Karolina Gruszka zagra główną rolę w nowym filmie o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, którego premiera jest zaplanowana na 2016 rok. W produkcji pojawią się też Daniel Olbrychski i Izabela Kuna. Biografię pod tytułem "Maria Curie" stworzą producenci z Polski, Niemiec, Belgii i Francji. W maju ekipa filmowa będzie nagrywać zdjęcia także w Polsce.
Powstało już produkcji o życiu podwójnej noblistki, lecz Waldemar Pokromski - jeden z producentów - zapewnił, że "Maria Curie" będzie "pierwszym tak intymnym portretem tej niezwykłej kobiety, a nie tylko kolejną retrospekcją".
- Zdjęcia będą realizowane w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz przede wszystkim w Polsce: w Łodzi, Krakowie i Łebie - poinformowała odpowiedzialna za promocję filmu Anna E. Dziedzic.
20 dni w Polsce
- Początek produkcji planowany jest na kwiecień w Belgii, a do Polski realizacja przeniesie się w połowie maja. W Polsce zaplanowano ok. 20 dni zdjęciowych z udziałem polsko-niemiecko-belgijsko-francuskiej ekipy - powiedziała Dziedzic.
Daniel Olbrychski zagra Emile'a Amagata, zagorzałego przeciwnika Marii, a Izabela Kuna Bronisławę Skłodowską, siostrę Marii.
Pokromski zapowiedział, że film "będzie opowieścią o smutkach i radościach polskiej noblistki, o jej chwilach triumfu, i o porażkach. Nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym".
"Podróż w czasie"
- Film o niezwykłej kobiecie, która zmuszona była opuścić Polskę, aby móc spełnić swoją legendę i stać się słynnym na całym świecie naukowcem. Kino emocjonalne, dramatyczne i wzruszające oraz podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków, pełnego wielkich naukowych wizji, niespełnionych miłości, intryg i zdrady - reklamują produkcję twórcy.
Film wyreżyseruje Marie Noelle z Francji, a za kamerą stanie Michał Englert, znany ze zdjęć do m. in. serialów "Bez Tajemnic" i "39 i pół". Za charakteryzację będzie odpowiadać Mira Wojtczak i sam Waldemar Pokromski.
Projekt otrzymał już dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) w 1891 roku wyjechała z Warszawy do Paryża, by studiować chemię. Jako jedyna kobieta w historii otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. W 1903 roku, wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem, otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku nagrodzono ją Noblem w dziedzinie chemii za prace nad właściwościami polonu i radu oraz prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.
Autor: fcze/gry / Źródło: PAP