Głównym polem aktywności pani Kingi Dudy było zaangażowanie w inicjatywy dotyczące młodzieży - poinformowało portal tvn24.pl Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta. Córka Andrzeja Dudy była jego społeczną doradczynią od sierpnia ubiegłego roku do 8 stycznia roku bieżącego.
14 stycznia informację o tym, że Kinga Duda, córka prezydenta, nie jest już jego społeczną doradczynią, podała w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy. Informację tę w rozmowie z PAP potwierdził prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Jak dodał, ma to związek z nowym etapem życia zawodowego Kingi Dudy.
"Głównym polem aktywności pani Kingi Dudy było zaangażowanie w inicjatywy dotyczące młodzieży"
14 stycznia zwróciliśmy się do Kancelarii Prezydenta RP z pytaniem, kiedy dokładnie Kinga Duda zakończyła pełnić funkcję doradczyni oraz czym zajmowała się w trakcie pełnienia tej funkcji. Odpowiedź otrzymaliśmy w piątek, 29 stycznia.
Biuro Prasowe poinformowało, że "od dnia 8 stycznia bieżącego roku Pani Kinga Duda nie jest już społecznym doradcą Prezydenta RP Andrzeja Dudy". Z otrzymanej odpowiedzi dowiedzieliśmy się też, że "nie powstają raporty podsumowujące aktywność doradców Prezydenta RP".
"Ich główne działania są komunikowane na stronie internetowej KPRP. Istotą zaangażowania doradcy Prezydenta RP – zarówno społecznego, jak i etatowego, jest prowadzenie działań bezpośrednio na rzecz Prezydenta RP. Warto także zaznaczyć, że doradca społeczny prowadzi działania na rzecz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kancelarii Prezydenta RP bez wynagrodzenia" – napisano w odpowiedzi.
W informacji od Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta czytamy, że "głównym polem aktywności pani Kingi Dudy było zaangażowanie w inicjatywy dotyczące młodzieży". "Wraz z doradcą Łukaszem Rzepeckim zainaugurowała inicjatywę 'Młodzi w Pałacu'. To przedsięwzięcie to przede wszystkim cykl spotkań z młodymi ludźmi aktywnymi społecznie: analiza sytuacji młodzieży w Polsce i próba diagnozy, co do kluczowych wyzwań oraz znalezienia rozwiązań dla problemów, z którymi mierzą się młodzi ludzie w naszym kraju. Pani Kinga Duda animowała i uczestniczyła w szeregu takich spotkań, które miały miejsce w Pałacu Prezydenckim" – wyjaśniono.
Jak stwierdziło Biuro Prasowe, w ostatnim czasie wśród zagadnień, które były dyskutowane w ramach inicjatywy "Młodzi w Pałacu", znalazły się "zaangażowanie w organizacjach obywatelskich, edukacja w pandemii, sprawy pracownicze z perspektywy ludzi młodych, sprawy ochrony środowiska i klimatu oraz perspektywy rozwoju Polski". Dodano, że spotkania były realizowane zarówno w formie bezpośredniej, jak i wideokonferencji.
Co z sędziami pokoju?
W przesłanej odpowiedzi nie wspomniano o raporcie na temat sędziów pokoju. O tym, że Kinga Duda się tym zajmuje w kancelarii prezydenta mówiła dziennikowi "Fakt" w październiku zeszłego roku Zofia Romaszewska, etatowy doradca prezydenta. "Przygotowała doskonałe opracowanie na temat sędziów pokoju. Była nadzwyczajna, niezwykle kompetentna, zaangażowana, sympatyczna i bardzo normalna" - opisywała Romaszewska.
Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju w Polsce dyskutowane jest od co najmniej kilku lat. Tego rodzaju osoby w wielu krajach wspierają sędziów zawodowych, głównie w sprawach pojednawczych i innych mniejszej wagi, gdzie ewentualne sankcje mają przede wszystkim wymiar pieniężny. Nie mogą wymierzać kar ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Kinga Duda była doradczynią prezydenta od sierpnia zeszłego roku
25-letnia Kinga Duda została doradczynią społeczną prezydenta RP, swojego ojca, w sierpniu 2020 roku. W jej biogramie podano, że jest ona "prawniczką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law w Waszyngtonie".
Ponadto podkreślono, że Kinga Duda jest "uczestniczką licznych międzynarodowych konkursów z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR)", a "w czasie studiów pełniła funkcję przewodniczącej Koła Naukowego Postępowania Cywilnego TBSP UJ".
"Doświadczenie zawodowe zdobywała w licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych, a także Parlamencie Europejskim. Jako wolontariuszka uczestniczyła w pracach Biura Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP, gdzie wspierała również prace legislacyjne" – napisano w informacji. Dodano też, że specjalizuje się "w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym oraz prawie prywatnym międzynarodowym".
Źródło: tvn24.pl, PAP