Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP
Budka: kolejny raz prezydent Andrzej Duda nie dał rady.
Budka: kolejny raz prezydent Andrzej Duda nie dał rady.TVN24
wideo 2/10
Budka: kolejny raz prezydent Andrzej Duda nie dał radyTVN24

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny. Projekt nowelizacji - autorstwa KO - w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny trafił do Sejmu w styczniu, pod koniec kwietnia Sejm głosami koalicji rządzącej uchwalił nowelę, która następnie została przyjęta przez Senat.

W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta napisano m.in., że podejmując decyzję o wecie, Andrzej Duda uznał, iż nie została spełniona wynikająca z ustawy przesłanka "umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego".

Czytaj też: Weto prezydenta w sprawie ustawy o języku śląskim

"Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego" - podano w oświadczeniu.

Po prezydenckim wecie ustawa trafia ponownie do Sejmu. Izba może odrzucić weto prezydenta większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przy założeniu, że w głosowaniu wzięliby udział wszyscy obecni posłowie - 459 osób - większość konieczna do ponownego uchwalenia noweli (odrzucenia weta) wynosiłaby 275 głosów. Większość rządowa dysponuje obecnie 247 głosami.

Decyzję prezydenta skomentował na platformie X premier Donald Tusk. "Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał.

Prof. Tambor: uzasadnienie prezydenckiego weta jest ubliżające

Językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego prof. Jolanta Tambor, która przygotowała uzasadnienie projektu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny - powiedziała, że choć spodziewała się weta prezydenta, to jednak jest bardzo zaskoczona treścią uzasadnienia tej decyzji - chodzi o odwołanie się do wojny hybrydowej. - Uważam, że uzasadnienie jest żenujące i ubliżające osobom, które tę nowelizację składały. Ja jestem dość mocno oburzona, to szokujące dla mnie, że można coś takiego napisać - oświadczyła.

- Naprawdę nie do końca rozumiem, co ja mam wspólnego z wojną i co w ogóle Ślązacy mają wspólnego z wojną hybrydową za wschodnią granicą. Wciskanie tego, co robimy od 20 lat, teraz nagle na takie tory jest dość ubliżające - dodała prof. Tambor.

Prof. Jolanta Tambor jest autorką m.in. podręcznika i ćwiczeń do fonetyki i fonologii języka polskiego, dyrektorką Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, współtwórczynią i kierowniczką Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie, przewodniczącą Rady Naukowej Programu Edukacji Regionalnej, wiceprzewodniczącą Rady Języka Śląskiego.

Ślązacy od lat walczą o uznanie śląskiego za język regionalnyMaciej Jarzębiński / Forum

Hołownia: różnorodność to siła Polski, szkoda, że pan tego nie rozumie

Na decyzję prezydenta zareagował m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który we wpisie na X zamieścił zdjęcie dokumentu z decyzją prezydenta - wniosku o ponowne rozpatrzenie ustawy przez Sejm. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej. Przykro, że pan tego nie rozumie, panie prezydencie" - napisał Hołownia.

"Do typowych wrogów prezydenta Dudy: kobiet, osób LGBT, konstytucji, UE dziś dołączyli Ślązacy. Prezydent niewielu Polaków..." - napisał Marcin Kierwiński.

Konieczny: na uznanie naszych praw przyjdzie nam jeszcze poczekać

Weto prezydenta skomentował też poseł Lewicy Maciej Konieczny, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim. "Ślązacy i Ślązaczki istnieją tak samo jak istnieje język śląski. Zamykanie na to oczu jest głupie i osłabia polskie państwo. Na słuszne i nieuniknione uznanie naszych praw przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Niestety" - napisał Konieczny na platformie X.

O uderzeniu w tradycję, kulturę oraz godność Ślązaków napisała posłanka KO, wiceprzewodnicząca komisji edukacji, nauki i młodzieży Krystyna Szumilas. Podkreśliła, że zawetowanie noweli ustawy to "odebranie naszym dzieciom i wnukom możliwości uczenia się j. śląskiego w szkołach i próba wmówienia im, że ich śląskość nie może być powodem do dumy".

Krzysztof Śmiszek ocenił prezydenckie weto za "antypolskie". Według wiceministra sprawiedliwości prezydent pozbawia Ślązaków "prawa do pielęgnowania języka śląskiego" oraz "prawa do swojej tożsamości".

Do decyzji Andrzeja Dudy odniosła się również posłanka ze Śląska Mirosława Nykiel. "Teraz już wiecie, kto jest waszym sojusznikiem, a kto nie uznaje Waszego istnienia" - zwróciła się do Ślązaków na platformie X.

Budka: kolejny raz prezydent nie dał rady

Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Borys Budka powiedział: "Kolejny raz prezydent Andrzej Duda nie dał rady". - Widać, że nie tylko nie radzi sobie z językiem angielskim, ale nie poradził sobie również z językiem śląskim. Dzisiejsza decyzja prezydenta Andrzeja Dudy - zawetowanie ustawy o języku śląskim - to jest kolejny haniebny ruch ze strony pana prezydenta - powiedział Budka.

Rosa: pan hańbi naszą pamięć, naszą tożsamość i naszą historię

- Gańba fest, panie prezydencie, za pana weto. Zawetował pan tak naprawdę swoich własnych obywateli. Powiedział pan ponad obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, że pan ich po prostu nie uznaje. Pół miliona - tyle osób w spisie powszechnym powiedziało: jesteśmy Ślązakami, jesteśmy Ślązaczkami i mówimy w języku śląskim - mówiła sprawozdawczyni projektu tej ustawy posłanka Monika Rosa (KO).

Zwróciła się do prezydenta Dudy: "Pan hańbi naszą pamięć, naszą tożsamość i naszą historię". - Prawda jest taka, że za kilkanaście miesięcy pan już nie będzie prezydentem. Ale to, w jaki sposób zapisałeś się w pamięci Ślązaków i Ślązaczek, odciśnie znak. Będziemy pamiętali, że odmówiłeś nam naszej tożsamości. Za kilkanaście miesięcy będzie nowy prezydent, będzie nowa ustawa i Śląski zostanie uznany językiem regionalnym - dodała.

Rosa: zawetował pan swoich własnych obywateli
Rosa: zawetował pan swoich własnych obywateliTVN24

- Wpisywanie na koniec jeszcze kwestii wojny hybrydowej i że my w związku z tym musimy bronić naszej tożsamości to jakieś kompletne kuriozum, ponieważ język śląski na pewno nie osłabi Polski i polskości. Jeśli prezydent tak uważa i boi się tego, to znaczy, że totalnie w polskość nie wierzy i w polską tożsamość - uważa parlamentarzystka.

W jej opinii weto pokazuje, w jaki sposób obóz prezydenta i poprzednie władze postrzegają państwo. - Państwo według nich musi być scentralizowane, jednorodne, gdzie mówi się jednym językiem i wierzy się w jednego Boga - opisywała. Posłanka zapowiedziała, że jej ugrupowanie będzie szukało w Sejmie większości do odrzucenia weta.

Sowa o wecie prezydenta: gańba fest, panie prezydencie
Sowa o wecie prezydenta: gańba fest, panie prezydencieTVN24

Sowa: gańba fest, panie prezydencie

Poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa powiedział: "Gańba fest, panie prezydencie, to błędna decyzja". - Jeśli pan prezydent potrzebował zrobienia dodatkowych badań, miał na to dziewięć lat, mógł też częściej odwiedzać województwo śląskie, spotykać się ze Ślązakami. Sam by się pewnie przekonał, że ta kultura jest utrzymywana, że również mowa śląska jest pielęgnowana. To w mojej ocenie tylko by wzbogacało kulturę - mówił.

- Nie sądzę, żeby w jakikolwiek sposób zagrażało to kwestii integralności państwa polskiego. (...) Pamiętam, że kilka kadencji wcześniej pan premier Kaczyński dosyć mocno się o Ślązakach wypowiedział i wówczas w wyborach to miało swoje odzwierciedlenie. Dzisiaj myślę, że ta decyzja też może kilka punktów procentowych PiS-owi zabrać i niech tak się stanie - dodał.

Kohut: kolejna próba zakończy się sukcesem, bo zmieni się prezydent
Kohut: kolejna próba zakończy się sukcesem, bo zmieni się prezydentTVN24

Kohut: kolejna próba zakończy się sukcesem, bo zmieni się prezydent

Łukasz Kohut, działacz mniejszości śląskiej, poseł KO do Parlamentu Europejskiego, mówił, że "Andrzej Duda pokazał dzisiaj czerwoną kartkę nie tylko językowi śląskiemu, ale także wszystkim Ślązakom i Ślązaczkom i śląskiej kulturze, która tutaj od wieków jest kultywowana i będzie kultywowana".

- My na pewno będziemy dalej walczyć. Jestem przekonany, że kolejna, dziewiąta próba w uznaniu języka śląskiego za język regionalny zakończy się sukcesem, bo zmieni się prezydent. (...) Obiecuję, gwarantuję, że następnym razem ta dziewiąta próba uznania języka śląskiego za język regionalny zakończy się sukcesem, a pan prezydent Andrzej Duda okazał się kolejny raz prezydentem tylko jednej partii - zapewnił Kohut.

Negatywnie wypowiedział się także Robert Biedroń. "Kolejna 'wyimaginowana wspólnota' dla prezydenta? Czy jedyną wspólnotą jaką zna prezydent Duda jest wspólnota interesów PiSowskich działaczy? Wstyd panie, wstyd!" - napisał.

Pozytywnie weto prezydenta ocenił natomiast jego doradca Stanisław Żaryn. "Dobra decyzja!" - napisał na portalu X. Podkreślił, że ważnym argumentem dla decyzji były "niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą".

Autorka/Autor:ek/gp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Mimo starań lekarzy nie udało się uratować 19-dniowego noworodka, który w środę trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Jak przekazywał rzecznik lecznicy, chłopiec miał poważne obrażenia głowy, a jego stan określano jako krytyczny. Prokuratura wyjaśnia skąd u noworodka takie obrażenia. Zatrzymano rodziców dziecka oraz babcię.

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nadchodzi kolejna fala gwałtownych burz z ulewami i silnym wiatrem. Nawałnice nawiedzą Polskę w piątek po południu, a najbardziej niebezpiecznie zapowiada się noc z piątku na sobotę. Wiatr w porywach może przekraczać wtedy nawet 100 kilometrów na godzinę. Groźnej pogodzie będzie sprzyjać upał.

Nadciągają kolejne nawałnice. W Polskę uderzą dwa fronty

Nadciągają kolejne nawałnice. W Polskę uderzą dwa fronty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że mężowi 39-letniej Natalii przedstawiono zarzut zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Przyznał się do zbrodni. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zabił. Powiedział, że "coś w nim pękło".

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

Pracownicy zakładu firmy Canpack w Brzesku (Małopolskie) strajkują, domagając się podwyżek. Jak mówią, zyski firmy w ostatnich latach się podwoiły, a płace pozostały "na poziomie bliskim minimalnej krajowej". Według protestujących "zakład praktycznie stoi". Władze firmy twierdzą jednak, że produkcja "w dużej mierze jest kontynuowana", a "zamówienia klientów są realizowane zgodnie z planem". Zarząd Canpack poinformował też, że zaprosił związkowców do rozmów o podwyżkach.

Strajk w dużej polskiej firmie. Związkowcy domagają się podwyżek

Strajk w dużej polskiej firmie. Związkowcy domagają się podwyżek

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W czwartek, 20 czerwca, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Uszkodzone zostały dachy kilku domów, a w jednym wypadły szyby z okien.

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Źródło:
tvn24.pl

Już dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość - alarmują eksperci. I wskazują, że wciąż przybywa dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się otyłość, oraz jak krzywdząca jest związana z nią stygmatyzacja, mówi nowa kampania edukacyjna.

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

Źródło:
PAP

Truskawkowy Księżyc zalśni na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie się wydawał większy niż zwykle, a nawet może przybrać pomarańczowy kolor.

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Sześć lat temu, 13-letni wówczas Paweł źle poczuł się podczas szkolnej wycieczki. Lekarz początkowo zignorował jego stan i nie zdecydował od razu o zabraniu go do szpitala. Chłopiec został sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Lekarz stanął przed sądem.

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

Źródło:
PAP

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN

O stanowisko sekretarza generalnego NATO ubiegało się dwóch kandydatów - prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Holandii Mark Rutte. Iohannis poinformował jednak, że wycofuje swoją kandydaturę. Sojusznicy wybiorą szefa NATO podczas lipcowego szczytu w Waszyngtonie.

Premier Holandii ma otwartą drogę do objęcia stanowiska szefa NATO

Premier Holandii ma otwartą drogę do objęcia stanowiska szefa NATO

Źródło:
Reuters, Polski Instytut Spraw Zagranicznych

Od początku czerwca w Grecji doszło do serii zaginięć i śmierci turystów. Jak zauważa lokalna policja, wszyscy oni wybrali się na piesze wycieczki w upalną pogodę. Zdaniem naukowców właśnie zmiany klimatu i coraz częstsze fale upałów mogą być wyjaśnieniem tych zdarzeń. - Mózg jest kluczem do wszystkiego - wyjaśnia ekspert.  

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Podczas wizyty Władimira Putina w Korei Północnej Kim Dzong Un podarował rosyjskiemu dyktatorowi jego portret. Użytkownicy mediów społecznościowych zauważyli, że przypomina on obraz nagrobkowy - donosi Nexta.

Putin dostał portret od Kim Dzong Una. Rosyjskie media nie chcą go pokazywać

Putin dostał portret od Kim Dzong Una. Rosyjskie media nie chcą go pokazywać

Źródło:
Nexta, PAP

Dawno niewidziany, wybrany do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości Daniel Obajtek pojawił się w czwartek w Sejmie, aby odebrać zaświadczenie o wyborze na europosła. W korytarzu trafił na grupę dziennikarzy, który pytali go między innymi o nieobecności po wezwaniach na komisję śledczą oraz funkcjonowanie Orlenu podczas jego prezesury.

Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Źródło:
TVN24

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie z niedzielnej kolizji w tunelu "Emilia" w Lalikach koło Żywca (Śląskie). Na filmie widać, że jeden z kierowców znacząco przekroczył prędkość. - Nasze urządzenia pomiarowe zarejestrowały przejazd pojazdu z prędkością ponad 170 km/h - informuje rzecznik GDDKiA w Katowicach. Obowiązująca prędkość w tunelu to 50 km/h.

Groźny wypadek w tunelu. Jest nagranie, które wszystko wyjaśnia

Groźny wypadek w tunelu. Jest nagranie, które wszystko wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Utrzymujące się upały sprzyjają pożarom lasów i zarośli w Grecji. W środę w całym kraju, w tym w okolicach Aten, strażacy gasili ogień w ponad 60 miejscach. W czwartek z powodu kolejnych pożarów wydano nakazy ewakuacji dla dwóch miejscowości na wschodnim wybrzeżu Peloponezu.

"Nowy pożar co 10 minut"

"Nowy pożar co 10 minut"

Źródło:
Reuters, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Justin Timberlake ma 26 i 27 lipca wystąpić w Krakowie. Tymczasem z doniesień medialnych wynika, że zatrzymany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości piosenkarz w pierwszy z tych dni ma pojawić się przed obliczem nowojorskiego sądu. Co to oznacza dla występów? Przedstawicielka Tauron Areny Kraków potwierdza portalowi tvn24.pl: oba odbędą się zgodnie z planem.

Justin Timberlake ma wyznaczoną datę rozprawy w dniu występu w Polsce. Co to oznacza dla fanów?

Justin Timberlake ma wyznaczoną datę rozprawy w dniu występu w Polsce. Co to oznacza dla fanów?

Źródło:
BBC, tvn24.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeff Landry, gubernator Luizjany podpisał w środę prawo nakazujące wszystkim szkołom publicznym tego stanu wywieszanie w klasach dziesięciu przykazań - informuje BBC.

Dziesięć przykazań ma zawisnąć w każdej szkolnej klasie

Dziesięć przykazań ma zawisnąć w każdej szkolnej klasie

Źródło:
BBC, NYT

Ogromna awaria prądu dotknęła w środę mieszkańców Ekwadoru. Przez kilka godzin nie było energii elektrycznej w całym kraju, za co minister odpowiedzialny za infrastrukturę Roberto Luque obwinił wieloletnie braki inwestycji.

Gigantyczny blackout. Cały kraj pogrążył się w ciemnościach, 18 milionów ludzi bez prądu

Gigantyczny blackout. Cały kraj pogrążył się w ciemnościach, 18 milionów ludzi bez prądu

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Wskazano laureatów Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zostały nimi Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath oraz Emilia Putek. Celem Konkursu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego partnerami merytorycznymi są Radio Zet, telewizja TVN24 i Uniwersytet SWPS. 

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Źródło:
tvn24.pl

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Źródło:
tvn24.pl, naukawpolsce.pl