Ratowała Żydów w czasie wojny. Genowefa Borysionek odznaczona przez prezydenta

TVN24

Genowefa Borysionek odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polskitvn24
wideo 2/2

Genowefa Borysionek za odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało wręczone w czwartek przez wicewojewodę wielkopolską Anetę Niestrawską.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformowało w czwartek, że prezydent Andrzej Duda nadał Genowefie Borysionek odznaczenie za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.

Ze względu na stan zdrowia 92-letniej kobiety, order wręczono jej w miejscu zamieszkania.

Odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Genowefa Borysionek przed wybuchem II wojny światowej mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w miejscowości Magdulino w ówczesnym województwie wileńskim. Szkołę podstawową ukończyła w 1941 roku w Duniłowiczach. Następnie pomagała rodzicom w gospodarstwie rolnym.

W 1942 roku rodzina przeniosła się do miejscowości Zareże. W grudniu 1942 roku, po rozbiciu getta żydowskiego w Duniłowiczach, rodzina Nieścierowiczów przyjęła cztery osoby pochodzenia żydowskiego. Rodzina zapewniła im bezpieczne schronienie przez okres 18 miesięcy.

Genowefa Borysionek w 1945 roku przyjechała na terytorium Polski i osiedliła się w Nowym Tomyślu. Obecnie mieszka w Poznaniu. Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podało też, że za pomoc w ratowaniu Żydów z Holokaustu z narażeniem własnego życia, odznaczona została, wraz z rodzicami i rodzeństwem, Dyplomem i Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP