Koalicja Europa Plus Twój Ruch oficjalnie przestała istnieć - poinformował w czwartek przed godziną 17 Ryszard Kalisz. Wcześniej taki obrót sprawy zapowiadał wiceszef Twojego Ruchu Marek Siwiec. - Była umowa koalicyjna, wszystko było związane z wyborami europejskimi. Skoro wybory się odbyły, to koalicja przestaje istnieć - wyjaśnił Siwiec.
W skład koalicji Europa Plus Twój Ruch, obok Twojego Ruchu Janusza Palikota, weszły m.in. Partia Demokratyczna Andrzeja Celińskiego, stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza i Stronnictwo Demokratyczne Pawła Piskorskiego. Patronem inicjatywy politycznej został Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP.
"Wszystko wyszło do dupy"
Projektowi Palikota wyborcy pokazali jednak czerwoną kartkę. W niedzielnych wyborach do PE koalicja Europa Plus Twój Ruch znalazła się poniżej progu wyborczego. Uzyskała 3,58 proc. poparcia. Do Brukseli nie jedzie ani lider, ani jego ludzie.
- Nie zadziałały nazwiska, świetne listy i patronat Kwaśniewskiego. Wszystko wyszło do dupy. Być może ja jestem powodem - zastanawiał się dzień po wyborach w TVN24 Janusz Palikot.
W czwartkowe popołudnie koalicja Europa Plus Twój Ruch oficjalnie przestała istnieć. O sprawie poinformował w rozmowie z reporterem TVN24 Ryszard Kalisz. Pytany o powody stwierdził, że wynik koalicji był "niezadowalający".- Zdecydowaliśmy, że wraz z oficjalnym ogłoszeniem wyników wyborów do europarlamentu przez PKW koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć - powiedział Ryszard Kalisz, który startował z list tej koalicji do PE.Także wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, wychodząc ze spotkania, poinformowała dziennikarzy, że projekt koalicji został zakończony.Ryszard Kalisz podkreślał, że koalicja EP TR została utworzona na potrzeby eurowyborów. - Jej wynik, który jest dla wszystkich niezadowalający, niewprowadzenie do PE żadnego eurodeputowanego, spowodował, że postanowiliśmy, iż każde środowisko tworzące Europę Plus Twój Ruch, każda partia i stowarzyszenie podejmuje teraz decyzję dotyczącą swojej przyszłej działalności na własną rękę i nie ma już koalicji Europa Plus Twój Ruch - oświadczył Kalisz.
"To projekt, który okazał się mało wyrazisty"
"Wszystko było związane z wyborami"
O tym, że koalicja może przestać istnieć mówił wcześniej Marek Siwiec. - Dziś ma się spotkać koalicja i zarząd Twojego Ruchu i można dziś oczekiwać, że koalicja zakończy swą działalność, bo wybory się odbyły. Będzie pewnie okazja do wymiany poglądów, co wyszło, co nie wyszło - poinformował przed południem Siwiec, który bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła w Wielkopolsce.
Pytany, czy zakończenie działalności oznacza, iż inicjatywa zostanie rozwiązana, odparł, że koalicja została powołana na wybory europejskie.
- Była umowa koalicyjna, wszystko było związane z wyborami europejskimi. Skoro wybory się odbyły, to koalicja przestaje istnieć - tłumaczył. Dopytywany, czy powodem jest wynik wyborczy, zaprzeczył.
Spotkanie liderów
Na uwagę, że politycy inicjatywy zapowiadali, iż projekt Europa Plus Twój Ruch będzie wykraczał poza wybory europejskie, odpowiedział: "przede wszystkim na razie nie ma nowych wyborów".
Kilka dni temu politycy koalicji Europa Plus Twój Ruch zapowiadali, że jeszcze w tym tygodniu spotkają się jej liderzy, by podsumować przegrane dla wybory do PE. Mówili m.in. o potrzebie przeformułowania projektu, utworzeniu partii, a niektórzy już wtedy nie wykluczali rozpadu projektu.
Powyborcza bajeczka Anny Grodzkiej
Autor: jl//rzw/kwoj / Źródło: PAP, TVN24