Jeżdżące po Elblągu tramwaje otrzymają swoich patronów. Kim będą, zadecydują w głosowaniu mieszkańcy. Zgłoszono 12 osób, m.in. budowniczego kanału elbląskiego i pomagającą wykluczonym lekarkę, która zginęła z ręki podopiecznego. Plebiscyt rozpocznie się jeszcze w grudniu.
W Elblągu jest sześć linii tramwajowych, a każda z nich ma mieć własnego patrona. Jego nazwisko będzie wymalowanie na wagonie, a wewnątrz tramwaju znajdzie się krótka nota biograficzna o patronie. Zostanie zawieszona w specjalnej ramce, której wykonanie zgodził się opłacić przewoźnik. Jak poinformował Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza, wyłanianie patronów dla elbląskich tramwajów ma na celu głównie popularyzację ludzi, którzy zasłużyli się dla Elbląga i okolic.
Wybór patronów dla tramwajów poprzedzimy szeroką akcją informacyjną. Notki o postaciach, które mogą stać się patronami, zostaną umieszczone zarówno w wagonach tramwajów, jak i np. w szkołach. Zależy nam, by młodzież dowiedziała się jak najwięcej o najwybitniejszych postaciach związanych z Elblągiem Łukasz Mierzejewski
- Wybór patronów dla tramwajów poprzedzimy szeroką akcją informacyjną. Notki o postaciach, które mogą stać się patronami, zostaną umieszczone zarówno w wagonach tramwajów, jak i np. w szkołach. Zależy nam, by młodzież dowiedziała się jak najwięcej o najwybitniejszych postaciach związanych z Elblągiem - powiedział Mierzejewski i dodał, że w ratuszu właśnie opracowywany jest sposób przeprowadzania głosowania. Zdaniem magistratu oddanie przez każdą osobę tylko jednego głosu będzie "najuczciwsze".
Najbardziej zasłużeni
Zespół, który zaangażował się w wyłanianie patronów dla tramwajów (są w nim m.in. radni, pracownicy tramwajów, urzędnicy oraz historycy), wybrał z historii Elbląga - zarówno przedwojennej jak i powojennej - 12 postaci, na które będzie można zagłosować. Są to m.in. budowniczy unikatowego w skali świata kanału elbląskiego Georg Jacob Steenke, organizator życia muzycznego w powojennym Elblągu Józef Karpiński, jasnowidz i zielarz o. Czesław Klimuszko oraz lekarka Aleksandra Gabrysiak, która przez lata pomagała osobom, wykluczonym ze społeczeństwa, czyli uzależnionym od nałogów, chorym (także psychicznie), czy więźniom i samotnym matkom.
W 1993 roku Gabrysiak, nazywana przez pacjentów Doktor Olą i jej córka Marysia zostały zamordowane przez dawnego podopiecznego lekarki, który był akurat na przepustce z więzienia. Zbrodnia ta wstrząsnęła Elblągiem i całym krajem.
Sześć postaci, które dostaną najwięcej głosów, zostanie patronami tramwajów. Są one drugim, najstarszym systemem tramwajów elektrycznych (po Wrocławiu), wprowadzonym na terenie obecnej Polski. Ich historia sięga 1895 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Marcel Klinowski CC BY SA