100 lat temu chwycili za broń dla Polski. Upamiętnią ich koncerty, pokazy multimedialne i rekonstrukcje

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Spot
100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. SpotBiuro Programu "Niepodległa"
wideo 2/2
Biuro Programu "Niepodległa"100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Spot

2 maja, poza świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypada również setna rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych - koncerty, pokazy filmów, wystawy, rekonstrukcje historyczne, a także imprezy sportowe.

Uroczystości z udziałem władz państwowych odbędą się 2 maja w miejscowości Góra Świętej Anny w województwie opolskim, gdzie toczyły się walki III powstania śląskiego.

Poza uroczystościami państwowymi w związku z okrągłą rocznicą zorganizowano szereg atrakcji. - Już teraz mamy na liście planowanych projektów ponad 80 działań związanych z obchodami rocznicy. Najliczniej reprezentowane są działania edukacyjne oraz wydarzenia plenerowe, koncerty i pokazy filmów. Nie zabraknie również publikacji o powstaniu, wystaw, a dla fanów rywalizacji przewidziano wiele konkursów oraz wydarzenia sportowe upamiętniające powstańców - mówił doktor Bartosz Kuświk, Dyrektor Instytutu Śląskiego.

Wydarzenia kulturalne upamiętniające III powstanie śląskie to - jak podaje Ministerstwo Kultury - "efekt współpracy administracji rządowej obu górnośląskich województw, samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz ponad trzydziestu instytucji kultury i organizacji pozarządowych". Część działań - dodano - "przygotowało również Biuro Programu 'Niepodległa' w ramach stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości".

Jedną z przygotowanych atrakcji będą pokazy multimedialne, tak zwany videomapping, które już w tym tygodniu będą wyświetlane na fasadach budynków w wielu polskich miastach i miejscowościach - między innymi w Warszawie, Wrocławiu, czy Górze Świętej Anny. Wizualizacja jest ogólnodostępna, do akcji mogą przyłączyć się też inne samorządy.

Wizualizacja videomappinguBiuro Programu "Niepodległa"

III powstanie śląskie

Sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego, decydowała się w latach 1919-21. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku wzmogło działający tam polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Walka o wpływy narodowe skutkowała między innymi trzema powstaniami śląskimi w latach 1919-21.

20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się, czy życzą sobie przyłączenia tego regionu do Niemiec, czy też do Polski. W plebiscycie wzięło udział niecałe 1,2 miliona osób - 97,5 procent uprawnionych. 59,4 procent opowiedziało się za przynależnością Górnego Śląska do Niemiec, a 40,3 procent zagłosowało za przynależnością do Polski.

Po plebiscycie projekt Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej przedstawił niekorzystne dla Polski propozycje podziału terenu. Polsce miał przypaść jedynie południowo-wschodni skrawek obszaru plebiscytowego.

To doprowadziło do wybuchu III powstania śląskiego. Zryw rozpoczął się w nocy z 2 na 3 maja i trwał do 5 lipca 1921 roku. Powstanie zakończyło się sukcesem, zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 procent powierzchni i 46 procent ludności.

Dzień Flagi

2 maja przypada też Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Biuro Programu "Niepodległa" po raz kolejny organizuje akcję #mojaflaga.

Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga. Aby się do niej włączyć, trzeba zrobić sobie zdjęcie z flagą i opublikować je w mediach społecznościowych z hashtagiem #mojaflaga.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Spot akcji #mojaflaga
Spot akcji #mojaflaga Biuro Programu "Niepodległa"

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Programu "Niepodległa"

Pozostałe wiadomości