Zatrważająco niski poziom wiedzy amerykańskich studentów, wykazany w naukowym badaniu, zszokował niejednego. Okazuje się jednak, że polscy uczniowie nieraz dorównują swym kiepskim kolegom ze Stanów Zjednoczonych. Na klasówce na pytanie czym jest "katharsis", jeden z nich odpowiedział: piosenką Dody. Co wydarzyło się w 1241 roku? Boże Narodzenie...
"I Wojna Światowa - 1939"
Zaskakujące wyniki zainspirowały reporterów TVN24 do przeprowadzenia mini-eksperymentu wśród Polaków. Warszawiacy pytani jak miał na imię Żwirko najczęściej odpowiadali: Wigura. Ulica (Franciszka) Żwirki i (Stanisława) Wigury jest jedną z większych ulic południowej części stolicy.
To pytanie można uznać za podchwytliwe. Ale pytając o rok wybuchu I Wojny Światowej słyszymy: 1939, zaś gdy próbując dowiedzieć się "na jakim kontynencie leży Australia" odpowiedzi nie otrzymujemy wcale, możemy albo zacząć wątpić w poziom polskiego nauczania, albo niewiedzę zrzucić na stres wywołany obecnością kamery.
Dowcipni czy głupi?
Stres potrafi też sparaliżować w szkole, o czym wiedzą chyba wszyscy uczniowie. Pewnie też każdy nauczyciel potrafi przytoczyć kilka anegdot podobnych do tej opowiedzianej przez nauczycielkę biologii Danutę Czupryńską. - Odpowiadający udzielił odpowiedzi, cytuję z pamięci: "Kobiety mają większe zapotrzebowanie na żelazo, bo one bardzo lubią biżuterię i z żelaza też można ją wytwarzać" - opowiada nauczycielka.
Znalezienie podobnych kwiatków nie jest problemem. Jeden z uczniów na pytanie czym jest katharsis (oczyszczenie) odpowiada, że to piosenka Dody. Inny, pytany o budowę stawu wymienia: "rzeka, woda, piasek, o i jeszcze ryby". Co działo się w 1241 roku (bitwa pod Legnicą) odpowiada: "Było Boże Narodzenie i padał śnieg".
Czy w polskich szkołach jest tak (źle) jak w amerykańskich? - Wśród młodzieży amerykańskiej jest bardzo dużo idiotów, ale jest też dużo genialnych, znakomitych umysłów, a z tym w Polsce jest marnie. Polska ma niezłą średnią, ma oczywiście ten ogon i ma mało wybitnych uczniów - uważa prof. Krzysztof Konarzewski z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
My mamy jednak nadzieję, że powyższe odpowiedzi świadczą bardziej o dobrym poczuciu humoru uczniów, niż ich o prawdziwym poziomie ich wiedzy.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24