W Google Translate, popularnym darmowym serwisie umożliwiającym tłumaczenia tekstów, pojawiła się możliwość wybrania języka śląskiego. Eksperci wskazują, że - chociaż narzędzie nie jest wolne od błędów - przyczyni się w popularyzacji śląskiej kultury i języka.
Tłumacz Google Translate to bezpłatne narzędzie Google, które pozwala na szybkie tłumaczenie pojedynczych słów i całych zdań w mowie i piśmie w ponad 100 różnych językach z całego świata. W ostatnich dniach dołączony do nich został język śląski. Przedstawiciele Ślōnskiyj Ferajny (organizacji zajmującej się promowaniem śląskiej kultury) opublikowali na Facebooku oświadczenie w języku śląskim, w którym odnieśli się do wprowadzonych przez Google zmian. "To ważny kamień milowy w popularyzacji naszego języka i jego nauki" - możemy przeczytać. Organizacja zwraca jednak uwagę, że tłumacz nie jest pozbawiony błędów. "(...) trzeba jeszcze trochę czasu, żeby działało to poprawnie, bo obecnie większość tłumaczeń ma znaczne błędy" - oświadczyli. Grzegorz Kulik, przewodniczący Rady Języka Śląskiego, opublikował post na Facebooku, w którym oświadczył, że Google Translate nie może na razie konkurować ze współtworzonym przez niego narzędziem do tłumaczenia języka śląskiego Silling, ale dodał, że może to się szybko zmienić. "Bardzo się cieszę, że język śląski pojawia się w nowych technologiach, bo oznacza to, że zmniejsza się cyfrowy dystans między nami, a dużymi językami. Z radością będę przyglądał się kolejnym krokom Google" - napisał w oświadczeniu.
Weto prezydenta w sprawie ustawy o języku śląskim
29 maja tego roku prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny. Na mocy ustawy język śląski stałby się drugim językiem regionalnym w Polsce - po kaszubskim. W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że - podejmując decyzję o wecie - prezydent uznał, że nie została spełniona wynikająca z ustawy przesłanka "umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego". Uznanie języka śląskiego za język regionalny dawałoby m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć ze śląskiego, montowania dwujęzycznych tabliczek z nazwami miejscowości, gdzie używanie śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się tym językiem. ZOBACZ TEŻ: Fala komentarzy po decyzji Dudy ws. ustawy o języku śląskim. "Ubliżające"
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Grygiel/PAP