TVN24 | Polska

Bix Aliu podziękował Andrzejowi Dudzie za potępienie antysemickiej demonstracji w Kaliszu

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Kalisz. Trzej zatrzymani w sprawie wydarzeń w Kaliszu usłyszeli zarzuty
Kalisz. Trzej zatrzymani w sprawie wydarzeń w Kaliszu usłyszeli zarzutyTVN24
wideo 2/5
TVN24Kalisz. Trzej zatrzymani w sprawie wydarzeń w Kaliszu usłyszeli zarzuty

Bix Aliu, chargé d'affaires USA w Polsce, podziękował w poniedziałek prezydentowi Andrzejowi Dudzie "za przywództwo w reagowaniu na mowę nienawiści oraz potępienie przerażającej i haniebnej demonstracji antysemickiej w Kaliszu". Aliu dodał, że osoby szerzące nienawiść muszą ponieść odpowiedzialność.

11 listopada w Kaliszu zorganizowano marsz, którego uczestnicy, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalili tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Bix Aliu podziękował Andrzejowi Dudzie za potępienie antysemickiej demonstracji

W niedzielę wydarzenia w Kaliszu potępił prezydent Andrzej Duda. "Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita. A wobec sytuacji na granicy i akcji propagandowych przeciwko Polsce jest wręcz aktem zdrady" - napisał na Twitterze prezydent.

W poniedziałek Aliu podziękował prezydentowi za te słowa. "Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za przywództwo w reagowaniu na mowę nienawiści oraz potępienie przerażającej i haniebnej demonstracji antysemickiej w Kaliszu. Ci, którzy szerzą nienawiść i dyskryminację muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - napisał również na Twitterze chargé d'affaires USA w Polsce.

Zatrzymania i zarzuty po wydarzeniach w Kaliszu

Policjanci z Kalisza i Poznania na wniosek Prokuratury Rejonowej w Kaliszu w poniedziałek rano zatrzymali i doprowadzili trzech organizatorów marszu. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu złożył w piątek prezydent Kalisza.

CZYTAJ TEŻ: "Prawdziwa natura tych środowisk musiała się ujawnić. Mleko wykipiało w Kaliszu"

W poniedziałek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler poinformował, że prokurator postawił organizatorom marszu w Kaliszu - Piotrowi R., Wojciechowi O. oraz Marcinowi O. - zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko osobom z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej. 

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości