Kandydat PiS na RPO z poparciem sejmowej komisji. Obiecuje "lojalność wyłącznie wobec obywateli"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
"Prawa obywatelskie nie mają barw partyjnych"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Prawa obywatelskie nie mają barw partyjnych"

Kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich Piotr Wawrzyk został we wtorek zaopiniowany pozytywnie przez zdominowaną przez polityków Zjednoczonej Prawicy sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka. Po ponad sześciogodzinnym posiedzeniu kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz i Roberta Gwiazdowskiego nie otrzymały poparcia.

Za rekomendacją Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich było 14 członków komisji, 10 głosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał. Z kolei za pozytywną opinią dla Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz głosowało 10 posłów z komisji, 14 było przeciw, a jedna osoba się wstrzymała. Kandydaturę Roberta Gwiazdowskiego poparł tylko jeden poseł – 22 było przeciw.

Wcześniej posłowie zadawali kandydatom liczne pytania dotyczące aktualnej sytuacji w kraju, szczegółowych zagadnień ochrony praw człowieka i obywatelskich, pytali także o dotychczasowe doświadczenia zawodowe kandydujących. Posiedzenie komisji, które trwało od godziny 16 zakończyło się późnym wieczorem po godzinie 22.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Piotr Wawrzyk, były sekretarz stanu w MSZ w rządzie Mateusza Morawieckiego, zapewniał, że będzie lojalny wyłącznie wobec obywateli. - Bo obywatele będą tymi, których reprezentuję, których interesy będę chronił, także występując wobec organów władzy publicznej i przed sądami - podkreślił.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oceniła, że oczekiwany w ostatnich miesiącach wybór następcy obecnego RPO Adama Bodnara to "już epopeja" i "czas niezwykłych wyzwań dla obywateli i łamanych miesiąc po miesiącu gwarancji konstytucyjnych". - Trzeba po pierwsze zmienić przesłanki tymczasowego aresztowania. Nie może być tak, że o tym, czy zamykają człowieka decyduje w zasadzie prokurator - mówił z kolei Robert Gwiazdowski do posłów.

W poprzednich tygodniach posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich - za każdym razem jedyną zgłoszoną kandydatką była mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Trzech kandydatów na RPO

Obecnie kandydatami na nowego RPO są: wysunięty przez PSL i Konfederację Robert Gwiazdowski, po raz kolejny Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz zgłoszony przez PiS wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Sejm będzie głosował nad tymi kandydaturami jeszcze w tym tygodniu.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. 5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale - zgodnie z ustawą o RPO - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP