TVN24 | Polska

"Straciłam wczoraj swoje życie, Serce"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
TVN24
Wspomnienie Jana Lityńskiego (materiał "Faktów" TVN)
Wspomnienie Jana Lityńskiego (materiał "Faktów" TVN)Fakty TVN
wideo 2/9
Fakty TVNWspomnienie Jana Lityńskiego (materiał "Faktów" TVN)

"Janek nie wypłynął z przerębli ratując psa. W przerębli znaleźliśmy się razem bo pobiegłam go ratować. My żyjemy, Janka szuka straż, helikoptery. Straciłam wczoraj swoje życie, Serce. Wszystko" – napisała w mediach społecznościowych Elżbieta Bogucka, wdowa po zmarłym w niedzielę Janie Lityńskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W niedzielę zmarł Jan Lityński, działacz opozycji antykomunistycznej, po 1989 roku kilkukrotnie wybierany na posła. Przez pięć lat pracował jako doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Miał 75 lat.

Lityński utonął, próbując ratować psa, pod którym załamał się lód.

Czytaj więcej wspomnień o Janie Lityńskim

"Straciłam wczoraj swoje życie"

W poniedziałek wdowa po Lityńskim, Elżbieta Bogucka, opublikowała wpis w mediach społecznościowych.

"Drodzy, Janek nie wypłynął z przerębli ratując psa. W przerębli znaleźliśmy się razem bo pobiegłam go ratować. My żyjemy, Janka szuka straż, helikoptery. Straciłam wczoraj swoje życie, Serce. Wszystko. Był w znakomitej formie, acz nie na tyle by się stamtąd wydostać" – napisała na Facebooku.

Działacz opozycji w okresie PRL, poseł, doradca prezydenta

Jan Lityński w okresie PRL był działaczem opozycji antykomunistycznej. Po 1989 roku przez kilka kadencji zasiadał w ławach poselskich, w latach 2010–2015 pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Lityński angażował się w działalność opozycyjną od końca lat 60. W 1968 roku był jednym z organizatorów studenckich wystąpień w trakcie tzw. wydarzeń marcowych.

W drugiej połowie lat 70. współpracował z Biurem Interwencyjnym KSS "KOR".

W 1980 roku, po utworzeniu NSZZ "Solidarność", był jednym z doradców władz związku. W stanie wojennym został internowany do września 1982, później aresztowany. Od 1984 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność" regionu Mazowsze. W 1989 był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu.

W latach 1989-2001 zasiadał w ławach poselskich, najpierw jako przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a następnie Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości