TVN24 | Polska

Biskup Edward Janiak "opuścił definitywnie" diecezję kaliską

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Kalisz. Biskup Janiak pojawił się w swojej dawnej diecezji
Kalisz. Biskup Janiak pojawił się w swojej dawnej diecezjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Kalisz. Biskup Janiak pojawił się w swojej dawnej diecezji

Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ksiądz Michał Włodarski poinformował, że biskup Edward Janiak opuścił jej teren. Pod koniec ubiegłego tygodnia okazało się, że hierarcha przebywał w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Złoczewie. Zgodnie z nakazem Watykanu były kaliski ordynariusz nie powinien pojawiać się na terenie swojej dawnej diecezji.

"Informujemy, że biskup Edward Janiak zapewnił Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i biskupa kaliskiego, że z dniem 27 bm. (wtorek - red.) opuścił definitywnie teren diecezji kaliskiej" – napisał w wydanym w czwartek 29 kwietnia oświadczeniu rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ksiądz Michał Włodarski. Oświadczenie dostępne jest na stronie diecezji.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak dodał ks. Włodarski, o miejscu pobytu byłego kaliskiego biskupa została poinformowana Stolica Apostolska. "W myśl przepisów prawa o ochronie danych osobowych nie zostanie ono podane do publicznej wiadomości" – zaznaczył rzecznik.

Oświadczenie rzecznika diecezji kaliskiejdiecezja.kalisz.pl

Biskup Janiak na terenie swojej dawnej diecezji

W marcu arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych księży wobec osób małoletnich. Duchowni otrzymali między innymi nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie.

Jednak w piątek "Głos Wielkopolski" poinformował, że bp Janiak jest Domu Pomocy Społecznej Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie. Dziennikarzom udało się dzień wcześniej porozmawiać telefonicznie z bp. Janiakiem. "Potwierdził, że właśnie przebywa w Złoczewie. Zapewniał jednak, że to tymczasowe rozwiązanie, bo właśnie ma szczepienie. W piątek 23 kwietnia miał otrzymać drugą dawkę. Za kilka dni, jak twierdzi, jeśli wszystko będzie dobrze z jego zdrowiem, opuści Złoczew i diecezję kaliską" – podano wówczas.

Według dziennika bp Janiak nie chciał podać, gdzie przebywał przed przyjazdem do Złoczewa, nie chciał też zdradzić, gdzie będzie mieszkać po opuszczeniu DPS-u. Duchowny miał podkreślić, że jego pobyt w Złoczewie jest związany tylko ze szczepieniem, dlatego nie uważa tego za łamanie nakazu Watykanu.

Rydzyk: Edward Janiak to współczesny męczennik mediówTV Trwam

Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską

17 października ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Pod koniec stycznia nuncjatura apostolska w Polsce podała, że papież mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana Bryla. 29 marca nuncjatura przekazała, że Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio (list papieski o charakterze dekretu) papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", zakończyła dochodzenie w sprawach bp. Edwarda Janiaka i abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

W przypadku biskupa Edwarda Janiaka postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską.

W wyniku zakończonego postępowania Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Janiaka nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Papież zdecydował. Biskup Edward Janiak odsunięty od kierowania diecezją kaliską
Papież zdecydował. Biskup Edward Janiak odsunięty od kierowania diecezją kaliskąTVN24

Pokłosie dokumentu "Zabawa w chowanego"

Oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka pojawiły się w maju ubiegłego roku w filmie braci Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego". Hierarsze zarzucono tuszowanie czynów pedofilskich. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży.

Sprawą molestowania małoletnich przez ks. Arkadiusza H. zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że między wrześniem 1998 r. a majem 2000 r. dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 10-letniego wówczas pokrzywdzonego.

Biskup Damian Bryl obejmuje posługę po usuniętym w ubiegłym roku biskupie Edwardzie Janiaku (materiał z czerwca 2020 r.)
Biskup Damian Bryl obejmuje posługę po usuniętym w ubiegłym roku biskupie Edwardzie Janiaku (materiał z czerwca 2020 r.) TVN24

52-letni obecnie Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy umorzono z uwagi na przedawnienie. W marcu Sąd Rejonowy w Pleszewie nieprawomocnie skazał księdza Arkadiusza H. na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz pracy z dziećmi.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: diecezja.kalisz.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości