Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Konstytucja nie może być stosowana tak, aby odpowiadało to doraźnym kalkulacjom"

Źródło:
tvn24.pl
Profesor Piotrowski: prezydent zobowiązany do działania "sprawnego i rzetelnego"
Profesor Piotrowski: prezydent zobowiązany do działania "sprawnego i rzetelnego"TVN24
wideo 2/4
Profesor Piotrowski: prezydent zobowiązany do działania "sprawnego i rzetelnego"TVN24

Prezydent ma dwa tygodnie do dyspozycji, jeżeli chodzi o desygnowanie premiera. Obowiązuje go jednak zasada sprawnego i rzetelnego działania - podkreśla profesor Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego pytany o to, kiedy poznamy decyzję Andrzeja Dudy, komu powierzyć misję tworzenia rządu.

Profesor Ryszard Piotrowski w rozmowie z TVN24 podkreślił, że pierwszym etapem procesu, który ma doprowadzić do wyłonienia nowego premiera, jest dymisja dotychczasowego rządu. Ta - jak zaznaczył ekspert - zostanie przyjęta podczas pierwszego posiedzenia Sejmu.

- Potem następuje powierzenie pełnienia obowiązków, dalszego pełnienia obowiązków. Prezydent ma na to dwa tygodnie. Czy te dwa tygodnie zechce skrócić, do momentu wyboru Marszałka Sejmu i od tego uzależnić swoją decyzję o desygnowaniu Prezesa Rady Ministrów czy też nie? Konstytucyjnie jest to sprawa prezydenta - podkreśla prof. Piotrowski.

Zaznaczył jednak, że głowa państwa - w świetle konstytucyjnych zapisów - jest również zobowiązana do działania "sprawnego i rzetelnego":

- Jest to zasada działania lojalnego w stosunku do konstytucji, która w żadnym zakresie nie może być stosowana tak, aby odpowiadało to jakimś doraźnym kalkulacjom politycznym - podkreślił prof. Piotrowski.

10.08.2022 | Kogo prezydent wskaże do nowej izby Sądu Najwyższego?
10.08.2022 | Kogo prezydent wskaże do nowej izby Sądu Najwyższego?Losowanie sędziów w Sądzie Najwyższym było powodem do kpin, ale ciąg dalszy sprawy to już nic śmiesznego. Na biurku prezydenta jest lista 33 sędziów. To Andrzej Duda ma teraz wybrać 11 z nich do Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Znów wracają pytania o literę prawa. Maciej Knapik | Fakty TVN

Kluczowa decyzja prezydenta

Chociaż wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, to trzy opozycyjne komitety (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica) wspólnie mają 248 mandatów, co pozwala im - przy zawarciu koalicji - wspólne rządy.

Czytaj też: Donald Tusk ma być kandydatem na premiera. Wspólne oświadczenie liderów

Liderzy prodemokratycznych partii opozycyjnych podczas rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą konsekwentnie wskazywali Donalda Tuska jako wspólnego kandydata na premiera. Oficjalnie z próby utworzenia parlamentarnej większości nie rezygnuje jednak Prawo i Sprawiedliwość.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda stwierdził, że jest "dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera": Mateusz Morawiecki oraz Donald Tusk.

Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu zostało przez niego zwołane na 13 listopada (kadencja obecnego Sejmu kończy się dzień wcześniej).

Budka: wybór marszałka będzie jasnym sygnałem

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka stwierdził przed kamerą TVN24, że "przyszły premier Donald Tusk ma co najmniej 248 głosów", a mówienie o jakimkolwiek innym scenariuszu jest "absolutnie nieuprawnione".

- Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu wybierzemy marszałka, który będzie cieszył się poparciem wszystkich ugrupowań demokratycznej większości. Poprze go co najmniej 248 posłów - powiedział Borys Budka.

Borys Budka: w Sejmie przyszły premier Donald Tusk ma 248 głosów
Borys Budka: w Sejmie przyszły premier Donald Tusk ma 248 głosówTVN24

Dodał, że prezydent powinien powierzyć misję tworzenia rządu temu, kto ma sejmową większość, a wybór marszałka będzie "jasnym sygnałem".

- Pan prezydent będzie mógł wziąć kalkulator i policzyć, kto ma więcej głosów - zaznaczył polityk.

Borys Budka nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć, czy marszałkiem zostanie Szymon Hołownia.

- Jestem ostatnią osobą, która chciałaby o tym publicznie spekulować. O nazwiskach będziemy rozmawiać, jak wszystko ustalą liderzy - odparł. Przyznał jednak, że nie jest przeciwnikiem pomysłu rotacji na stanowisku marszałka. - Ważne, żeby wszystkie ugrupowania tworzące rząd czuły się odpowiedzialne za to, co się dzieje - podkreślił polityk.

Tworzenie umowy koalicyjnej trwa

Włodzimierz Czarzasty, jeden z liderów Lewicy przekazał dziennikarzom w Sejmie, że dopóki nie zakończą się rozmowy związane z tworzeniem umowy koalicyjnej nie będzie udzielał żadnych wywiadów. Tak samo - jak zdradził - mają robić inni liderzy, którzy mają tworzyć rządzącą koalicję.

- Jak zakończymy rozmowy, to z otwartym sercem i uśmiechem na twarzy o tym opowiemy. Na razie wszystko idzie dobrze - powiedział Czarzasty.

Zaapelował, żeby wstrzymać się do momentu zakończenia negocjacji i z dystansem podchodzić do pojawiających się w przestrzeni publicznej przecieków od informatorów:

- O tym, jak jest, wiedzą cztery osoby. (...) My się bez przerwy spotykamy - powiedział jeden z liderów Lewicy.

Włodzimierz Czarzasty: rozmowy trwają
Włodzimierz Czarzasty: rozmowy trwająTVN24

Z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego zaznaczył, że koalicjanci mają wspólne zdanie w kilku podstawowych kwestiach:

- Chodzi o przywrócenie w Polsce praworządności, mamy wspólne zdanie na temat reformy służby zdrowia, na temat edukacji, na temat odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa. Dogadamy się również w sprawie rolnictwa i wsparcia dla polskich przedsiębiorców. Chcemy też oddać kompetencje samorządom, chcemy zwiększyć nadzór cywilny nad służbami - wyliczał Miłosz Motyka.

Dodał jednak, że w umowie koalicyjnej nie znajdą się zapisy dotyczące aborcji.

Miłosz Motyka, rzecznik PSL: jest wiele tematów, które koalicjanci oceniają tak samo
Miłosz Motyka, rzecznik PSL: w umowie najpewniej nie będzie kwestii światopoglądowychTVN24

- Znajdą się za to zapisy kierunkowe dotyczące przywrócenia bezpieczeństwa kobietom - odparł rzecznik ludowców.

Autorka/Autor:bż/dap

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli statek MSC Aries należący, jak twierdzą, do firmy izraelskiego biznesmena. - Iran poniesie konsekwencje za podjęcie wyboru o dalszym eskalowaniu sytuacji - oznajmił rzecznik izraelskiej armii. Zareagował tez izraelski MSZ.

Irańczycy przejęli statek "związany z Izraelem", na pokład weszli ze śmigłowca. Izraelska armia i MSZ reagują

Irańczycy przejęli statek "związany z Izraelem", na pokład weszli ze śmigłowca. Izraelska armia i MSZ reagują

Źródło:
PAP

Spodziewamy się, że tego lata dojdzie do wielkiej rosyjskiej ofensywy - ostrzega w rozmowie z BBC były szef brytyjskiego Dowództwa Sił Połączonych generał Richard Barrons. BBC przedstawia trzy możliwe kierunki głównych rosyjskich działań, a jednocześnie zauważa, że "strategiczny cel Rosji w tym roku może nie dotyczyć terytorium".

Rosja szykuje "wielką ofensywę" w Ukrainie. "Strategiczny cel w tym roku może nie dotyczyć terytorium"

Rosja szykuje "wielką ofensywę" w Ukrainie. "Strategiczny cel w tym roku może nie dotyczyć terytorium"

Źródło:
BBC, PAP

W centrum handlowym w Sydney doszło do ataku nożownika. W wyniku incydentu sześć osób zginęło, a kilka, w tym małe dziecko, zostało rannych. W tym czasie w galerii zakupy z córką robiła pani Joanna. "Nagle ludzie zaczęli krzyczeć, a obsługa nawoływać do ucieczki".

"Słyszałyśmy krzyki z piętra wyżej". Relacja Polki z Sydney

"Słyszałyśmy krzyki z piętra wyżej". Relacja Polki z Sydney

Źródło:
Kontakt 24

85-letnia Christine Jenneiahn zastrzeliła włamywacza, który wtargnął do jej domu w stanie Idaho i groził śmiercią. Kobieta zdołała się obronić, mimo że 39-letni mężczyzna zaatakował ją, gdy spała, i przykuł kajdankami do krzesła. "To, że Christine przeżyła to spotkanie, jest naprawdę niesamowite. Jej hart ducha, determinacja i wola życia wydają się być tym, co uratowało ją tej nocy" - stwierdził prokurator hrabstwa Bingham.

Włamywacz przykuł 85-latkę do krzesła, ta zdołała go zastrzelić. "Heroiczny akt samoobrony"

Włamywacz przykuł 85-latkę do krzesła, ta zdołała go zastrzelić. "Heroiczny akt samoobrony"

Źródło:
ABC News

Ponad 200 km/h na godzinę jechał kierowca, którego na S7 w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie), zatrzymali policjanci z Elbląga. W rozmowie z funkcjonariuszami 36-latek wyjaśnił, że się spieszył. Mężczyzna został ukarany mandatem i punktami karnymi.

205 km/h na liczniku. Zabawne tłumaczenie kierowcy. Nagranie

205 km/h na liczniku. Zabawne tłumaczenie kierowcy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W centrum handlowym w Sydney doszło w sobotę do ataku nożownika. Mężczyzna śmiertelnie ranił sześć osób, kilka innych, w tym dziecko, zostało rannych. Napastnik został zastrzelony przez funkcjonariuszy - podała miejscowa policja, cytowana przez agencję Reutera. Z obiektu ewakuowano setki osób.

