Zgodziliśmy się, że i Francja, i Polska, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu - powiedział po rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W poniedziałek francuski przywódca odwiedził także Sejm, gdzie spotkał się z marszałek tej izby Elżbietą Witek. Rozmawiał również z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, która określiła spotkanie jako "niezwykłe".
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek dwudniową, oficjalną wizytę w Polsce. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, a kolejnym - z premierem Mateuszem Morawieckim.
Po rozmowach z szefem rządu, francuski prezydent udał się do Sejmu, gdzie spotkał się z marszałek tej izby Elżbietą Witek.
Grodzki: zgodziliśmy się, że i Francja, i Polska powinny stać na straży europejskiego ładu
Macron złożył także wizytę w Senacie, gdzie spotkał się marszałkiem wyższej izby polskiego parlamentu Tomaszem Grodzkim.
Na konferencji po rozmowach Grodzki mówił, że odbył z prezydentem Francji krótką, ale niezwykle owocną rozmowę. - Zgodziliśmy się, że Polska i Francja - które łączą wieloletnie więzy historyczne, jak również aktualne więzy ekonomiczne, polityczne i społeczne - są jednymi z fundamentów ładu europejskiego. Każdy oczywiście na swoją miarę - zaznaczył.
- Pan prezydent Macron podkreślił, że ma nadzieję, że rozmowy, które dzisiaj prowadził, przyczynią się do nowego otwarcia relacji polsko-francuskich na polu przedsiębiorczości, na polu wymiany naukowej, na polu społecznym, jak również na polu przestrzegania praworządności, ponieważ w tej materii - jak podkreślił pan prezydent - Polska jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej musi stać na straży praworządności, tak jak wszystkie inne kraje, będące członkami tej wspólnoty - powiedział Grodzki.
- Zgodziliśmy się, że i Francja, i Polska, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu - dodał.
Marszałek zaznaczył, że wizyta Macrona była dla Senatu wielkim wydarzeniem, szczególnie że po raz pierwszy odwiedził on Polskę jako prezydent Francji. - Dlatego czujemy się zaszczyceni i zadeklarowaliśmy, że jako Senat może na nas liczyć i że zrobimy wszystko, aby relacje polsko-francuskie były tak dobre albo i lepsze, niż były do tej pory - oświadczył Grodzki.
Kidawa-Błońska na spotkaniu z prezydentem Francji
Emmanuel Macron rozmawiał także z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską.
"Panie Prezydencie @EmmanuelMacron, dziękuję za rozmowę. Wzmocnienie współpracy w ramach Unii Europejskiej jest naszym wspólnym zadaniem. Dzisiejsze spotkanie jest tego najlepszym potwierdzeniem. Do zobaczenia wkrótce" - napisała na Twitterze Kidawa-Błońska. We wpisie opublikowała także zdjęcie ze spotkania.
W czasie internetowego chatu z internautami na Facebooku kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta przekazała, że odbyła "niezwykłe spotkanie".
Dodała, że tematem rozmów była między innymi kwestia praworządności w Polsce oraz brexit. - Rozmawialiśmy także o relacjach polsko-francuskich. O tym, że są ważne i że trzeba rozpocząć nowe rozmowy, aby wypracować coś wspólnego dla obu naszych krajów - powiedziała.
Jak przekonywała, była to "bardzo dobra i ciekawa rozmowa, za którą panu prezydentowi bardzo dziękuję".
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/M_K_Blonska