Po otrzymaniu wszystkich opinii obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu, trafi pod obrady komisji - zapowiedziała w środę przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Bożena Borys-Szopa z PiS. Posłowie zdecydowali w głosowaniu, że komisja nie zajmie się w środę projektem. Wniosek odrzucono głosami 29 do 3.
W środę tuż po rozpoczęciu obrad komisji poseł niezrzeszony Jan Klawiter wnioskował o to, aby w porządku obrad znalazł się projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję". Sprzeciw zgłosiła m.in. Monika Rosa z Nowoczesnej. Argumentowała, że rozmawianie o tych rozwiązaniach wymaga przygotowania i zaproszenia środowisk kobiecych, które nie zgadzają się z tą propozycją.
Posłowie zdecydowali w głosowaniu, że komisja nie zajmie się w środę obywatelskim projektem. Wniosek odrzucono głosami 29 do 3.
Jak podkreśliła Borys-Szopa, to, że projekt nie trafił jeszcze pod obrady komisji, nie znaczy, że nie pracuje się nad nim. - Prezydium zbiera różnego rodzaju opinie i nawet dziś wpłynęła jedna z nich. Po otrzymaniu wszystkich opinii projekt, za decyzją grona komisji, trafi pod obrady - mówiła.
"Polityczne tchórzostwo"
Z kolei poseł niezrzeszony Robert Winnicki zaznaczył, że chciałby wiedzieć, kiedy pojawi się termin zamknięcia przyjmowania opinii. - To, co pani powiedziała, jest kolejnym elementem zupełnie nieuprawnionego odkładania prac nad tym projektem, politycznego tchórzostwa, które państwo uprawiacie, ignorowania blisko miliona obywateli - mówił.
Borys-Szopa prosiła o uspokojenie emocji. - Jak będziemy gotowi, to przekażemy wszystkie opinie. Komisja będzie podejmowała w tej sprawie decyzje - zaznaczyła. Prosiła, aby nie wywierać presji na komisję.
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję"
W marcu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.
Na początku stycznia Sejm skierował projekt "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac w komisji. Posłowie zdecydowali, by zajęła się nim komisja polityki społecznej i rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Trzy przypadki
Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, a w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.
Autor: kb//adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24