Atak nożownika w zatłoczonym centrum handlowym. "Wyglądał, jakby wpadł w szał zabijania"

Atak nożownika w zatłoczonym centrum handlowym. "Wyglądał, jakby wpadł w szał zabijania"

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, ABC News

W Antalyi na południu Turcji doszło do tragicznego wypadku kolejki linowej. Jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych - podaje agencja Anatolia. Tureckie media donoszą, że wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci. Trwa akcja ratunkowa z udziałem m.in. śmigłowców.

Tragiczny wypadek kolejki linowej. Wagonik uderzył w słup, ludzie wypadli na skały

Tragiczny wypadek kolejki linowej. Wagonik uderzył w słup, ludzie wypadli na skały

Źródło:
PAP, Reuters

W czasie piątkowych obrad Sejmu kamery zarejestrowały, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński czyta książkę - "Polskę naszych marzeń", której sam jest autorem. "Czytał z narastającym zdumieniem" - skomentował w sobotę premier Donald Tusk.

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę. Tusk komentuje

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę. Tusk komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W miejscowości Goryń (woj. warmińsko-mazurskie) psy ścigały łosia. Zwierzę złamało nogę i utknęło w grzęzawisku. Weterynarz musiał je uśmiercić, ponieważ nie byłoby w stanie dalej funkcjonować w swoim naturalnym środowisku. Właściciel psów poniesie konsekwencje.

Psy ścigały łosia. Tragiczny finał

Psy ścigały łosia. Tragiczny finał

Źródło:
tvn24.pl

- Wiele czasu, nocy przesiedzieliśmy w szkole, pracując na sukces - mówi jeden z uczniów I LO w Białymstoku, członek drużyny omeGANG, która wygrała ogólnopolską Olimpiadę Kreatywności. W nagrodę może polecieć do USA na międzynarodową Olimpiadę Destination Imagination. Na wyjazd potrzeba 120 tysięcy złotych. Szkoły nie stać, aby wysłać swoich wychowanków za ocean, w internecie ruszyła więc zbiórka funduszy na ten cel.

Zarywali noce, aby osiągnąć sukces, udało się. Teraz zbierają pieniądze na wyjazd

Zarywali noce, aby osiągnąć sukces, udało się. Teraz zbierają pieniądze na wyjazd

Źródło:
TVN24

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowania w sprawie ceny wódek w Lidlu, Biedronce i w Kauflandzie – poinformował jej rzecznik prasowy prok. Szymon Banna. To konsekwencja zawiadomienia przez Jana Śpiewaka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zgłosił sprawę do prokuratury. Jak tłumaczy rzeczniczka UOKiK-u, działania sieci "mogą stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych".

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Źródło:
PAP

- To bardzo bolesna inicjatywa, która miała cel wychowawczy - skomentowała na łamach La Repubblica" adwokatka Federica Viotto. Chodzi o historię mieszkańca Turynu, który wystąpił na drogę sądową przeciwko swojemu 30-letniemu synowi. Mężczyzna nie pracował i nie chciał wyprowadzić się z domu. Sąd przyznał rację ojcu i nakazał młodemu mężczyźnie opuścić dom w ciągu trzech miesięcy.

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Źródło:
PAP
"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najbardziej zależy mi na tym, żeby powalczyć o przekonanie do projektu dekryminalizacji aborcji - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Dorota Olko. W piątek została powołana komisja nadzwyczajna, która zajmie się czterema projektami w sprawie aborcji. - Mam nadzieję, że jest szansa na to, żeby pracować nad jakimiś propozycjami rozwiązań. Nie wiem, czy to będzie jeden projekt, może to będą dwa projekty - mówiła.

Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Źródło:
TVN24

Łukasz Mejza (klub PiS) z mównicy sejmowej powiedział, że to on był "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym, na którą skarżyli się mieszkańcy. Mówił, że jest "oburzony" krytyką za przywracanie tradycji, polegającej na "na wspólnym, chóralnym śpiewaniu polskich patriotycznych piosenek, przeplatanych nieco bardziej humorystyczno-biesiadnym repertuarem".

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny w piątek opublikował ostrzeżenia przed trzema partiami herbat różnych marek. W dwóch przypadkach stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, a w jednym przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu.

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Źródło:
tvn24.pl

Kwestią jest to, żeby w domu rozmawiać, żeby alarmować, że jest problem - mówił w TVN24 profesor Zoran Stojcev, ordynator Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Rak jelita grubego jest w pierwszej trójce najczęściej zabijających nas nowotworów, ale jak podkreśla Joanna Rubin z portalu tvn24.pl, "cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów, a jeśli się wstydzimy, to potem o tym nie opowiadamy lekarzowi".

"Cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów"

"Cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów"

Źródło:
TVN24

W berlińskim Muzeum Obrzydliwej Żywności można spróbować pieczonych świerszczy, byczego prącia czy smażonej tarantuli. - Chcę prowadzić działania edukacyjne na temat uprzedzeń kulinarnych i kulturowych - mówi dyrektorka Aleksandra Bernsteiner.

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Źródło:
Reuters
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl