TVN24 | Polska

Wiceszef MSZ: Formuła wyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski wymaga zmian. Umacnia fałszywe stereotypy

TVN24 | Polska

Autor:
akr/
tam
Źródło:
PAP
Marsz Żywych w Oświęcimiu
Marsz Żywych w OświęcimiuTVN24
wideo 2/6
TVN24Marsz Żywych w Oświęcimiu

Dotychczasowa formuła wyjazdów do Polski zorganizowanych grup młodzieży izraelskiej wymaga zmian - napisał w mediach społecznościowych wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. Jego zdaniem, generuje ona systematycznie problemy "prowadzące do umacniania fałszywych stereotypów", co negatywnie wpływa na stosunki polsko-izraelskie. Przekazał, że Polska liczy, iż "możliwe będzie sprawne wypracowanie umowy akceptowalnej dla obu stron".

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński odniósł się w środę w serii wpisów na Twitterze do umowy między Polską a Izraelem dotyczącej wyjazdów zorganizowanych grup młodzieży do Polski. "W grudniu 2021 r. przekazaliśmy stronie izraelskiej, że wznowienie wyjazdów zorganizowanych grup młodzieży do Polski (zawieszonych od 2020 r. z powodu obostrzeń pandemicznych) wymaga zmiany ich formuły - i że proponujemy przystąpić do negocjacji nowej umowy w tej sprawie" - napisał.

Wiceminister Jabłoński: dotychczasowa formuła wyjazdów wymaga zmian

Jak relacjonował polityk, "wobec braku reakcji strony izraelskiej, deklaracja ta została ponowiona na początku marca, po przyjeździe do Warszawy nowego ambasadora Izraela". "Na początku kwietnia Polska przedłożyła projekt umowy, wyrażając gotowość do niezwłocznego przystąpienia do negocjacji. Strona izraelska odpowiedziała w drugiej połowie maja, przekazując swoje uwagi. Obecnie są one konsultowane z zainteresowanymi resortami" - czytamy we wpisie.

Jabłoński oświadczył, że "wolą strony polskiej jest jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji i zawarcie umowy satysfakcjonującej obie strony". Ocenił, że "dotychczasowa formuła wyjazdów wymaga zmian z uwagi na systematycznie generowane problemy, prowadzące do umacniania fałszywych stereotypów, co negatywnie wpływa na stosunki między naszymi krajami i narodami".

"Na bazie dotychczasowych doświadczeń oceniamy, że młodzież izraelska często wraca z tych wyjazdów z negatywnymi odczuciami wobec dzisiejszej Polski i Polaków; postrzega nasz kraj wyłącznie przez pryzmat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych; nie zapoznaje się z całokształtem ponadtysiącletnich stosunków polsko-żydowskich; w zauważalnym stopniu izolowana jest od kontaktów z polskimi rówieśnikami" - napisał wiceszef MSZ.

Wiceszef MSZ: intencją Polski nie jest blokowanie możliwości przyjazdów młodzieży izraelskiej

Dyplomata dodał, że problemem są również "aroganckie zachowania uzbrojonej ochrony wobec innych odwiedzających miejsca pamięci, a także przypadkowych przechodniów". Jak ocenił, sama obecność uzbrojonej ochrony przy wycieczkach "wzbudza u ich uczestników fałszywe przekonanie, że Polska jest niebezpiecznym miejscem".

"Intencją Polski nie jest blokowanie możliwości przyjazdów młodzieży izraelskiej (ani jakiejkolwiek innej) do naszego kraju - ale nadanie tym wizytom innej formuły, która będzie przyczyniać się do poprawy stosunków polsko-izraelskich, a nie ich długofalowego pogarszania. Zależy nam na pogłębianiu wiedzy uczestników wyjazdów o Holokauście i innych zbrodniach II Wojny Światowej, a także o bogatej historii relacji polsko-żydowskich. Istotne jest także zagwarantowanie spotkań i integracji młodych ludzi z Polski i Izraela" - zapewnił wiceminister.

Jabłoński: liczymy, że możliwe będzie sprawne wypracowanie umowy akceptowalnej dla obu stron

Jabłoński wskazał, że stronie polskiej zależy również na zwiększeniu udziału polskich podmiotów - przewodników oraz instytucji zajmujących się opieką nad elementami żydowskiego dziedzictwa w Polsce - "zarówno w procesie przygotowania grup do wyjazdów, jak i podczas zwiedzania miejsc pamięci".

"Liczymy, że możliwe będzie sprawne wypracowanie umowy akceptowalnej dla obu stron, która pozwoli na kontynuację wyjazdów w formule pogłębiającej wiedzę ich uczestników o historii i teraźniejszości, niwelującej negatywne stereotypy - zarówno antypolskie, jak i antysemickie" - podkreślił wiceszef resortu dyplomacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości