Polska

Gliński: Polska dryfuje. Lekarstwo to rząd techniczny

Polska

Dekalog Glińskiego, czyli 10 kryzysów, które mamy w Polsce
TVN 24Kandydat PiS na premiera, prof. Gliński mówił o kryzysie w Polsce na 10 polach

Polska jest w kryzysie, trzeba to zmienić, a jedynym lekarstwem jest rząd techniczny - ocenił kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński. Ubolewał, że swojego programu nie może przedstawić w czwartek na sali plenarnej Sejmu.

W czwartek w Sejmie odbywa się debata nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Uzasadnił go prezes partii Jarosław Kaczyński. Klub PiS chciał, by głos w debacie mógł zabrać także Gliński, ale - według marszałek Ewy Kopacz - nie pozwala na to regulamin Sejmu. Kandydat PiS przedstawił więc założenia programowe swojego ewentualnego rządu w jednej z sal komisji sejmowych.

Gliński: Polska dryfuje

- W dzisiejszej Polsce debata jest nie tyle solą demokracji, ale solą w oku niektórych polityków. Marszałek Sejmu nie dopuściła konstytucyjnego kandydata na premiera do debaty sejmowej na temat konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu PO i PSL. Jest to wiekopomny wkład w historię polskiego parlamentaryzmu - mówił Gliński. - Dlatego - jak powiedział - założenia programowe rządu technicznego przedstawia poza salą plenarną Sejmu.

Gliński: Lekarstwem na kryzys są rzeczywiste reformy
Gliński: Lekarstwem na kryzys są rzeczywiste reformytvn24

W ocenie Glińskiego, rząd techniczny powołuje się "w momencie szczególnego przesilenia politycznego spowodowanego kryzysem władzy". - W Polsce mamy do czynienia z takim kryzysem. Obecny rząd nie radzi sobie z rozwiązywaniem najważniejszych dla Polaków problemów - ocenił kandydat PiS na premiera.

- Polska jest w kryzysie, Polska dryfuje. Trzeba to zmienić, a jedynym lekarstwem na ten kryzys jest rząd techniczny - przekonywał.

Gliński: Starałem się przygotować merytoryczną propozycję dla Polaków
Gliński: Starałem się przygotować merytoryczną propozycję dla Polakówtvn24

Jak podkreślił, w Polsce mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym, fiskalnym, kryzysem zaufania do władzy i instytucji państwa, a także kryzysem zaufania obywateli do siebie nawzajem.

Ręka wyciągnięta do młodych

Kandydat PiS zwrócił się też do młodych Polaków: - To prawda, że zostaliście oszukani przez wielu plastikowych polityków. Zostańcie z nami. Możemy zmienić nasz kraj. Nie pytajcie, co Polska może zrobić dla was, ale zastanówcie się, co możecie zrobić dla Polski.

Według Glińskiego należy zawrzeć pakt społeczny regulujący kwestię czasu pracy i tzw. umów śmieciowych. Elementem paktu byłoby przyjęcie ustawy, która pozwoliłaby na odmrożenie środków znajdujących się w Funduszu Pracy oraz reforma urzędów pracy.

Kandydat PiS postuluje też przyjęcie ustawy wprowadzającej ubezpieczenie społeczne osób pozostających bez pracy "bez własnej woli" oraz ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia, zakładającej obniżenie składek ZUS dla absolwentów przez pierwsze lata pracy, zerowy ZUS przez 2 lata dla firm zakładanych przez młodych, ulgi dla firm na terenach o wysokim bezrobociu.

Wyższe podatki dla najbogatszych

Prof. Gliński za potrzebne uznał odbiurokratyzowanie państwa i deregulację. - Proponujemy opcję 'zerową', czyli unieważnienie wszystkich regulacji reglamentujących obrót gospodarczy z datą 1 stycznia 2015 roku oraz zobowiązania ministerstw do utrzymania po tej dacie regulacji, które realizują ważny interes publiczny lub są wymagane przez międzynarodowe umowy - powiedział.

Zaproponował uproszczenie rejestracji firm, zmianę prawa upadłościowego, połączenie inspekcji, nowe kodyfikacje podatkowe, ulgi podatkowe na innowacje i rozwój. Należy rozpatrzyć zasadność ewentualnego podniesienia dochodu zwolnionego od podatku do 4,5 tys. zł rocznie, wprowadzenia stawki 38 procent dla dochodów powyżej 25 tys. miesięcznie - powiedział.

- Postulujemy zakaz wypłacania dywidend przez banki przez kilka lat, zakaz udzielania kredytów w walutach obcych. Docelowo możliwa byłaby repolonizacja części banków z udziałem środków NBP - dodał.

Tysiąc na dziecko przez 18 lat

Gliński opowiedział się za wprowadzeniem stypendium demograficznego w wysokości 1 tys. zł miesięcznie na dziecko od urodzenia do ukończenia 18. roku życia, a gdyby to okazało się ze względów na ograniczenie budżetu niemożliwe, zaproponował dwuletni urlop macierzyński, bon rodzinny, ulgi podatkowe na dzieci.

Darmowy wstęp do muzeów dla uczniów, utworzenie w państwowych radiu i telewizji dodatkowego kanału, który nadawałby audycje "mediów obywatelskich", powołanie Polskiego Korpusu Wolontariatu na wzór amerykańskiego Korpusu Pokoju, większe wsparcie państwa dla osób i organizacji monitorujących działania instytucji i osób publicznych oraz uruchomienie programu rewitalizacji Ochotniczej Straży Pożarnej, Kół Gospodyń Wiejskich, sieci uniwersytetów ludowych oraz "orlików" - to niektóre propozycje Glińskiego z dziedziny kultury i społeczeństwa obywatelskiego.

Kandydat PiS na premiera zaproponował też nowy model funkcjonowania lekarzy rodzinnych, który - jak mówił - zakłada "płacenie za aktywność, nie za bycie", zmianę w wycenie świadczeń zdrowotnych, wprowadzenie powszechnej dostępności usług stomatologicznych dla dzieci, stworzenie sieci szpitali, zreformowanie lecznictwa ratunkowego.

Zdaniem Glińskiego w dziedzinie polityki zagranicznej Polska powinna kierować zasadą "nieuznawania jakichkolwiek stref wpływów" w swoim polu bezpieczeństwa, czyli Europie środkowej.

Kaczyński broni Glińskiego

Brak możliwości wystąpienia na sali plenarnej prof. Glińskiego jeszcze przed rozpoczęciem debaty skomentował Jarosław Kaczyński, mówiąc, że "prof. Gliński powinien móc wystąpić na sali sejmowej, bo jego sytuacja jest opisana w konstytucji".

Kaczyński: Prof. Gliński powinien móc wystąpić w Sejmie
Kaczyński: Prof. Gliński powinien móc wystąpić w Sejmietvn24

Autor: adso//bgr/k / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości