Grzegorz Schetyna został wybrany nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej - poinformowała we wtorek po południu komisja wyborcza PO. Były wicepremier zdobył 91 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 52 proc.
Schetyna był jedynym kandydatem na to stanowisko. Wcześniej z wyścigu o fotel przewodniczącego wycofała się była premier Ewa Kopacz (dotychczasowa pełniąca obowiązki szefa PO), oraz byli ministrowie: Borys Budka i Tomasz Siemoniak.
Głosowanie korespondencyjne trwało od 2 do 20 stycznia (w internecie, w formie elektronicznej - do 7 stycznia). Pakiety do głosowania przygotowano jednak jeszcze przed wycofaniem się Siemoniaka, dlatego przed rozpoczęciem wyborów zdecydowano, że głos oddany na byłego ministra obrony będzie liczony jako głos przeciwko Schetynie.
By zostać przewodniczącym, Schetyna potrzebował zdobyć bezwzględną większość głosów. W wyborach mogli wziąć udział wszyscy członkowie PO - w sumie 17 tys. osób. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 52 proc., a Schetyna zdobył 91 proc. wszystkich głosów.
Wcześniej tylko wiceprzewodniczący
Grzegorz Schetyna pochodzi z Opola, z wykształcenia jest historykiem. Jest posłem na Sejm nieprzerwanie od 1997 r. W parlamencie kieruje dziś sejmową komisją spraw zagranicznych.
W strukturach Platformy Obywatelskiej działa od 2001 r., czyli od początku jej istnienia. Dwukrotnie był sekretarzem generalnym tej partii (w latach 2001-2003 oraz 2004-2010). Później, od 2010 do 2013 r., był I wiceprzewodniczącym PO.
W latach 2007-2009 Schetyna pełnił funkcję wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych w pierwszym rządzie Donalda Tuska, z którego odszedł w wyniku tzw. afery hazardowej. Od 2010 do 2011 r. był marszałkiem Sejmu, przejściowo pełniąc w tym czasie obowiązki prezydenta RP (od 8 lipca do 6 sierpnia 2010 r.).
Do rządu powrócił, gdy na jego czele stanęła Ewa Kopacz, która powierzyła mu tekę ministra spraw zagranicznych. Schetyna kierował MSZ od 2014 do 2015 r.
Autor: ts / Źródło: tvn24