- Na początku w prewencji, a potem jak się da, to na stołek. Komendant - też byłoby dobrze - snuje wizje o przyszłej karierze Krystian Drzewiecki, kandydat na policjanta. W Warszawie, Gdańsku, czy Wrocławiu przed policyjnymi komendami kolejki. Policyjny mundur przyciąga tłumy, bo daje pracę i gwarantuje emeryturę po 15 latach. Jednak już za rok wiek emerytalny policjanta znacznie się wydłuży.
Proces rekrutacji do policji zaczyna się od podania. W Gdańsku w jednym z pokoików raz w tygodniu kilku urzędników próbuje odeprzeć szturm chętnych. Chociaż dokumenty można wysłać pocztą, to policja odradza tę metodę. - Jak ktoś prześle dokumenty i nie będą kompletne, będziemy odsyłali i ta droga i tak będzie dłuższa - mówi kom. Joanna Kowalik-Kosińska.
Kariera w policji - czemu nie?
To ostatni rok, gdy mogę przejść na emeryturę po 15 latach. Michał Szkaliński
Policyjna rotacja
W zeszłym roku z policji odeszło niemal sześć tysięcy funkcjonariuszy, prawie tyle samo nowych przyjęto. W tym roku ma być podobnie. - W ubiegłym roku mieliśmy ponad 50 tysięcy kandydatów, tylko co dziesiąty zostaje funkcjonariuszem - mówi insp. Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy komendanta głównego policji.
Stabilna praca, niezła płaca..
Jak twierdzi minister spraw wewnętrznych, nawet wydłużenie pracy do 55-tego roku życia i przywileje emerytalne po 25 latach tej kolejki nie skrócą. - To będzie wciąż bardzo uprzywilejowany system w porównaniu z tym, w którym my wszyscy funkcjonujemy - mówi minister spraw wewnętrznych, Jacek Cichocki. Innego zdania są policyjni związkowcy, którzy ministra ostrzegają, że policja przestanie być "magnesem".
Jednak na razie nic na to nie wskazuje. Stabilna praca, niezła płaca i perspektywa szybkiej emerytury bardziej przemawiają do wyobraźni niż sposób, w jaki policja do pracy rekrutuje.
Źródło: TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn