Kiedy poznamy rzecznika rządu? Tusk odpowiada

Donald Tusk
Tusk: w tym tygodniu poznacie rzecznika rządu
Źródło: TVN24
W tym tygodniu poznacie rzecznika rządu - przekazał w środę premier Donald Tusk. Mówił też o planowanej rekonstrukcji rządu.

W środę odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W spotkaniu brał udział prezydent Andrzej Duda, prezydent elekt Karol Nawrocki, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Szymon Hołownia oraz Małgorzata Kidawa-Błońska, szefowie: MSWiA Tomasz Siemoniak, MON Władysław Kosiniak-Kamysz, MSZ Radosław Sikorski, a także szefowie klubów i kół parlamentarnych. W spotkaniu udział bierze też szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła.

Po zakończonym posiedzeniu Tusk wystąpił na konferencji prasowej. W trakcie informował o planowanej rekonstrukcji rządu. Premier przekazał, że trwają w tej chwili konsultacje co do kształtu Rady Ministrów. - Jestem po spotkaniu z Polskim Stronnictwem Ludowym, z liderami tej partii i wydaje się, że mamy tutaj bardzo podobne punkty widzenia, jeśli chodzi o odnowiony kształt rządu i priorytety - powiedział.

Tusk o rzeczniku rządu

Tusk zaznaczył, że o szczegółach zmian w rządzie będzie informował, gdy "będzie to już ostatecznie ustalone". - Jeszcze w tym tygodniu poznacie rzecznika rządu - zapowiedział premier pod koniec konferencji.

Tusk o jedności w sprawie bezpieczeństwa

W trakcie konferencji Tusk powiedział także, że poprosił, aby po zmianie prezydenta "utrzymać jedność i pełne współdziałanie w sprawach bezpieczeństwa". - Zrobię wszystko, żeby ta dobra zasada, dająca podwaliny bezpieczeństwa Polski, to znaczy, że mamy tu zgodną opinię, żeby ona dalej obowiązywała, zarówno rząd, premiera, prezydenta i podstawowe siły polityczne - mówił premier i podkreślił, że z prezydentem Andrzejem Dudą prowadził zgodną politykę w sprawach bezpieczeństwa, więzi transatlantyckich i sytuacji w Ukrainie.

- Zarówno prezydent Duda, jak i ja przez te lata współpracy, czasami sporów, ale kontynuowaliśmy bezcenną zasadę, jaką był szeroki konsensus, szerokie porozumienie wszystkich głównych sił politycznych i instytucji państwowych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, NATO, relacje z Rosją, z Ukrainą czy Unią Europejską - mówił Tusk.

Jak dodał, pierwszy test to środowe posiedzenie RBN i najbliższy szczyt NATO w Hadze, chociaż na nim Polskę będzie reprezentował jeszcze prezydent Andrzej Duda. - W Hadze jeszcze raz potwierdzimy, ze Polska ma jednolity, spójny pogląd na sprawy dotyczące bezpieczeństwa. Na następnym posiedzeniu, gdzie Polskę będzie reprezentował nowy prezydent, oczekuję potwierdzenia tego jednolitego, wspólnego polskiego stanowiska w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef rządu.

Czytaj także: