Opozycjonista, poseł, prezydencki doradca. Nie żyje Jan Lityński

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
TVN24
Jan Lityński nie żyjeTVN24
wideo 2/2
TVN24Jan Lityński nie żyje

Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze - napisał na Twitterze w niedzielę wieczorem dziennikarz Eugeniusz Smolar. Lityński w czasach PRL był działaczem opozycji antykomunistycznej, po 1989 roku kilkukrotnie był wybierany na posła, a przez pięć lat pracował jako doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Miał 75 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

O śmierci Lityńskiego poinformował jego przyjaciel, również działacz opozycyjny w okresie PRL Eugeniusz Smolar.

Działalność opozycyjna w okresie PRL

Jan Lityński w okresie PRL był działaczem opozycji antykomunistycznej. Po 1989 roku przez kilka kadencji zasiadał w ławach poselskich, w latach 2010–2015 pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi

Lityński angażował się w działalność opozycyjną od końca lat 60. W 1968 roku był jednym z organizatorów studenckich wystąpień w trakcie tzw. wydarzeń marcowych.

W drugiej połowie lat 70. współpracował z Biurem Interwencyjnym KSS "KOR".

W 1980 roku, po utworzeniu NSZZ "Solidarność", był jednym z doradców władz związku. W stanie wojennym został internowany do września 1982, później aresztowany. Od 1984 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ 'Solidarność" regionu Mazowsze. W 1989 był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu.

W latach 1989-2001 zasiadał w ławach poselskich, najpierw jako przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a następnie Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Jan Lityński FORUM

"Nigdy nie kalkulował. Zawsze pomagał"

Lityńskiego wspomniał na Twitterze były premier i były szef Rady Europejskiej, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

"Janek Lityński. Nigdy nie kalkulował. Zawsze pomagał. Jakie życie, taka smierć" - napisał na Twitterze.

"Wolna i demokratyczna Polska była jego nieustającym marzeniem"

"Odszedł Janek Lityński, człowiek obdarzony niezwykłą inteligencją i poczuciem humoru, z ogromną miłością do ludzi. Wolna i demokratyczna Polska była jego nieustającym marzeniem, o które niezmiennie walczył od 1968 do dnia dzisiejszego. Walkę o te wartości jesteśmy Litowi winni" - napisał inny działacz opozycji, Władysław Frasyniuk.

"Zmarł Jan Lityński – działacz opozycji demokratycznej w PRL, więzień polityczny. Uczestnik protestów w marcu 1968 roku, członek KSS „KOR”, działacz „Solidarności”. Po 1989 roku poseł, minister i doradca Prezydenta RP. Cześć Jego pamięci!" - napisano na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

WIĘCEJ WSPOMNIEŃ O JANIE LITYŃSKIM

Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Forum

Tagi:
Raporty: