że są przygotowane na możliwość masowej deportacji, ale niezależni komentatorzy mają co do tego wątpliwości.

"Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

"Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

Źródło:
PAP

Prezydent Panamy zapewnia, że nie obawia się inwazji wojsk amerykańskich. Jose Raul Mulino podkreślił, że przekazanie kontroli nad kanałem "nie było ustępstwem ani prezentem od Stanów Zjednoczonych" i zapewnił, że kanał "należy i będzie należał do Panamy".

"Bądźmy poważni". Prezydent Panamy nie obawia się inwazji USA

"Bądźmy poważni". Prezydent Panamy nie obawia się inwazji USA

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że prezydent USA Donald Trump zawiesił pracowników biur programów różnorodności, równości i integracji (DEI) w rządzie federalnym i wysłał ich na płatne urlopy.

Wszyscy federalni pracownicy biur równości i różnorodności wysłani do domów

Wszyscy federalni pracownicy biur równości i różnorodności wysłani do domów

Źródło:
PAP

1064 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Około tysiąca żołnierzy z Korei Północnej zginęło już w walkach z siłami ukraińskimi w obwodzie kurskim Rosji – poinformowała BBC, powołując się na zachodnich urzędników, którzy zastrzegli sobie anonimowość. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Żołnierze Kim Dzong Una masakrowani w walkach

Żołnierze Kim Dzong Una masakrowani w walkach

Źródło:
PAP

Brytyjski resort obrony informuje o wytropieniu przez marynarkę wojenną rosyjskiego okrętu szpiegowskiego w kanale La Manche. Minister obrony John Healey zapewnił, że Wielka Brytania będzie nadal eksponować szkodliwą działalność Putina i zwalczać rosyjską "flotę cieni", by zapobiec finansowaniu nielegalnej napaści na Ukrainę.

Wytropili rosyjski okręt szpiegowski w kanale La Manche

Wytropili rosyjski okręt szpiegowski w kanale La Manche

Źródło:
PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump zagroził wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski udowadnia, że za salę dla "kandydata obywatelskiego" płaci biuro poselskie PiS. Z kolei Iga Świątek zagra dziś o finał Australian Open. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 23 stycznia.

Trump grozi Rosji, walka o finał Australian Open, faktura Nawrockiego

Trump grozi Rosji, walka o finał Australian Open, faktura Nawrockiego

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek rano w centralnych i południowych regionach Polski zalega gęsta mgła. Miejscami widzialność wynosi poniżej 200 metrów. Obowiązują żółte alarmy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sprawdź szczegóły.

Siedem województw z ostrzeżeniami IMGW

Siedem województw z ostrzeżeniami IMGW

Źródło:
IMGW

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. - Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające - podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę, 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę, wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24