Polska

Kogo pochowano na Wawelu?

Polska

Aktualizacja:
Wawel to miejsce spoczynku największych Polków
TVN24Wawel to miejsce spoczynku największych Polków

Lech i Maria Kaczyńscy zostaną pochowani na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, zwanej także Kryptą Piłsudskiego. To tam spoczywa bowiem marszałek Józef Piłsudski.

Prócz ciała marszałka umieszczono tam też - zgodnie z jego wolą - urnę z ziemią z grobu matki Marii z Bilewiczów Piłsudskiej pochowanej podobnie jak serce marszałka na wileńskiej Rossie.

Kryptę, zaprojektowaną przez Adolfa Szyszko-Bohusza zamyka ażurowa krata z herbami Polski I Litwy oraz herbem rodu Piłsudskich - Kościesza.

Ostatni pogrzeb - w krypcie św. Leonarda

Marszałek Piłsudski do tej krypty został przeniesiony z Krypty św. Leonarda. To tu co roku w Dzień Zaduszny (2 listopada) odbywa się nabożeństwo za dusze polskich władców i bohaterów narodowych.

W Krypcie św. Leonarda odbył się ostatni pogrzeb na Wawelu - w 1993 roku złożono tam prochy tragicznie zmarłego w 1943 roku w katastrofie lotniczej na Gibraltarze generała Władysława Sikorskiego.

Prócz niego w tej krypcie leżą król Jan III Sobieski, który w 1683 roku powstrzymał pod Wiedniem najazd turecki na Europę. Obok niego znajduje się sarkofag żony Marysieńki, czyli Marii Kazimiery d'Arquien.

Przy parze królewskiej leży tragicznie zmarły w 1813 roku w nurtach Elstry pod Lipskiem książe Józef Poniatowski, król Michał Korybut Wiśniowiecki (zm. w 1673 roku) oraz bohater narodowy nie tylko Polski ale i Stanów Zjednoczonych Tadeusz Kościuszko, pochowany na Wawelu w 1818 roku.

Inne krypty

Prócz św. Leonarda Wawel - najbardziej znane miejsce pochówku polskich władców - ma też Krypty Stefana Batorego, rodziny Władysława IV, Zygmuntowską, Zygmunta Starego oraz Wazów.

ONI ZGINĘLI - LISTA

TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ KONDOLENCJE

Katedra Wawelska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości