Gdzie są respiratory zakupione przez ministerstwo? Szumowski: w magazynach, nie znam adresów

TVN24 | Polska

Autor:
kb//now
Źródło:
TVN24, Program III Polskiego Radia
Łukasz Szumowski o zakupionych przez ministerstwo respiratorachTVN24
wideo 2/36
TVN24Łukasz Szumowski o zakupionych przez ministerstwo respiratorach

W tej chwili 50 respiratorów jest na terenie Polski, a kolejne będą w tym miesiącu przychodziły - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapytany, gdzie są, odparł, że "w magazynach". Dopytywany, czy w Agencji Rezerw Materiałowych, nadal odpowiadał, że "w magazynach". Na pytanie, w jakich magazynach, stwierdził: - Ja nie znam adresów tych magazynów.

W środę tvn24.pl i "Gazeta Wyborcza" opisały kontrowersje przy zakupie respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia. Resort podpisał w kwietniu umowę z E&K, niewielką firmą z Lublina, na dostawę 1200 respiratorów za kwotę 195,5 miliona złotych. Sprzęt trzech konkretnych firm z Chin, Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych miał zostać dostarczony do końca czerwca. Ale wszyscy producenci w rozmowach z dziennikarzem tvn24.pl zaprzeczyli, żeby cokolwiek sprzedali firmie z Lublina lub polskiemu rządowi.

W dodatku okazało się, że firma E&K nigdy nie zajmowała się handlem sprzętem medycznym, nie ma też takiej działalności wpisanej w dokumentach rejestrowych. A jej właściciel był w przeszłości wiązany z handlem bronią do krajów objętych embargiem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że E&K dostarczyło 50 respiratorów innej firmy, niż było to określone w zamówieniu, i zwróciło część zaliczki.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński po kontroli w Agencji Rezerw Materiałowych przekazali, że w magazynach nie ma 1150 z 1200 respiratorów, które były przedpłacone, zaliczkowane przez Ministerstwo Zdrowia. Dodali, że pierwsza z 50 palet, które przyjechały do magazynu, została rozpakowana dopiero po ich kontroli.

"PiS tworzyło takie państwo przyjazne oszustom, a dzisiaj się jeszcze okazuje, że przemytnikom"TVN24

Szumowski: 50 respiratorów jest w Polsce, są oceniane przez ekspertów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w poniedziałek w radiowej Trójce, że "50 respiratorów jest na terenie Polski, a kolejne będą w tym miesiącu przychodziły".

Zapytany, dlaczego posłowie przeprowadzający kontrolę w Agencji Rezerw Materiałowych nie mogli ich znaleźć, Szumowski odpowiedział: - Proszę mnie nie pytać, dlaczego posłowie nie mogli czegoś znaleźć, bo posłowie krążą takimi dwójkami.

Dodał, że "umowa jest w systemie komputerowym, więc nie wie, o czym panowie posłowie informują".

Pytany, gdzie są respiratory, odpowiedział, że "w magazynach". - Są inwentaryzowane, przyjmowane. Duży zakup tego typu musi być odebrany - mówił. Dopytywany, czy w Agencji Rezerw Materiałowych, minister Szumowski nadal odpowiadał, że "w magazynach". Na pytanie, w jakich magazynach, stwierdził: - Ja nie znam adresów tych magazynów.

Szef resortu zdrowia dodał, że w tej chwili "eksperci oceniają, czy towar, który został dostarczony, jest tym towarem, który chcieliśmy kupić".

Autor:kb//now

Źródło: TVN24, Program III Polskiego Radia