Kilka uwag do zwolenników i przeciwników polexitu

Źródło:
TVN24
Jacek StawiskiTVN24

Dyskusja o polexicie nie osłabnie w najbliższych tygodniach, przeciwnie, wygląda na to, że kształt relacji Polski z Unią Europejską, zarówno z instytucjami unijnymi, jak i ze stolicami najważniejszych państw Unii Europejskiej, będzie decydować się jeszcze w tym roku - pisze Jacek Stawiski, prowadzący program "Horyzont" w TVN24BiS i TVN24GO. 

Wkrótce poznamy odpowiedź na pytanie, czy polski rząd, tworzące go partie, określające się jako "prawicowe", oraz szerokie zaplecze medialne rządu, będą eskalować retorykę niechęci wobec Unii i szczególnie Niemiec i Francji, czy ta retoryka będzie tonowana w imię zachowania sensownych relacji z Europą i w imię uzyskania dalszych korzyści z przynależności do UE. Dowiemy się też, jak na ewentualną eskalację napięć w relacjach z Unią reagować będą zwolennicy pozostania w UE, zarówno partie, jak i organizacje społeczne i obywatelskie. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Nasuwa mi się już teraz, po kilku tygodniach dyskusji o polexicie, kilka obserwacji. Dotyczą one i tych, którzy forsują polexit, albo przynajmniej głoszą ogromną niechęć do Unii, Brukseli, Berlina czy Paryża, jak i tych, którzy deklarują chęć pozostania w UE i uchronienia Polski przed perspektywą zerwania relacji z Unią i zakończenia naszego uczestnictwa w tym szczególnym projekcie europejskim. 

Najpierw uwagi do zwolenników polexitu, także tych, którzy zaklinają się, że nie chcą polexitu, ale używają przy tym języka, jakiego używali w Polsce po 1989 roku wyłącznie radykalni, często skrajni, przeciwnicy Unii Europejskiej. Ta część polskiej sceny politycznej i medialnej zalicytowała bardzo wysoko. Określając Unię jako organizację zewnętrzną wobec Polski, nieprzyjazną Polsce i organizację, która nie tylko narusza fundamenty polskiej suwerenności, ale po prostu w nowoczesny, pokojowy sposób eksploatuje polską gospodarkę, właściwie przekreśliła strategiczny i także ideowy wymiar polskiego uczestnictwa w Unii Europejskiej. Co więcej, być może w stworzeniu tak brutalnego obrazu Unii zwolennicy twardej retoryki dokonali najgłębszego zerwania z całą tradycją polskiej polityki zagranicznej po 1989 roku. Ta tradycja zakładała, że niepodległa Polska będzie robić wszystko, by wejść do najważniejszych organizacji Zachodu i dzięki temu otrzymać nie tylko trwałe sojusze i szanse cywilizacyjnego rozwoju po latach komunizmu i po tragicznym doświadczeniu samotności 1939 roku, ale, co niemal równoważne, dzięki obecności w UE i NATO polska polityka będzie mogła odzyskać szansę na oddziaływanie na kraje na wschód od nas, przyciągać do Polski i Europy Ukrainę, nawet Białoruś, czy inspirować nawet wąskie kręgi demokratyczne w Rosji.

Odejście z UE, albo jedynie zamrożenie polskiego członkostwa w jakimś niekończącym się łańcuchu sporu z UE, wytrąci nam najważniejszy atut w polityce wschodniej: atut udanej ucieczki spod imperialnego i postimperialnego cienia Rosji. Unia Europejska jest tworem niedoskonałym, ma w sobie wiele sprzeczności. W tym punkcie warto zapytać, co zwolennicy "suwerenności", "realizmu", "stanowczości" wybierają jako lepsze dla Polski: obecność w UE i wpływanie na nią, korygowanie na ile się da jej ułomności, trwanie w sojuszu z Niemcami i Francją, czy też samotne konfrontowanie się z cieniem nieprzewidywalnej, marzącej o odbudowie imperialnej chwały i potęgi Moskwie. Nawet jeśli zwolennicy polexitu, albo jego mimowolni propagatorzy, zaklinają, że nie chcą iść na Wschód, nie może być wątpliwości, że twarda geopolityka wypchnie nas właśnie w kierunku wschodnim, jeśli sprowadzimy relacje z Europą Zachodnią do poziomu nieustającego konfliktu, napięcia, niechęci itd. 

Druga uwaga dotyczy NATO. Polexitowcy i mimowolni propagatorzy polexitu bardzo często zarzekają, że UE jest zła itd., ale przecież jest NATO, przecież nikt w Polsce nie kwestionuje przynależności do Sojuszu Atlantyckiego. Otóż w przypadku Polski członkostwo w UE i NATO są ze sobą blisko powiązane. Ameryka dzisiaj i w najbliższych latach stawia na silne relacje z zachodnimi sojusznikami z Europy, przewidując konfrontację z Chinami i Rosją. NATO składa się owszem, symbolicznie w przynajmniej 51 procentach ze Stanów Zjednoczonych, ale dalsze 49 procent to kraje europejskie, szczególnie Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i inne. Polexitowcy i mimowolni propagatorzy polexitu nie potrafią wytłumaczyć, jak eskalacja niechęci czy wręcz wrogości do Francji i Niemiec, często przy użyciu arsenału antyzachodnich treści rodem z PRL-u (zgniły, zepsuty, zdemoralizowany Zachód), miałaby podnieść rangę polskiego uczestnictwa w NATO. Nie znajduję odpowiedzi, jak konfliktowanie się z Niemcami miałoby podnieść jakość polskiego uczestnictwa w NATO, skoro rdzeń amerykańskiej obecności militarnej w Europie ulokowany jest od końca II wojny światowej w kraju o nazwie Niemcy.

I ostatnia uwaga do tej grupy: obóz rządzący, nazywający się "prawicowym", stawiał na tworzenie specjalnej wspólnoty państw środkowoeuropejskich między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Nie wdaję się w dyskusję, na ile te plany są realistyczne. Stawiam pytanie, czy Polska na możliwej trajektorii wychodzenia z Unii albo permanentnego konfliktu z UE, będzie miała jakąkolwiek wiarygodność wobec środkowoeuropejskich, bałtyckich i skandynawskich sąsiadów? Chyba nietrudno o odpowiedź.

A teraz kilka uwag pod adresem przeciwników polexitu i zwolenników obecności w Unii Europejskiej, z którymi (uważam, że nie powinienem tego kryć w tym komentarzu) sympatyzuję jako obywatel. To nie przeszkadza mi patrzeć na obóz zwolenników UE w sposób autonomiczny i także krytyczny. Życzyłbym sobie, aby obóz przeciwników polexitu dostrzegał, że Unia Europejska przechodzi głęboką zmianę i jej wygląd różni się od tej UE, którą znamy z czasów wchodzenia do wspólnoty. Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na kilkanaście wyzwań, a brak odpowiedzi nawet na niektóre, może oznaczać wielkie niebezpieczeństwo dla całej Wspólnoty. Musimy liczyć się z tym, że wektor funkcjonowania UE w najbliższych latach i dekadach wyznaczą radykalne spory o imigrację, tożsamość i model społeczeństwa europejskiego. Dalej: Francuzi i Włosi dzisiaj stawiają pytanie, czy Unia Europejska jest osłoną przed globalizacją, czy też jest jednym z najważniejszych narzędzi uczestnictwa w globalizacji? Dla Polski Unia była projektem włączającym nas w europejski i światowy obieg gospodarczy.

Czym Unia będzie jutro i pojutrze? Na ile Unia Europejska wdroży właśnie jako organizacja europejska ambitne i, nie kryjmy tego przed społeczeństwem, trudne i skomplikowane plany, ekologicznej transformacji? A na ile każdy z krajów będzie musiał sobie radzić sam? Nadal nie wiemy, czym ma być owa transformacja ekologiczna, energetyczna, komunikacyjna. Jeśli UE pochłonięta będzie realizacją takich zaawansowanych transformacji, to ustawiczny dialog ze społeczeństwem o zakresie tego procesu i o jego kosztach, będzie obowiązkiem tych, którzy stawiają na uczestnictwo w UE. Unia już niedługo może odejść od wspierania "biedniejszych" państw na rzecz wspierania tych krajów, regionów i branży gospodarki, które wejdą w epokę ekotransformacji. Musimy w tym brać udział. To będzie pokoleniowy test dla Polski.

Podobnie zwolennicy Unii Europejskiej nie mogą unikać dyskusji o zakresie suwerenności Polski w ramach uczestnictwa Polski we wspólnocie. Wyraźnie widać, że duża część obywateli Polski i innych krajów nie chce, przynajmniej symbolicznie, wyrzekać się suwerenności. Nie chce też koślawego, archaicznego rozumienia suwerenności, jaki głoszą obecnie obóz rządzący i wspierające go media. Ale wielu Polaków chce uczestnictwa Polski w UE jako uczestnictwa kraju i oczekują od państwa aktywnego i sprawnego współdziałania z różnorodnymi partnerami na unijnych forach. Dlatego zwolennicy obecności w UE muszą mieć świadomość, że Unię w sposób szczególny tworzą państwa i od sprawności państwowych instytucji, jakości kadr państwowych, jakości przemysłu i rolnictwa, ponadto jakości elit, miast, wsi, edukacji, sądów, służby zdrowia, wojska, mediów itd. zależy poziom i skala naszego uczestnictwa w UE.

Polscy zwolennicy UE powinni też zastanowić się, czy głęboka polaryzacja społeczna, także na tle stosunku do Unii, służy naszym interesom. Unia opiera się na zdrowym rozsądku, racjonalności, kompromisie, ciągłości, partnerstwie. Jej wielką siłą jest apartyjność, powszechność, służenie wszystkim. Nawet tym niechętnym. Taka Unia Europejska jest dla nas najlepsza.

Autorka/Autor:Jacek Stawiski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24