"Dziękujemy, że księga Twojego życia jest tak obszerna, mądra, głęboka"

[object Object]
Ostatnie pożegnanie Grzegorza Miecugowatvn24
wideo 2/18

Grzegorz Miecugow - dziennikarz, nasz redakcyjny kolega - spoczął w piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pożegnali go rodzina, przyjaciele, koledzy, dziennikarze oraz widzowie jego programów. Współtwórca "Faktów" TVN i TVN24 miał 61 lat.

TAK RELACJONOWALIŚMY OSTATNIE POŻEGNANIE GRZEGORZA MIECUGOWA

Uroczystość pogrzebowa na warszawskich Powązkach rozpoczęła się o godzinie 11. Uczestniczyli w niej rodzina, przyjaciele, koledzy, dziennikarze. Licznie przybyli także widzowie programów prowadzonych przez Grzegorza Miecugowa.

- Jesteśmy tu, by razem z rodziną i najbliższymi pożegnać Grzegorza Miecugowa. W imieniu Joasi i Krzysia serdecznie witam przyjaciół, kolegów, znajomych, tych, którzy pracowali z Nim w Trójce, tych, z którymi stworzył "Wiadomości" w telewizji publicznej. Witam tych, z którymi doświadczył przygody życia, dzieła pionierskiego, tworzenia pierwszej w Polsce telewizji informacyjnej TVN24 - powiedział na początku uroczystości komentator "Szkła kontaktowego" Marek Przybylik. Powitał także widzów i zaprosił do podzielenia się wspomnieniami o Grzegorzu Miecugowie.

Piosenka "Jeszcze w zielone gramy" w wykonaniu Adama Nowaka
Piosenka "Jeszcze w zielone gramy" w wykonaniu Adama Nowakatvn24
Piosenka "Pod niebem pełnym cudów" w wykonaniu Adama Nowaka
Piosenka "Pod niebem pełnym cudów" w wykonaniu Adama Nowakatvn24

"Korytarze będą bardzo puste bez Ciebie"

- Grzegorz to ponad 30 lat mojego życia - powiedział jeden z prowadzących "Szkło kontaktowe" Tomasz Sianecki. Wspominał czas pracy w radiowej Trójce, następnie w telewizji publicznej, a także w TVN.

- W TVN zaczął drenować rynek dziennikarski. Zatrudniał wszystkich, których się dało, a mnie nie. Pojechaliśmy na mecz do Łodzi, taki charytatywny i wracając stamtąd, mówię: Grzesiek, nawet nie dałeś mi szansy. Nie spytałeś mnie (...) On mówi: Wiesz, bo ja wtedy pomyślałem, że ty jesteś skazany na radio, że ty kochasz radio i ciebie telewizja w ogóle nie interesuje. Ale jak chcesz, to proszę cię uprzejmie. I został moim dyrektorem - wspominał Sianecki.

- Adam Pieczyński to nas wyznaczył do robienia "Szkła kontaktowego". Wspólna praca, wspólne wyjazdy z rodzinami, bo jeszcze wtedy była przerwa w "Szkle kontaktowym" - mówił wzruszony.

- Ostatnie nasze kontakty nie były takie, jak powinny być. Nie wiadomo, o co poszło, o nic nie poszło. Ale jak są dwa zakapiory, to żaden pierwszy ręki nie wyciągnie. W ostatnich chwilach udało nam się nawiązać jakąś cienką, cieniuteńką, nieporównywalną z tamtą więź, na szczęście. Na nieszczęście, to było za późno. Cześć, Grzegorzu - zakończył.

Tomasz Sianecki wspomina Grzegorza Miecugowa
Tomasz Sianecki wspomina Grzegorza Miecugowatvn24

Dyrektor programowy TVN Edward Miszczak powiedział: Grzesiu, martwiło Cię ostatnio, co z nami będzie, co będzie z firmą, którą razem budowaliśmy i nie poczekałeś na odpowiedź, tylko odszedłeś.

- Grzegorz nie był gwiazdą, był ikoną naszej stacji. Nie tylko prowadził ten czy inny program, ale zawsze był. Były trudne momenty przed kamerą, był Miecugow, wprowadzaliśmy nowe pasmo - Miecugow - podkreślił.

- Grzegorz na pewno nie znał wszystkich, ale wszyscy znali Grzegorza. Bardzo dbał o relacje ze swoimi najbliższymi współpracownikami. Dzisiaj jego ostatni zespół, "Szkła kontaktowego", to chyba najsmutniejsze miejsce na ziemi - powiedział Edward Miszczak. Dodał, że Grzegorz Miecugow dbał także bardzo o relacje z widzami.

Edward Miszczak wspomina Grzegorza Miecugowa
Edward Miszczak wspomina Grzegorza Miecugowatvn24

- Cześć, Grzesiu. Od soboty na wspólnych korytarzach słychać jedno pytanie: ale jak to? No właśnie, jak to jest, że jest, jak jest. Jak to, że nie ma, że nie zagaisz: "Cześć, Płusek, co tam, co robisz?" - powiedział reporter "Faktów" TVN Paweł Płuska.

- Nigdy się nie narzucałeś, zawsze byłeś gdzieś obok nas. Jak był problem, można było wpaść. Jak była radość, można było zadzwonić i się podzielić (...) Korytarze będą bardzo puste bez Ciebie - dodał.

Paweł Płuska wspomina Grzegorza Miecugowa
Paweł Płuska wspomina Grzegorza Miecugowatvn24

- Trójka Tobie zawdzięczała wiele. Bardzo szybko stałeś się partnerem, ale i człowiekiem, od którego się czerpało - mówił dziennikarz Paweł Zegarłowicz, wspominając czasy pracy w radiowej Trójce.

Dodał, że Grzegorz Miecugow miał pomysł, żeby zrobić rewolucję w Trójce.

- Bez względu na to, co siedziało, żyłeś Trójką. W imieniu wszystkich bardzo dziękuję - powiedział.

Paweł Zegarłowicz wspomina Grzegorza Miecugowa
Paweł Zegarłowicz wspomina Grzegorza Miecugowatvn24

- Grzesiu nigdy nie potrzebował kartek, notatek, bo zawsze wszystko miał w głowie. Dziś bez kartek się nie da. Przeprowadziliśmy razem kilkaset transmisji sejmowych, najpierw w TVP, później w TVN. Przeprowadziliśmy wiele politycznych rozmów. I to właśnie Grzesiu był gwarantem bezpieczeństwa. Wiedział, jak wybawić człowieka z kłopotu, jakie pytanie zadać. Przypomnieć, jak się nazywa prezydent Polski, gdy w głowie pojawiała się czarna dziura - powiedziała reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

- Kiedy dziś wspominam Grzesia, to uświadamiam sobie, że całe swoje zawodowe życie dziennikarskie spędziłam przy nim albo obok niego - dodała.

Katarzyna Kolenda-Zaleska wspomina Grzegorza Miecugowa
Katarzyna Kolenda-Zaleska wspomina Grzegorza Miecugowatvn24

"Cześć, tatuś"

Syn Grzegorza Miecugowa, Krzysztof, powiedział, że tata lubił żartować, ale także zaskakiwać.

- To było najważniejsze w tacie, że do końca zachował w sobie dziecko - mówił poruszony.

Podkreślił, że tym, co czyniło go dobrym dziennikarzem, było to, że był dobrym człowiekiem. Lubił spotykać ludzi, lubił z nimi rozmawiać.

- Będzie mi brakowało jego dowcipów i jego ciepła - przyznał. Dodał, że "najlepiej o tacie mówią historie z jego życia".

- Po raz ostatni mówię: Cześć, tatuś, do zobaczenia - powiedział na zakończenie.

Syn Grzegorza Miecugowa wspomina ojca
Syn Grzegorza Miecugowa wspomina ojcatvn24

W południe Grzegorz Miecugow został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy dźwiękach utworu "Niepokonani" w wykonaniu wokalisty Perfectu Grzegorza Markowskiego.

