Kiedy decyzja o powrocie najmłodszych uczniów do szkół? Odpowiada rzecznik resortu zdrowia

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Rzecznik resortu zdrowia: w przyszłym tygodniu decyzja o powrocie najmłodszych uczniów do szkół
Rzecznik resortu zdrowia: w przyszłym tygodniu decyzja o powrocie najmłodszych uczniów do szkółTVN24
wideo 2/21
TVN24Rzecznik resortu zdrowia: w przyszłym tygodniu decyzja o powrocie najmłodszych uczniów do szkół

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że decyzja dotycząca ewentualnego powrotu uczniów klas I-III do szkół podstawowych powinna być podjęta w przyszłym tygodniu, gdy będą pełniejsze dane dotyczące rozwoju epidemii.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 12 054 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 186 osób, u których potwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W środę resort informował o 14 151 zakażonych.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że "epidemia nie osłabła, a wręcz po świętach trochę przybrała na sile". Zauważył, że poziom 14 tysięcy zakażeń nie był notowany w ostatnich kilkunastu dniach. Dodał, że to pokazuje, że "delikatnie po świętach niestety poszliśmy poziom wyżej w tej liczbie zakażonych".

- Jeszcze mamy przed sobą kilka dni, w których to odnotujemy wyniki posylwetrowe, ponoworoczne (dotyczące epidemii - red.) i wówczas będziemy wiedzieć, na jakim poziomie epidemii stoimy i czy rzeczywiście uruchomienie edukacji na poziomie podstawowym w klasach I-III będzie możliwe - powiedział.

Dodał, że sanepid zgromadził już dane wszystkich chętnych na przeprowadzenie testu nauczycieli i personelu administracji szkół podstawowych, które mogą być uruchamiane po feriach.

- Na dziś to jest 165 tysięcy osób, których lista została zgłoszona do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. To są osoby przygotowane do możliwego testowania w przyszłym tygodniu, przed możliwym - podkreślam możliwym - uruchomieniem szkół po feriach - zaznaczył.

Andrusiewicz zapowiedział, że decyzja dotycząca powrotu uczniów wybranych klas do szkół zapadnie w przyszłym tygodniu.

Niedzielski: nauczyciele znajdują się w pierwszej grupie
Niedzielski: nauczyciele znajdują się w pierwszej grupieTVN24

Kiedy szczepienia nauczycieli?

Rzecznik pytany, kiedy przeciwko COVID-19 będą szczepieni nauczyciele, powiedział, że "etap pierwszy zdecydowanie będziemy chcieli rozpocząć od naszych seniorów". - Najważniejsze dla nas, by zaszczepić ludzi, którzy są najbardziej zagrożeni powikłaniami, a tymi osobami są zdecydowanie osoby starsze - dodał Andrusiewicz. Podkreślił, że osoby powyżej 60. roku życia to grupa najbardziej wrażliwa, która powinna zostać jak najszybciej zaszczepiona.

- Oczywiście, jak tu podkreślałem wcześniej, również domy pomocy społecznej. To jest naszą intencją, by domy pomocy społecznej zaszczepić jak najszybciej. Myślę, że już jutro państwa poinformujemy, jak domy pomocy społecznej będą szczepione - dodał.

Na uwagę, że w takim razie nauczyciele będą szczepieni raczej w lutym niż w styczniu, odparł: "pewnie raczej po wyszczepieniu osób starszych".

Autor:js/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości