- Decyzja Rady Nadzorczej jest legalna, tylko Piotr Farfał nie potrafi odspawać się od stołka – uważają przedstawiciele PO i SLD. – Spór o TVP to polityczne ruchy pozorowane, mające odwrócić uwagę od biznesowych motywacji – wietrzy spisek Krzysztof Bosak (LPR) .
Goście „24 godzin” zgodzili się co do jednego: w poniedziałek, kiedy nowy p.o. prezesa TVP Piotr Szwedo będzie próbował dostać się do budynku na Woronicza, będzie spektakl. – To zagranie PR. Szwedo przed kamerami nie wejdzie do telewizji, a wszystko po to, żeby odciągnąć uwagę od projektów cyfryzacji TVP – uważa Bosak.
Zdaniem byłego posła LPR to właśnie cyfryzacja TVP jest solą w oku polityków, a przede wszystkim wielkiego biznesu. - Władze TVP się zmienią, to pewne. Czy za miesiąc, czy za kilka, politycznie nie robi różnicy. To zagęszczenie ruchów wokół TVP wynika z powodów biznesowych – ocenił.
"Spiskowa teoria"
Zdaniem Iwony Śledzińskiej-Katarasińskeij to spiskowa teoria, z którą ani ona, ani jej partia nie ma nic wspólnego. - Ja bym wołała, żeby te rozstrzygnięcia odbyły się w majestacie prawa. A nie będzie tak, dopóki KRS nie uzna prawomocności decyzji Rady Nadzorczej i samej KRRiT. Widocznie komuś się spieszy. Pozdrawiam kolegów – to są panowie, którzy zawarli koalicję medialną – stwierdziła.
Wywołani do tablicy przedstawiciele PiS i SLD zapewnili zgodnie, że nowa Rada Nadzorcza i wszystkie jej decyzje są legalne.
PiS i SLD: rada legalna
- Nie ma wątpliwości co do zgodności z prawem tych decyzji, KRS tylko je wpisuje de rejestru – stwierdził Mariusz Błaszczak (PiS). - A co do koalicji, to mamy koalicję tych, co chcą zniszczyć TVP – PO i środowisko Farfała – i tych, którzy jej bronią. Należy do nich PiS – zapewnił.
Według Błaszczaka problem w tym, że to Farfał „przez kruczki prawne stara się nie dać odspawać się od fotela”, a pomaga mu w tym minister skarbu, bo PO rządy Farfała są na rękę.
Zgodził się z nim Adam Halber, b. członek KRRiT. – Decyzje Rady są legalne. W ustawie jest wyraźnie napisane: minister skarbu powołuje jednego z członków, ale to nie znaczy, że ten jest jego przedstawicielem. Członek Rady Nadzorczej reprezentuje spółkę. Dokładnie w takim samym trybie powołana została Rada Nadzorcza Polskiego Radia i tam nie ma kruczków prawnych. Może adwokatów mają kiepskich – ironizował.
Zamieszanie w TVP
Rada Nadzorcza TVP wymieniła cały zarząd TVP. Stanowiska stracili: p.o. prezes telewizji Piotr Farfał oraz zawieszeni od grudnia 2008 r. prezesi: Andrzej Urbański, Sławomir Siwek i Marcin Bochenek. Nowym p.o. prezesa TVP został Bogusław Szwedo - przewodniczący Rady Nadzorczej spółki. Oprócz niego na trzy miesiące do zarządu delegowano Małgorzatę Wiśnicką-Hińcza.
P.o. przewodniczącego Rady Nadzorczej (na czas delegacji Szwedo) został Bogusław Piwowar. Na następnym posiedzeniu Rady Nadzorczej ogłoszony ma być konkurs na nowy zarząd TVP, rada nie ustaliła dotąd ile będzie on liczył osób. Konkurs ma być rozstrzygnięty za ok. miesiąc.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24