Episkopat nawołuje do zgłaszania przypadków pedofilii wśród księży

Arcybiskup Gądecki przewodniczy Konferencji Episkopatu Polski od marca 2014 roku
Arcybiskup Gądecki przewodniczy Konferencji Episkopatu Polski od marca 2014 roku
Źródło: przewodniczacy.info
Kościół szeroko otwiera się na zgłaszanie przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich - powiedział koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adam Żak. We wtorek zaprezentowano dokumenty, które określają wytyczne w sprawie ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym. Wśród nich jest m.in. postanowienie o badaniu kandydatów na księży pod kątem psychoseksualnym.
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Jeden z dokumentów zawiera wytyczne w sprawie postępowania z przypadkami seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży, drugi jest poświęcony profilaktyce. Dokumenty opracowywano od 2011 r., obowiązują od marca 2015 r.

Ojciec Żak podkreślił, że wytyczne stanowią zachętę do tego, żeby wyjaśniać przypadki wykorzystania seksualnego nieletnich.

- Kościół jest zainteresowany oczyszczeniem. To jest też jedno z przesłań do ofiar. Zgłaszanie krzywdy nie jest przez Kościół traktowane jak "niedobra przysługa", tylko jako pomoc w oczyszczeniu - powiedział jezuita.

Jak nakazał Watykan

- To jest dokument, który aplikuje normy Kościoła powszechnego wydane przez Stolicę Apostolską do warunków prawa polskiego, do warunków kulturowych i społecznych - powiedział dziennikarzom o. Żak.

Podkreślił szerokie otwarcie Kościoła na zgłoszenia przypadków nadużyć.

- Uświadamiamy sobie to coraz wyraźniej, że zgłaszanie krzywdy tego rodzaju, jakim jest wykorzystanie seksualne w wieku dziecięcym czy dorastania, jest bardzo trudne. Trwa lata, nieraz dziesiątki lat, zanim staje się możliwe wypowiedzenie takiego doświadczenia. To dotyczy nie tylko wykorzystania seksualnego przez duchownych - tłumaczył koordynator.

- Pojawienie się tego dokumentu w publicznej formie daje wszystkim - społeczeństwu, wierzącym, duchownym, ale przede wszystkim ofiarom - pewność prawa, działań Kościoła, zasad, na których się on opiera - wyjaśnił o. Żak.

Jak mówił, procedury zawarte w wytycznych stoją na straży dobra, które zostało naruszone, oraz zmierzają do tego, by naprawić krzywdę.

Wspólnota Kościoła "odczuwa ból i wstyd"

Wytyczne zawierają trzy aneksy, które uszczegóławiają kwestie dotyczące troski o ofiary, procedurę postępowania oraz zasady formacji duchownych i profilaktyki.- Troska o ofiary nadużyć seksualnych to podstawowy akt sprawiedliwości ze strony wspólnoty Kościoła, odczuwającej ból i wstyd z powodu krzywdy wyrządzonej dzieciom i młodzieży - cytował fragment wytycznych sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że prewencja nadużyć seksualnych wobec nieletnich powinna być nie dodatkową, lecz integralną częścią zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą i musi się rozwijać.

Kandydaci na księży będą badani

Częścią profilaktyki ma być rozeznanie kandydatów do seminariów, obejmujące m.in. badanie psychologiczne. Jak powiedział prymas, dokument o zasadach formacji i profilaktyki wskazuje na konieczność zwrócenia jeszcze większej uwagi w tych badaniach na sferę psychoseksualną.

- Poziom diagnozy musi wykluczyć patologie. Nie może powodować, że osoba o tego typu skłonnościach będzie przyjęta do formacji - wyjaśnił arcybiskup.- Zasady formacji i profilaktyki mają zmierzać głównie i przede wszystkim do tego, żeby seminarium opuszczały osoby o dojrzałej osobowości, osoby z emocjonalnością zrównoważoną, także osoby, które wybierając celibat z głębokiego przekonania, za tym się opowiadają - powiedział Polak.

Nowy rzecznik Episkopatu

We wtorek został przez biskupów wybrany także nowy rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Będzie nim ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Następca ks. Józefa Klocha, który rzecznikiem episkopatu był od 12 lat, jest biblistą, ma stopień naukowy doktora. Ks. Rytel-Andrianik jest kapłanem diecezji drohiczyńskiej.

Ks. Kloch decyzję o odejściu ogłosił w marcu. Jak wyjaśniał wtedy, podjął ją sam, bowiem chce się skupić na pracy wykładowcy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kadencja rzecznika KEP trwa pięć lat. Zgodnie z regulaminem KEP liczba kadencji jest nieograniczona.

Autor: fil/ ola / Źródło: PAP

Czytaj także: