Polska

Fabryczka dopalaczy zlikwidowana

Polska

To pierwsza fabryczka dopalaczy zlikwidowana przez policję
policjaTo pierwsza fabryczka dopalaczy zlikwidowana przez policję

Policjanci z CBŚ zlikwidowali w Warszawie nielegalną wytwórnię tzw. dopalaczy - informuje rzecznik komendanta głównego policji podinsp. Mariusz Sokołowski. Jak dodaje, to pierwsza taka fabryczka namierzona w Polsce.

Jako "dopalacze" określa się legalnie sprzedawane substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków.

W piątek w jednym z mieszkań w dzielnicy Wawer policjanci zabezpieczyli specjalistyczną linię oraz substancje do produkcji "dopalaczy" i amfetaminy. W ręce funkcjonariuszy wpadli 49-letni Krzysztof D. i 71-letni Eugeniusz J. - chemicy, którzy już wcześniej byli karani za produkcję amfetaminy.

Jak podaje policja, zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za produkcję i handel narkotykami. Grozi im do 5 lat więzienia.

O LIKWIDACJI FABRYCZKI PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN WARSZAWA

"Dopalacze" z rakotwórczego leku

CBŚ zarekwirowało 5 tys. tabletek tego specyfiku przygotowanych do sprzedaży. Policjanci przejęli też kilkaset kilogramów substancji chemicznych. Z badań laboratoryjnych wynika, że jest to PMA, narkotyk od kilku lat nie spotykany w Polsce, ponieważ trudno go wyprodukować - informuje policja.

- Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego ustalili, że na terenie naszego kraju zaczęły pojawiać się grupy, które zajmują się produkcją tzw. dopalaczy. Pod pozorem legalnie działających firm produkowały tabletki wykorzystując do tego dostępne na rynku substancje chemiczne - powiedział Sokołowski.

Z ustaleń policji wynika, że do produkcji tych preparatów, grupy przestępcze wykorzystują wycofaną z rynku fenacetynę. Jest to rakotwórcza substancja działająca jak silny lek przeciwbólowy, która może uszkodzić nerki i wątrobę.

"Dopalacze" na krawędzilegalności

W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z "dopalaczami", które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Pod koniec sierpnia ub.r. pierwszy sklep otwarto w Łodzi, wcześniej te same substancje od dwóch lat były oferowane za pośrednictwem internetu.

Przedstawiciele importera używek przekonują, że "dopalacze" są "legalną alternatywną dla niebezpiecznych substancji narkotycznych". Sprzedaż może być ścigana tylko wtedy, gdy znajdą się na liście substancji zakazanych w Polsce.

W parlamencie trwają prace nad ustawą zakazującą handlu dopalaczami. Przeciwnicy takich zakazów twierdzą, że naruszałby on unijne zasady wolnego handlu, a ponadto byłby nieskuteczny, bo producenci natychmiast przestawią się na inne podobnie działające substancje, których nie będzie w wykazie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: policja

Pozostałe wiadomości