TVN24 | Polska

"30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb"

TVN24 | Polska

Autor:
wini//now
Źródło:
PAP
Granica polsko-białoruska. Dziennikarze TVN24 w strefie przygranicznej (wideo z grudnia 2021 r.)
Granica polsko-białoruska. Dziennikarze TVN24 w strefie przygranicznej (wideo z grudnia 2021 r.)TVN24
wideo 2/6
TVN24Granica polsko-białoruska. Dziennikarze TVN24 w strefie przygranicznej

116 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy odnotowano ubiegłej doby - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. "Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb" - przekazali pogranicznicy w mediach społecznościowych.

O danych dotyczących sytuacji z granicy polsko-białoruskiej z minionej doby Straż Graniczna poinformowała na Twitterze. Przekazała, że odnotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy, a także, że funkcjonariusze wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Straż Strażniczna podała również, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze doszło do próby siłowego przekroczenia granicy. "30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tysiąca, wrześniu 7,7 tysiąca, sierpniu 3,5 tysiąca.

Stan wyjątkowy i zakaz przebywania

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. Oznacza to - podobnie jak w warunkach obowiązującego wcześniej stanu wyjątkowego - że do objętej zakazem strefy przygranicznej nie mają swobodnego wstępu między innymi dziennikarze. Media mogą wjeżdżać na ten teren wyłącznie w asyście Straży Granicznej, po uprzednim uzyskaniu zgody od dowództwa SG. Dziennikarze nie mogą swobodnie pracować w strefie objętej zakazem przebywania, a co za tym idzie, nie mogą również weryfikować informacji przekazywanych przez służby i oficjalne czynniki.

Dziennikarz TVN24 Adrian Zaborowski przy granicy polsko-białoruskiej
Dziennikarz TVN24 Adrian Zaborowski przy granicy polsko-białoruskiejTVN24

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Autor:wini//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna

Pozostałe wiadomości