Odławiają śnięte ryby z Odry niedaleko Szczecina. "Nie zbliżam się do rzeki, a i tak ten fetor jest nie do zniesienia"

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
Odławianie padłych ryb w Szczecinie
Odławianie padłych ryb w SzczecinieTVN24
wideo 2/35
odra1

Trwa odławianie śniętych ryb z Odry pod Szczecinem (Zachodniopomorskie). Na wodzie przy zaporach ustawionych przez strażaków zbiera się ich coraz więcej. Pomór ryb w Odrze jest obserwowany od końca lipca. 

Działania strażaków w Krajniku Dolnym, Ognicy i Widuchowej obserwują okoliczni mieszkańcy. Są zaniepokojeni sytuacją. Mówią też, że odór martwych ryb jest nie do zniesienia.

Śnięte ryby w Odrze. Minister Anna Moskwa: pierwsze wyniki toksykologii wykluczyły rtęć jako powód.

- Nie zbliżam się do Odry, ale sam fetor martwych ryb swoje robi. To co się dzieje, to parodia. Przez taki czas nikt niby nic nie wiedział  – mówi jedna z kobiet.

"Można powiedzieć, że życie w Odrze obumarło".

Inna przyznaje, że mieszkający w okolicy ludzie obawiają się o swoje zdrowie i życie. – To jest niewyobrażalna katastrofa, czekamy, co będzie dalej, oby nie było gorzej – mówi kobieta i dodaje, że jej ojciec przez wiele lat był rybakiem i jest przyzwyczajona do zapachu ryb, ale "ten jest po prostu okropny".

CZYTAJ WIĘCEJ: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory

Katastrofa ekologiczna w Odrze

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilkanaście ton. Jak zapewniono, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.

Zakaz kąpieli i połowu w Szczecinie. Znaleziono już pierwsze martwe ryby.

Kalendarium katastrofy ekologicznej w Odrze
Kalendarium katastrofy ekologicznej w OdrzeTVN24

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, zajmuje się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura rejonowa.

Zakaz wstępu do Odry w trzech województwach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości