Silny wiatr z spowodował cofkę na Zalewie Wiślanym we Fromborku. Woda popychana północnym wiatrem wystąpiła w środę wieczorem z kanału portowego i przelała się przez jego brzeg.
Silny północny wiatr spowodował cofkę na Zalewie Wiślanym. We Fromborku woda wystąpiła z kanału, wdarła się na plac portowy. Strażacy za pomocą rękawów przeciwpowodziowych zabezpieczyli budynek bosmanatu oraz zlokalizowaną w pobliżu smażalnię.
- Strażacy ochotnicy z Fromborka zabezpieczyli budynek bosmanatu. Staramy się wykorzystać rękawy przeciwpowodziowe, jak i worki z piaskiem. Tych worków ułożymy kilkaset - mówił młodszy brygadier Ireneusz Ścibiorek, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ze straży pożarnej w Braniewie.
Sztorm na Bałtyku, cofka na lądzie. Noc z czerwonymi alertami
Z powodu silnego wiatru na Bałtyku utrzymuje się od środy wieczorem wysoki stan wód, przekraczający wskaźniki alarmowe o około pół metra. W Gdańsku doszło do tak zwanej cofki, która zagraża zalaniem niektórych ulic. Na północy Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia.
Przybywa wody w rzece Elbląg, ale już nie tak gwałtownie, jak w poprzednich godzinach. W środę o godzinie 18 poziom wody wynosił 628 centymetrów i o 18 centymetrów przekraczał stan alarmowy. W Elblągu wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe - podała rzeczniczka urzędu miasta Joanna Urbaniak.
Ze względów na silny wiatr w środę wczesnym popołudniem zamknięte zostało molo w Sopocie, już wcześniej tego dnia z użytkowania wyłączono molo w gdańskim Brzeźnie. Wiatr spiętrza też wodę w Motławie, powodując zalewanie niżej położonych gdańskich nabrzeży.
Poziom wody przekroczył stan alarmowy w Świnoujściu, Kołobrzegu i Darłowie, a stan ostrzegawczy w Dziwnowie i na Zalewie Szczecińskim w Trzebieży - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stan ostrzegawczy przekroczył też poziom wody w Odrze na wysokości Gryfina.
Autor: asty//now / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24