"Zło zwycięża wtedy, kiedy my zaczynamy się bać, dlatego musimy być odważni"

[object Object]
W Gdańsku została odsłonięta tablica upamiętniająca Pawła Adamowiczatvn24
wideo 2/28

Ta tablica upamiętnia pozbawioną sensu i wyjątkowo okrutną śmierć Pawła Adamowicza, mojego ukochanego męża, wspaniałego ojca naszych córek, prezydenta Gdańska: miasta wolności, solidarności i odwagi - mówiła w poniedziałkowy wieczór Magdalena Adamowicz. W Gdańsku została odsłonięta tablica upamiętniająca wieloletniego prezydenta miasta.

Tablica upamiętniająca Pawła Adamowicza, którą odsłonięto o godzinie 19.45, została wmurowana nieopodal średniowiecznej Katowni, w miejscu, gdzie w styczniu 2019 roku stała scena, na której Paweł Adamowicz został zaatakowany.

Na płycie umieszczono słowa, które Adamowicz wypowiedział tuż przed tragedią: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem Solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie".

"Zło nigdy nie wygrywa, dobro zawsze na koniec zwycięży"

- Ta tablica upamiętnia pozbawioną sensu i wyjątkowo okrutną śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta miasta Gdańska, mojego ukochanego męża, wspaniałego ojca naszych córek, prezydenta Gdańska: miasta wolności, solidarności i odwagi - powiedziała wdowa po prezydencie miasta Magdalena Adamowicz.

- Ta tablica upamiętnia moment, w którym zło zatriumfowało. Moment, w którym zgasły światła, zapadła cisza i przerażenie. Moment, w którym jeden nóż miał zabić całe dobro tamtego dnia, cudownego, radosnego dnia. Moment, w którym my wszyscy przestraszyliśmy się zła - mówiła.

Jednak, jak dodała Adamowicz, "to, co stało się następnego dnia po śmierci Pawła Adamowicza i dzieje się teraz, rok po tych tragicznych wydarzeniach, udowadnia, że zło nigdy nie wygrywa, że dobro zawsze na koniec zwycięży". - Dlatego nie możemy dać zastraszyć się terrorowi. Zło zawsze jest w mniejszości, choć czasem na chwilę wygrywa, kiedy uda mu się zastraszyć tę większość, większą część dobrych ludzi. Zło zwycięża wtedy, kiedy my zaczynamy się bać, dlatego musimy być odważni - powiedziała.

- Dlatego Paweł był zawsze taki odważny, dlatego się nie bał, nie był oportunistą i namawiał do odwagi innych. Mówił, że ktoś musi pokazać odwagę, żeby reszta ludzi przestała się bać. Niech ta tablica będzie symbolem odwagi gdańszczanek i gdańszczan, Polek i Polaków, symbolem odwagi, która zwycięża zło - podsumowała Adamowicz, która obecnie jest posłanką Parlamentu Europejskiego wybraną z list Koalicji Europejskiej.

"Pamiętajmy: prawda, solidarność i wolność zawsze zwycięża"

Po żonie Pawła Adamowicza głos zabrał jego brat Piotr Adamowicz. - Tamte dni, rok temu, nie były dniami łatwymi dla mnie osobiście, dla rodziców. Dziękuję za tamte dni, za waszą obecność, dziękuję dzisiaj także w imieniu rodziców za to, że jesteście - powiedział.

- Ja osobiście, rodzice, Magda z dziewczynkami czekamy na prawdę o tamtych dniach. Mam nadzieję, że kiedyś jej się doczekamy - mówił Piotr Adamowicz, który w ubiegłym roku został posłem i należy do klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Pamiętajmy i przekażcie to przesłanie dalej, do swoich rodzin, do swoich przyjaciół, do swoich sąsiadów: prawda, solidarność i wolność zawsze zwycięża. Dziękuję wam, że jesteście - dodał.

Piotr Adamowicz: pamiętajmy: prawda, solidarność i wolność zawsze zwycięża
Piotr Adamowicz: pamiętajmy: prawda, solidarność i wolność zawsze zwyciężatvn24

Dulkiewicz: Dziś w Gdańsku palimy światło. Pamiętamy, panie prezydencie

Następnie przemówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Jestem wzruszona, widząc was tylu tutaj. Mówią, że pamięć trwa tak długo, jak inni ją pielęgnują. 365 dni to za krótko, by zapomnieć prezydenta Pawła Adamowicza, który rządził naszym miastem 21 lat. Odcisnął piętno właściwie w każdym jego miejscu - powiedziała.

- Kiedyś na rozstajach dróg palono ogniska, by dusze mogły się przy nich ogrzać. Dziś my, tu, w Gdańsku na Drodze Królewskiej palimy światło. Pamiętamy, panie prezydencie - dodała obecna prezydent Gdańska.

- Tablica, którą wymurowaliśmy nieopodal miejsca, gdzie Paweł Adamowicz doznał śmiertelnych ran, nie ma być miejscem kultu, ma być miejscem ku przestrodze, by złe gesty, złe słowa, złe czyny nie zwyciężyły. Ma być miejscem, ku przestrodze, że takie czyny mogą prowadzić do najtragiczniejszych rzeczy - mówiła Dulkiewicz.

Jak dodała, "13 stycznia był wielką tragedią, ale jednocześnie 13 stycznia 2019 roku wzmocnił nas jako wspólnotę". - Trwaliśmy w ciszy, solidarności, czułości, serdeczności razem. To dowód, że wspólne życie, wspólne trwanie jest możliwe i zależy tylko od nas - powiedziała.

- Drobne codzienne gesty, uśmiech, sympatia, wyciągnięta dłoń mogą przeważyć szalę dobra na naszym świecie. Panie prezydencie, ja wierzę, że pana śmierć nie poszła na marne. Panie prezydencie, wiem, że jesteś tutaj z nami. Róbmy wszystko, by ta śmierć nie poszła na marne. Wszystko dla Gdańska. Gdańsk dla wszystkich - podsumowała Dulkiewicz.

Aleksandra Dulkiewicz: Dziś w Gdańsku palimy światło. Pamiętamy, panie prezydencie
Aleksandra Dulkiewicz: Dziś w Gdańsku palimy światło. Pamiętamy, panie prezydencietvn24

Światełko dla Pawła Adamowicza

O godzinie 20 zapalono światełka dla śp. Pawła Adamowicza. Przy akompaniamencie carillonu, który z wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odegrał utwór "Sound of Silence", gdańszczanie przeszli Traktem Królewskim na most Zielony, gdzie ułożyli serce ze zniczy. Podobne serca po śmierci prezydenta układali mieszkańcy innych polskich miast. W Gdańsku miało wtedy powstać "największe serce świata".

Światełko dla Pawła Adamowicza
Światełko dla Pawła Adamowiczatvn24

O godzinie 20.30 rozpoczęła się międzywyznaniowa modlitwa. To właśnie w gdańskiej bazylice 19 stycznia 2019 roku spoczął prezydent.

W wieczornej modlitwie w bazylice poza rodziną Pawła Adamowicza uczestniczyli m.in.: przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, przewodniczący klubu sejmowego Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, prezydenci Warszawy, Łodzi i Gdańska, wielu parlamentarzystów i europosłów oraz gdańszczan i gości.

Modlitwie przewodniczył metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Proboszcz bazyliki ksiądz prałat Ireneusz Bradtke wspominał noc, gdy lekarze walczyli o życie Adamowicza w szpitalu. Zwracając się do rodziny, powiedział, że Kościół był wtedy i jest dzisiaj z nią.

Aleja imienia Pawła Adamowicza i premiera książki

13 stycznia w Gdańsku oficjalnie otwarto aleję imienia zamordowanego prezydenta. W uroczystości udział wzięła rodzina Pawła Adamowicza oraz obecna prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

O godzinie 17.00 w poniedziałek w Europejskim Centrum Solidarności odbył się "Wieczór dla Przyjaciela" połączony z premierą książki "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" Katarzyny Żelazek. Książkę wydało właśnie ECS, a jest ona zbiorem 21 poruszających świadectw osób, które bardzo mocno przeżyły śmierć prezydenta miasta, doświadczyły zmiany w swoim życiu, a także prezentuje zdjęć 13 pomorskich fotoreporterów dokumentujących życie Adamowicza, jego działalność polityczną oraz tragiczne wydarzenia ze stycznia 2019 roku.

- To trudny dzień, ale chciałbym dostrzec jego piękno. Jesteśmy w miejscu, które jest dziełem Pawła Adamowicza. On cały czas jest z nami. Jego wizja polskości się urzeczywistnia - nie tylko w Gdańsku, ale przede wszystkim w tym miejscu - mówił dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.

Dodał, że na sali zebrali się przyjaciele tragicznie zmarłego prezydenta. Ocenił, że Gdańsk i Europa jest inna niż w 1989 roku, ale przez ostatni rok "wszyscy zrozumieli, iż w Gdańsku znów jest nadzieja". - Zróbmy wszystko, żeby Gdańsk był znów nadzieją i źródłem odnowy Polski i Europy - zaapelował Kerski.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. rodzice zabitego prezydenta, jego żona, brat, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i były prezydent RP Lech Wałęsa.

- Ta książką jest powinnością reporterską. Bardzo szybko okazało się, że każdy ma swoją opowieść. Większość moich rozmówców mówiła, że nie mogła uwierzyć w to, co się stało 13 stycznia, ale w dalszej części wszystkie te opowieści były inne. Zaczęłam te osoby wpisywać do notesu w telefonie, żeby do nich wrócić. Miałam jednak duży kłopot emocjonalny, żeby to zrobić, żeby wejść po raz kolejny w tę opowieść - podkreśliła autorka książki Katarzyna Żelazek.

"Refleksja nad radykalizmem politycznym"

W pierwszą rocznicę śmierci prezydenta, 14 stycznia, o godzinie 18. w bazylice mariackiej odprawiona zostanie msza święta.

We wtorek, 15 stycznia, w godzinach od 10 do 18 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja "Przemoc i polityka".

"Pierwsza rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza skłania ku refleksji nad radykalizmem politycznym i jego skutkami w postaci przemocy w polskim życiu publicznym, której tragicznym wyrazem było morderstwo prezydenta Gdańska. Konferencja ma zebrać inicjatywy badawcze i aktywności, w ramach których podjęto próbę analizy sytuacji psychopolitycznej w Polsce, która przyczyniła się do morderstwa" - informują przedstawiciele Urzędu Miasta w Gdańsku.

W konferencji udział wezmą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Do końca stycznia w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności można oglądać instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza". W styczniu 2019 roku właśnie w tym miejscu przez dobę wystawiona była trumna z ciałem śp. prezydenta.

Autor: KB/adso / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24