Grzegorz Markowski pożegnał Grzegorza Miecugowa piosenką "Niepokonani"
Grzegorz Markowski pożegnał Grzegorza Miecugowa piosenką "Niepokonani"tvn24

- Grzegorzu, dziękujemy, że księga Twojego życia jest tak obszerna, mądra, głęboka. Możemy obiecać, że będziemy do niej zaglądać. Nie będzie Cię już na korytarzach TVN-u, nie będzie Cię już w "Szkle kontaktowym" ani w "Innym punkcie widzenia", ale zostaniesz z tym słowem, uśmiechem, żartem i pogodą ducha - powiedział na cmentarzu ksiądz Kazimierz Sowa.

Ksiądz Kazimierz Sowa przemawia na pogrzebie Grzegorza Miecugowa
Ksiądz Kazimierz Sowa przemawia na pogrzebie Grzegorza Miecugowatvn24

Współtwórca "Faktów" TVN i TVN24

Grzegorz Miecugow zmarł w zeszłą sobotę w wieku 61 lat. Od kilku lat walczył z chorobą nowotworową.

Pracę w mediach zaczął w 1980 roku od lokalnego warszawskiego radia. Na żywo zadebiutował w Polskim Radiu w 1981 roku u boku Jerzego Rosołowskiego. Był redaktorem programów dla dzieci w radiowej Czwórce. W 1987 roku dołączył do zespołu tworzącego audycję "Zapraszamy do Trójki". Potem jej szefował i był dyrektorem stacji.

Po odejściu z radia związał się z Telewizją Polską. Był prowadzącym i wydawcą "Wiadomości" w TVP1.

W 1997 roku przyszedł do TVN. Był współtwórcą "Faktów" TVN i prowadzącym weekendowych wydań programu. W roku 2001 poprowadził w TVN pierwszą serię bardzo popularnego reality show "Big Brother", którego finał oglądało ponad dziewięć milionów widzów.

Współtworzył pionierską na polskim rynku medialnym stację informacyjną - TVN24, której pozostał wierny do końca. Początkowo był szefem zespołu wydawców, ostatnio - dyrektorem działu publicystyki TVN24.

Prowadził w stacji takie programy, jak "Inny Punkt Widzenia" i "Szkło kontaktowe". Był także gospodarzem debat z cyklu "Arena Idei". Przez ostatnie kilkanaście lat uczył dziennikarstwa - na stałe związał się z Collegium Civitas.

WSPOMNIENIE ADAMA PIECZYŃSKIEGO, REDAKTORA NACZELNEGO TVN24

WSPOMNIENIE PRACOWNIKÓW TVN

WSPOMNIENIA WIDZÓW I INTERNAUTÓW

Pożegnanie Grzegorza Miecugowa
Pożegnanie Grzegorza Miecugowatvn24
Pogrzeb Grzegorza Miecugowa
Pogrzeb Grzegorza Miecugowatvn24

Autor: js/ / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Boże Narodzenie powinno być czasem pokoju, jednak Ukraina została brutalnie zaatakowana - ocenił przyszły wysłannik do spraw Ukrainy i Rosji w administracji Donalda Trumpa generał Keith Kellogg. "Stany Zjednoczone są bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowane, aby zaprowadzić pokój w regionie" - dodał.

Rosjanie uderzyli w Boże Narodzenie. Człowiek Trumpa: jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek

Rosjanie uderzyli w Boże Narodzenie. Człowiek Trumpa: jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek

Źródło:
PAP

Samolot pasażerski rozbił się w środę w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Wicepremier kraju poinformował, że zginęło 38 osób, jest też wielu rannych. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną było zderzenie ze stadem ptaków i utrata sterowności.

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Trudne warunki na drogach w wielu miejscach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami oraz marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Niebezpiecznie będzie do godzin porannych w czwartek.

Ostrzeżenia w kilkunastu województwach

Ostrzeżenia w kilkunastu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wszyscy przechodzimy przez jakąś formę cierpienia na jakimś etapie naszego życia - mówił Karol III w świątecznym orędziu. W przemówieniu król Wielkiej Brytanii podziękował lekarzom i pielęgniarkom, którzy w tym roku leczyli jego oraz rodzinę królewską, nadając wypowiedzi osobisty charakter. Monarcha oraz jego synowa, księżna Kate, przechodzili terapię przeciwnowotworową.

Osobisty ton królewskiego przesłania świątecznego

Osobisty ton królewskiego przesłania świątecznego

Źródło:
PAP, Reuters

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyła skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim. Do tego celu użyła dronów dalekiego zasięgu. Poligon ten jest jednym z największych w Rosji, a skład służył do zaopatrywania rosyjskich wojsk na froncie donieckim. Informację przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w SBU.

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

Źródło:
PAP

77-letni kierowca samochodu osobowego wjechał w grupę pieszych w Myśligoszczy (Pomorskie). Poszkodowane zostały trzy osoby, w tym dwoje dzieci. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków jazdy i na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie wjechał na chodnik - przekazała rzeczniczka człuchowskiej policji mł. asp. Agnieszka Prorok. Kierowca był trzeźwy.

Kierowca wjechał w pieszych. Poszkodowane trzy osoby, w tym dzieci

Kierowca wjechał w pieszych. Poszkodowane trzy osoby, w tym dzieci

Źródło:
PAP

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24
Kompania braci

Kompania braci

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nocą na dużym obszarze kraju będzie mroźno. Temperatura obniży się do -5 stopni na Podkarpaciu. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zapowiada się przeważnie pochmurno, a termometry wskażą dodatnie wartości.

W nocy pięć stopni mrozu

W nocy pięć stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu ogłoszonego przez Koleje Mazowieckie na zakup nowych pociągów z silnikami spalinowymi. Zaproponowana cena jest o kilkadziesiąt milionów złotych wyższa niż kosztorys kolejarzy. Z powodu braku szynobusów pasażerowie muszą korzystać z komunikacji zastępczej, co na niektórych odcinkach oznacza podróż trwającą nawet godzinę dłużej.

Z powodu wypadków brakuje pociągów spalinowych. Cena nowych przekracza budżet

Z powodu wypadków brakuje pociągów spalinowych. Cena nowych przekracza budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek, kierowca nie reaguje - takie zgłoszenie postawiło na nogi wszystkie służby w Staszowie (Świętokrzyskie). Kiedy jednak policjanci dotarli na miejsce zastali pustą drogę. Okazało się, że zgłoszenie wysłał automatycznie upadający na jezdnię telefon.

Telefon po upadku z dachu auta zaalarmował służby o wypadku

Telefon po upadku z dachu auta zaalarmował służby o wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli, jak podaje policja, w organizmach ślady marihuany.

14 osób, w tym dzieci, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. "Ślady marihuany w organizmach"

14 osób, w tym dzieci, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. "Ślady marihuany w organizmach"

Źródło:
tvn24.pl/Onet

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24

W środę z Bałtyku w miejscowości Jantar Leśniczówka wyciągnięto mężczyznę. Mimo reanimacji, nie udało się go uratować.

Tragedia nad Bałtykiem, nie żyje mężczyzna

Tragedia nad Bałtykiem, nie żyje mężczyzna

Źródło:
tvn24.pl

W domu jednorodzinnym w Kutnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. W budynku przebywała pięcioosobowa rodzina. Zmarło dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Na miejsce przyleciały trzy śmigłowce LPR, które zabrały pozostałych poszkodowanych - dwoje dorosłych oraz niemowlę - do szpitala. Według wstępnych ustaleń przyczyną pojawienia się czadu mógł być niewłaściwie działający piec gazowy lub system odprowadzający spaliny.

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem. Wstępne ustalenia dotyczące przyczyn tragedii

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem. Wstępne ustalenia dotyczące przyczyn tragedii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czworo podróżnych przyleciało z różnych kierunków: Niemiec, Włoch, Grecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wszyscy zostali zatrzymani. 

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Źródło:
tvn24.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium