Kanada za wzmocnieniem wschodniej flanki. Potwierdzi to na szczycie NATO

Kanada za wzmocnieniem wschodniej flanki. Potwierdzi to na szczycie NATO
Kanada za wzmocnieniem wschodniej flanki. Potwierdzi to na szczycie NATO
tvn24
tvn24Prezydent odwiedził m.in. kanadyjską bazę wojskową w Petawawa

Na szczycie NATO Kanada potwierdzi konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu– takie zapewnienie według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego otrzymał we wtorek w Ottawie prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z premierem Justinem Trudeau.

Krzysztof Szczerski poinformował dziennikarzy, że premier Trudeau potwierdził swoją obecność na warszawskim szczycie.

Wzmocnienie wschodniej flanki

- Potwierdził także, że na tym szczycie Kanada przedstawi stanowisko mówiące o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, że NATO powinno działać w tym zakresie wspólnie, że trzeba podkreślić w Warszawie znaczenie jedności Sojuszu i tego, by wszyscy sojusznicy wspólnie odpowiedzieli na nowe zagrożenie, które przyszło ze Wschodu – powiedział minister.

Dopytywany, czy ze strony premiera Kanady padły deklaracje dotyczące liczby kanadyjskich żołnierzy i rodzaju sprzętu, które mogłyby stacjonować w Polsce, odparł: "Negocjacje dotyczące szczegółowych technicznych ustaleń zaangażowania wszystkich państw w decyzje warszawskiego szczytu wciąż się toczą".

Andrzej Duda podziękował kanadyjskim żołnierzom
Andrzej Duda podziękował kanadyjskim żołnierzomtvn24

Ocenił, że to ważne, aby na "bardzo delikatnym etapie dyskusji, jak zbudować obecność NATO na wschodniej flance, niczego nie przyspieszać i nie ogłaszać, gdyż istotna będzie całość decyzji".

- Panowie zgodzili się, że jednym z celów szczytu NATO jest potwierdzenie zaangażowania całego Sojuszu, wszystkich państw sojuszniczych w bezpieczeństwo wschodniej flanki – dodał.

Polityka wschodnia NATO

Według prezydenckiego ministra politycy rozmawiali także o polityce wschodniej. - O tym, że wobec Rosji trzeba stosować działania, które by pokazały jednocześnie silne przekonanie wspólnoty Zachodu, że prawo nie może być łamane, że podstawą relacji międzynarodowych jest przestrzeganie prawa międzynarodowego (…) Jednocześnie z tej silnej pozycji, jedności i siły należy prowadzić dialog z Rosją, ponieważ nikt nie jest zainteresowany izolowaniem Rosji – powiedział.

Zaznaczył, że dialog jest możliwy tylko, gdy wspólnota Zachodu będzie miała wspólne stanowisko, że trzeba przede wszystkim przywrócić ład oparty na prawie międzynarodowym.

Szczerski poinformował, że Andrzej Duda i premier Trudeau rozmawiali o kwestiach współpracy gospodarczej "ze szczególnym podkreśleniem nadziei, jakie wiąże Kanada z ratyfikacją umowy o wolnym handlu". - Prezydent Duda zadeklarował, że Polska będzie starała się być krajem, który być może jako pierwszy z krajów UE ratyfikuje tę umową, gdyż Polska, polskie firmy są zainteresowane wolnym handlem, współpracą gospodarczą z Kanadą – powiedział Szczerski.

Rozmowy i manifestacje

Politycy rozmawiali także o polskich firmach na kanadyjskim rynku: Orlenie i KGHM, dodał. - Poruszyli również temat przyszłości UE i kryzysu migracyjnego – powiedział prezydencki minister. - Solidarność, prawa człowieka, wolność to coś, co jest nam wspólne – dodał.

Andrzej Duda w poniedziałek podkreślił, że liczy na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. - Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie – mówił polski prezydent.

Przed budynkiem kanadyjskiego parlamentu, w którym spotkali się Andrzej Duda i Justin Trudeau, odbyły się dwie manifestacje: grupy wyrażającej poparcie dla polskiego prezydenta i rządu oraz manifestacja Komitetu Obrony Demokracji krytyczna wobec prezydenta Dudy.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości