Komisja Europejska zdecydowała we wtorek, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie prac Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Co teraz stanie się z tym wnioskiem?
Sprawa dotyczy skargi, którą Komisja Europejska skierowała do TSUE w październiku zeszłego roku, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną" w Polsce. Jak uzasadniała Komisja, obecny system nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
We wtorek KE poinformowała, że wystąpi do TSUE o zastosowanie tak zwanych środków tymczasowych i zablokowanie prac Izby Dyscyplinarnej SN. Korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski wytłumaczył, jak będą wyglądały kolejne etapy postępowania przed TSUE.
1. Wstępna decyzja w sprawie środków tymczasowych
Kiedy wniosek KE wpłynie do TSUE, trafi do wiceprezesa Trybunału, który wyda wstępną decyzję w sprawie środków tymczasowych. Decyzja powinna zapaść w ciągu kilkunastu dni. Zostanie ogłoszona przez TSUE i będzie nakazem skierowanym do polskich władz, by podjąć określone działanie, np. zawiesić stosowanie określonych przepisów.
Może się też wiązać z zapowiedzią kar finansowych za każdy dzień zwłoki przy uchylaniu się od realizacji postanowienia.
2. Wysłuchanie stron w sprawie środków tymczasowych
Po wstępnej decyzji powinna być ogłoszona data wysłuchania stron przed TSUE. Wtedy i Komisja i polski rząd będą mogły przedstawić swoje argumenty przed Trybunałem w Luksemburgu (jeszcze nie w sprawie ostatecznego wyroku, ale w sprawie środków tymczasowych).
3. Ostateczna decyzja w sprawie środków tymczasowych
Po wysłuchaniu stron zapadnie decyzja w sprawie środków tymczasowych, która będzie obowiązywać aż do wydania ostatecznego wyroku w sprawie skargi Komisji.
4. Właściwa rozprawa w sprawie skargi
Dopiero wtedy odbędzie się właściwa rozprawa dotycząca skargi KE, z udziałem przedstawicieli Komisji i polskiego rządu.
TSUE nie zdecydował się na tryb przyspieszony w tej sprawie, więc właściwa rozprawa mogłaby potrwać nawet kilkanaście miesięcy, ale biorąc pod uwagę wagę sprawy i nałożone środki tymczasowe, Trybunał może pracować szybciej. To i tak oznacza kilka miesięcy oczekiwania na wyrok.
5. Ostateczny wyrok w sprawie skargi
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: curia.europa.eu