W ciągu kilkunastu godzin specjaliści od medycyny sądowej przeprowadzą szereg badań, między innymi na obecność okrzemków w płucach i tomografię komputerową. - Wszystko po to by ustalić jak zginął gen. Władysław Sikorski - pisze "Polska". Gazeta ujawnia szczegóły planowanej na koniec listopada ekshumacji zwłok generała.
Dokładna data autopsji jest już ponoć znana, ale trzymana w tajemnicy. Prokuratorzy z katowickiego IPN, którzy zlecili ekshumację, ustalili ją z metropolitą krakowskim, kardynałem Stanisławem Dziwiszem (sarkofag i trumna ze szczątkami generała znajdują się w wawelskiej katedrze) w poniedziałek - pisze "Polska". Wcześniej radio RMF FM informowało, że do ekshumacji dojdzie prawdopodobnie 20 listopada.
Kompleksowe badania i jeszcze jeden pogrzeb
Jak będzie przebiegała cała operacja? Wszystko niespełna dobę. Najpierw trzeba będzie unieść granitowy, ważący dwie tony, lity sarkofag i wysunąć trumnę. Ta z honorami będzie odprowadzona przez oficerów Wojska Polskiego, a potem w policyjnej eskorcie zostanie zawieziona do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie.
"Tam lekarze przeprowadzą badania na obecność okrzemków w płucach (by sprawdzić możliwość utonięcia), toksykologiczne (żeby wykluczyć wersję z otruciem), histopatologiczne, DNA i tomograficzne (określą, czy obrażenia kości nastąpiły przed śmiercią, czy po niej). Przede wszystkim zaś obejrzą ciało (podczas przenoszenia go na Wawel w 1993 r. podobno było zmumifikowane) i obrażenia" - czytamy w "Polsce".
Ciało generała powróci na Wawel następnego dnia w południe. Trumna z pełnymi honorami pokona drogę od bazyliki Mariackiej na Wawel, gdzie odbędzie się ponowny pogrzeb generała Władysława Sikorskiego. Mszy żałobnej prawdopodobnie będzie przewodniczył sam kardynał Stanisław Dziwisz. Na uroczystości zaproszono m.in. władze Krakowa oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Tragiczna śmierć
Władysław Sikorski zginął w okolicy Gibraltaru 4 lipca 1943 r., gdy wracał z inspekcji sił Armii Polskiej na Wschodzie. Samolot Liberator II AL523, którym leciał generał z córką, szefem sztabu Tadeuszem Klimeckim oraz siedmioma innymi osobami, spadł do morza 16 sekund po starcie.
Pogłoski, że nie była to katastrofa, tylko zorganizowana przez wywiad brytyjski likwidacja Sikorskiego, pojawiły się jeszcze w czasie wojny. Wielka Brytania dotąd nie udostępniła swoich archiwów dotyczących tej sprawy. Brytyjskie akta zostaną odtajnione dopiero w 2050 r.
Władysław Sikorski został pochowany na cmentarzu lotników polskich w Newark koło Nottingham. Po ekshumacji w 1993 roku prochy przewieziono do Warszawy i 17 września złożono w krypcie na Wawelu. Kardynał Stanisław Dziwisz, opiekun grobów w katedrze na Wawelu, w czerwcu tego roku zgodził się na ekshumację zwłok generała. Zabiegała o nią grupa warszawskich naukowców z Towarzystwa Miłośników Historii. Argumentowali oni, że ciało generała nigdy nie zostało poddane drobiazgowemu badaniu lekarskiemu.
Źródło: Polska
Źródło zdjęcia głównego: PAP/CAF