Konstytucję można zmienić tylko na podstawie konstytucji. "Nie ma innej drogi niż parlament"

[object Object]
Zapowiedź prezydenta o przeprowadzeniu referendum w sprawie konstytucji komentują politycy i eksperci tvn24
wideo 2/29

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że chciałby w przyszłym roku referendum w sprawie zmiany konstytucji. Jakie to miałyby być zmiany? Na razie można na ten temat jedynie spekulować. Przy czym warto pamiętać, że zmiana ustawy zasadniczej nie jest łatwa. Nie ma innej drogi niż przez parlament - zgodnie twierdzą konstytucjonaliści. Przypominamy, jakie konkretnie warunki muszą być spełnione.

Andrzej Duda w środowym przemówieniu w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja nie sprecyzował, jaki zakres i funkcje miałoby postulowane przez niego referendum. Nie wiadomo na przykład, czy miałoby zapoczątkować prace nad napisaniem konstytucji od nowa, czy też nad wprowadzeniem poprawek do obecnej.

Prezydenckie słowa są różnie interpretowane.

- W wypowiedzi pana prezydenta nie było mowy o nowelizacji konstytucji. To było przemówienie jednoznacznie wskazujące na wolę przyjęcia nowej konstytucji. Słuchając go na trybunie honorowej, nie miałem co do tego wątpliwości - mówił w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Adam Bodnar: to było przemówienie jednoznacznie wskazujące na wolę przyjęcia nowej konstytucji
Adam Bodnar: to było przemówienie jednoznacznie wskazujące na wolę przyjęcia nowej konstytucjitvn24

Z kolei szefowa gabinetu premier Beaty Szydło Elżbieta Witek stwierdziła w "Jeden na Jeden" - nawiązując do słów Andrzeja Dudy - że obecna konstytucja wymaga zmian. Nie mówiła natomiast o potrzebie jej uchylenia i uchwalenia całkowicie nowej ustawy zasadniczej.

Witek: to nie jest inicjatywa prezydenta, tylko PiS
Witek: to nie jest inicjatywa prezydenta, tylko PiStvn24

Rządzące obecnie Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kilka lat temu swój projekt nowej konstytucji RP. Pod koniec ostatniej kampanii parlamentarnej wycofało jednak ten dokument z debaty publicznej, zniknął nawet ze strony internetowej. Jak jednak widać teraz z wypowiedzi polityków tej partii, pomysł nie został zarzucony.

Kluczowy rozdział dwunasty

Zarówno zmiany w poszczególnych przepisach obecnej konstytucji, jak i uchwalenie całkowicie nowej ustawy zasadniczej może odbywać się tylko w myśl przepisów rozdziału XII obowiązującej konstytucji (art. 235). Tak przebiega opisana tam procedura:

648a40d5-05e0-411b-883b-a61484e5c454.png

Do inicjatywy do zmiany konstytucji uprawnieni są: prezydent RP, Senat lub 1/5 składu Sejmu, czyli 92 posłów.

Kolejny punkt stanowi, że "zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat".

Twórcy obecnie obowiązującej konstytucji wprowadzili też przepis zabezpieczający ją przed zbyt pospiesznym przeprowadzaniem zmian. Artykuł 235 punkt 3 mówi, że "pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy".

Konstytucja nie reguluje szczegółowo przebiegu prac legislacyjnych nad zmianami w jej przepisach lub uchwaleniem nowej. Wyznacza tylko warunki niezbędne: kolejność i terminy uchwalania oraz minimalną liczbę głosów w poszczególnych izbach parlamentu.

Przepisy artykułu 235 dotyczące zmiany konstytucji mówią, że można tego dokonać tylko ustawą o zmianie konstytucji.

Komisja, ale jaka?

Każda ustawa, także wspomniana wyżej, między czytaniami na posiedzeniu plenarnym Sejmu jest opracowywana przez komisje.

Zanim uchwalono obecnie obowiązującą konstytucję, nad poszczególnymi jej przepisami pracowała Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego. Działała na podstawie ustawy z 1992 roku o trybie przygotowania konstytucji. Tamten akt prawny już jednak nie obowiązuje, a w Sejmie ani w Senacie nie ma komisji konstytucyjnej.

Przez minione dwadzieścia lat konstytucja była zmieniana dwa razy - w sprawie doprecyzowania zasad ekstradycji (2006 rok) i w sprawie ograniczenia biernego prawa wyborczego dla osób skazanych za przestępstwa umyślne (2009 rok). Zmiany te były rozpatrywane w zwykłych komisjach parlamentarnych, jak również w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie komisje rozpatrywałyby ewentualną nową konstytucję zależy więc od woli parlamentarzystów. Z dotychczasowej praktyki można wnioskować, że w Sejmie powstałaby komisja nadzwyczajna, którą potocznie i w uproszczeniu można nazwać konstytucyjną.

Ostateczny kształt zmian w konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej dwóch trzecich głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W Senacie wystarczy większość bezwzględna, ale również w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Referendum na żądanie

Obecna konstytucja przewiduje szczególny tryb wprowadzania zmian w rozdziałach: I (kształt ustrojowy państwa), II (prawa i wolności obywatelskie) oraz XII (tryb zmiany Konstytucji). Sejm może takie zmiany uchwalić najwcześniej po 60 dniach od pierwszego czytania. Przy czym grupa 92 posłów, Senat lub prezydent mogą zażądać zatwierdzenia tych zmian w referendum.

Na wniosek jednego z tych podmiotów marszałek Sejmu "zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących".

Jeżeli miałaby być zmieniona cała konstytucja, czyli również rozdziały I, II i XII, obowiązuje również 60-dniowy termin między pierwszym czytaniem a uchwaleniem, obowiązuje też prawo do żądania referendum.

Dopiero po zatwierdzeniu ustawy w referendum (o ile posłowie, senatorowie lub prezydent go zażądają), marszałek Sejmu może przedłożyć prezydentowi nową konstytucję do podpisu. Prezydent podpisuje ten akt w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza ogłoszenie jego treści w Dzienniku Ustaw.

Po co referendum przed ewentualną zmianą Konstytucji

Pozostaje pytanie, po co przeprowadzać referendum przed ewentualną zmianą konstytucji, co zapowiadał prezydent Duda na placu Zamkowym w Warszawie. Zdaniem konstytucjonalisty profesora Marka Chmaja trudno sobie wyobrazić, jak takie referendum mogłoby zostać przeprowadzone i jakie kwestie rozstrzygać.

- W referendum pyta się o sprawy istotne dla państwa. Prezydent może w referendum zapytać na przykład "czy chcesz wydłużenia kadencji prezydenta do lat ośmiu", bo to jest pytanie konkretne, a nie kierunkowe. Nie może jednak spytać "czy chcesz uchwalenia nowej konstytucji". To nie jest pytanie konkretne, bo przed uchwaleniem obywatele nie wiedzą, jaka będzie ta nowa konstytucja. Nie może być to też pytanie "czy chcesz uchylenia obowiązującej konstytucji", bo uchylenie obecnej konstytucji wiąże się z uchwaleniem nowej, której też obywatele nie znają - tłumaczył profesor Chmaj w rozmowie z portalem TVN24.pl.

Według konstytucjonalisty nie ma żadnej pozaparlamentarnej ścieżki napisania nowej konstytucji, w przypadku ewentualnego korzystnego dla PiS wyniku planowanego referendum. W politycznej debacie po wypowiedzi prezydenta pojawiły się głosy, że bliżej nieokreślona "konstytuanta" powinna zostać powołana w drodze referendum albo przez prezydenta. Miałaby ona być złożona z przedstawicieli społeczeństwa, a nie partii politycznych. Mówił o tym na przykład Marek Jakubiak z Kukiz '15. Zapytaliśmy o taką możliwość konstytucjonalistę.

- Nie ma innej drogi do zmiany konstytucji niż parlament - podkreślił Marek Chmaj. - Projekt zmian w konstytucji może uchwalić Sejm większością 2/3 głosów i Senat większością bezwzględną. Innej drogi nie ma - zauważył.

Inny znawca konstytucji dr Ryszard Piotrowski zauważa, że referendum w sprawie zmiany konstytucji przeprowadzane przed tą zmianą byłoby instytucją niekonstytucyjną.

- Jeżeli celem referendum miałaby być zmiana obowiązującej konstytucji, konieczne byłyby najpierw zmiany dotyczące procedury zmiany konstytucji - mówił Piotrowski Polskiej Agencji Prasowej.

Zmiany, o których mówi doktor Piotrowski wymagają jednak uchwalenia większością 2/3 głosów w Sejmie i zatwierdzenia przez obywateli. W referendum. Musiałyby więc tak naprawdę odbyć się dwa referenda jeszcze przed zmianą konstytucji. O ile znalazłoby się w Sejmie wystarczająco dużo zwolenników zmiany ustawy zasadniczej. W tej chwili takiej większości w parlamencie nie ma.

Zapytaliśmy profesora Chmaja o inny teoretyczny wariant związany z referendum przed ewentualną zmianą konstytucji: czy na podstawie ewentualnych korzystnych dla siebie wyników plebiscytu PiS mogłoby uchwalić zwykłą większością głosów ustawę o trybie przygotowania nowej konstytucji i w ten sposób wywrzeć presję na wszystkie ugrupowania parlamentarne do wzięcia udziału w pracach nad nową ustawą zasadniczą.

- Nie jest to możliwe - rozstrzyga konstytucjonalista. - Ustawa o trybie przygotowania Konstytucji RP zalicza się do tak zwanych ustaw konstytucyjnych i jako taka również musi być przyjęta większością dwóch trzecich głosów - podkreśla.

W obecnym układzie sił w Sejmie ugrupowania opowiadające się za zmianami w konstytucji, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz'15 oraz koła Republikanie oraz Wolni i Solidarni mają łącznie 273 posłów. Tymczasem "konstytucyjna" większość dwóch trzecich głosów oznacza 307 posłów.

04.05.2017 | Więcej pytań niż odpowiedzi. Co dalej z propozycją referendum konstytucyjnego?
04.05.2017 | Więcej pytań niż odpowiedzi. Co dalej z propozycją referendum konstytucyjnego?Fakty TVN

Autor: jp//rzw / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium