"Opinie, które wyraża ks. Wojciech Lemański, wyróżniające się jego zdaniem empatią i delikatnością wobec osób korzystających lub poczętych z in vitro, charakteryzują się ignorancją i niekompetencją" - piszą członkowie Zespołu Ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. Z kolei Polska Rada Chrześcijan i Żydów podkreśla w wydanym oświadczeniu, że ks. Lemański "jest jej ważnym i aktywnym członkiem".
Członkowie zespołu ekspertów ds. bioetycznych, którzy podpisali oświadczenie to m.in. ks. prof. Franciszek Longchamps de Beriér, bp prof. Józef Wróbel SCJ oraz inni bioetycy i teolodzy. Piszą, że opinie, które wyraża ks. Lemański, "wyróżniające się jego zdaniem empatią i delikatnością wobec osób korzystających lub poczętych z in vitro, charakteryzują się ignorancją i niekompetencją w zakresie zarówno danych biomedycznych, jak i nauczania Kościoła Katolickiego, w tym istoty małżeństwa i rodziny".
"U dzieci z in vitro częstsze wady genetyczne"
"W szczególności, Kościół sprzeciwia się metodzie in vitro z tego powodu, że jest ona niegodziwa i sprzeczna z dobrem człowieka - traktuje go przedmiotowo, podporządkowuje pragnieniom innych, a także dlatego, że niszczy istotę i intymność aktu małżeńskiego" - napisali autorzy oświadczenia.
Członkowie zespołu podkreślają też, że "nie można zaprzeczać, jak czyni to ks. Wojciech Lemański, obiektywnym informacjom, że w grupie dzieci poczętych metodą in vitro częściej pojawiają się wrodzone wady genetyczne, zaburzenia funkcji ważnych genów oraz inne niepożądane skutki zdrowotne". "Pragnienie dziecka nie może usprawiedliwiać jego 'produkowania', podobnie jak niechęć wobec dziecka już poczętego nie może usprawiedliwiać porzucenia go lub zniszczenia" - podkreślono. Eksperci stwierdzili też, że za słuszną uważają ocenę abp. Henryka Hosera, przewodniczącego zespołu, krytycznie odnoszącego się do publicznego głoszenia przez księdza katolickiego poglądów, "które wywołują brak jasności odnośnie do tego, co w świetle wiary katolickiej jest dobre, a co złe".
"W szczególności naganne jest sugerowanie, że nauczanie Kościoła Katolickiego w sprawach bioetycznych jest tylko czasowe i będzie musiało ulec radykalnej zmianie, jak też, że słuszne jest dystansowanie się przez wierzących od tego nauczania" - zaznaczyli.
"Jesteśmy mu wdzięczni za jego aktywność"
Oświadczenie wydała także Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Pisze w nim, że ksiądz Wojciech Lemański jest jej ważnym i aktywnym członkiem, "człowiekiem o wyjątkowych dokonaniach w dziele kultywowania pamięci o dawniejszej obecności Żydów i o tragedii wojennej Zagłady". "Od lat organizuje modlitwy na terenie obozu śmierci w Treblince. Długo działał bez rozgłosu, motywowany czystymi intencjami. Włącza się w dialog katolicko-żydowski, okazując otwartość, a zarazem podkreślając swoje utożsamienie z Kościołem katolickim. Cieszymy się, że jest wśród nas, jesteśmy mu wdzięczni za jego aktywność i uważamy, że jej docenienie jest dobre dla Kościoła, Żydów, całej Polski" - napisał współprzewodniczący PRCiŻ, Stanisław Krajewski.
Autor: nsz//gak/zp / Źródło: KAI