"Zazdroszczę tym społeczeństwom, w których zawód nauczyciela cieszy się dużym prestiżem"

[object Object]
Prof. Jerzy Brałczyk wyjaśnia, dlaczego poparł strajk nauczycielitvn24
wideo 2/35

Ponad 377 tysięcy uczniów ósmych klas rozpoczęło trzydniowy okres zdawania egzaminów, które mają dać im przepustkę do kolejnych szkół. Poniedziałek to ósmy dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Między związkowcami a rządem trwa pat, premier zaprasza do rozmów przy okrągłym stole "zaraz po świętach", ponad 100 szkół podpisuje się pod listem otwartym do premiera, domagając się powrotu do rozmów jeszcze przed świętami. - Zazdroszczę tym społeczeństwom, w których zawód nauczyciela cieszy się dużym prestiżem - podkreśla językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Relacjonujemy najważniejsze wydarzenia związane ze strajkiem nauczycieli i egzaminami ósmoklasistów.

19:15

Kuratorium Oświaty w Katowicach poinformowało Polską Agencję Prasową, że z danych przekazanych przez dyrektorów placówek wynika, że w poniedziałek w województwie śląskim strajkowało 38,48 procent przedszkoli i szkół oraz blisko 70 procent nauczycieli. Jak dodała dyrektor Wydziału Jakości Kształcenia w katowickim kuratorium Anna Kij, odsetek nauczycieli, którzy przystąpili do pracy w poniedziałek, zwiększył się o 11 procent w stosunku do ubiegłego tygodnia. Wtedy – według danych kuratorium – nie strajkowało około 20 procent nauczycieli.

18:42

- Jestem nauczycielem w czwartym pokoleniu. Już mój pradziadek był nauczycielem, moi dziadkowie, moi rodzice. Czuję duży związek z tym zawodem, posłannictwem. To byli nauczyciele wiejscy o specyficznym etosie. Potem miałem do czynienia z nauczycielami jako uczeń i te doświadczenia były zazwyczaj dobre - mówił w „Tak jest” prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, współzałożyciel Społecznego Komitetu „Wspieramy Nauczycieli”. - Zazdroszczę tym społeczeństwom, w których zawód nauczyciela cieszy się dużym prestiżem. Chciałbym, żeby i u nas tak było - dodał.

17:20

112 szkół podpisało się pod listem otwartym skierowanym do rządu. Nauczyciele apelują w nim o zorganizowanie spotkania w formule okrągłego stołu przed świętami wielkanocnymi.

"W związku z przedłużającym się strajkiem wyrażamy nasze zaniepokojenie brakiem woli natychmiastowego podjęcia dialogu ze strony rządu i domagamy się spotkania okrągłego stołu jeszcze przed świętami wielkanocnymi" - czytamy w liście.

"Powinno ono odbyć się z inicjatywy rządu w szerszym gronie przedstawicieli wszystkich grup: nauczycieli, uczniów, rodziców, samorządów i związków zawodowych" - napisali nauczyciele.

"W trosce o naszych uczniów chcielibyśmy jak najszybciej wrócić do naszych obowiązków" - podkreślili.

ZOBACZ LIST OTWARTY>

15:53

Premier pytany, dlaczego termin rozmów przy okrągłym stole wyznaczył dopiero po świętach, zaznaczył, że "teraz, przed świętami, odbywają się egzaminy. Do środy są egzaminy w szkołach podstawowych".

CZYTAJ WIĘCEJ:

15:45

Premier: wierzę w to, że okrągły stół będzie takim nowym otwarciem, taką dyskusją ogólnonarodową - nie waham się użyć tego słowa - dla poprawy systemu oświaty

15:44

- Jeżeli chcemy naprawiać państwo, to trzeba wejść w głęboką naprawę systemu oświaty - ocenił premier Morawiecki.

15:41

Premier: zapraszamy do rozmów przy okrągłym stole zaraz po świętach

Premier: zapraszamy do rozmów przy okrągłym stole zaraz po świętach
Premier: zapraszamy do rozmów przy okrągłym stole zaraz po świętachtvn24
15:41

Morawiecki: przygotowujemy dzisiaj pewne założenia i przedstawimy je w ciągu dwóch, trzech dni, jeszcze przed świętami

15:31

Premier Mateusz Morawiecki: uczniowie nie powinni być zakładnikami jakichkolwiek sporów

15:05

Politycy w poniedziałek w Sejmie komentowali propozycję premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącą rozmów z nauczycielami przy okrągłym stole i trwający strajk nauczycieli.

Cóż to za rząd, który potrzebuje 10 dni strajku, żeby wysłać zaproszenie na negocjacje? Kompromitacja - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński, odnosząc się do stanu rozmów rządu ze związkowcami. - Dzisiaj trzeba działać, pojechać do nauczycieli, przeprosić i dać te pieniądze - apelował rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

- Miała być dobra szkoła na miarę XXI wieku, a mamy chaos, bałagan i lekceważenie nauczycieli - komentowała była minister edukacji Krystyna Szumilas. Ryszard Czarnecki (PiS) podkreślał, że do zakończenia strajku potrzebna jest przede wszystkim "dobra wola".

CZYTAJ WIĘCEJ >

14:55

Aktor Maciej Stuhr: to, kto będzie uczył nasze dzieci i w jaki sposób, wpłynie na to, w jakim kraju będziemy żyć

- Im lepiej wykształcimy dzieciaki, tym mniej bzdur one narobią w życiu i tym bardziej będą rozwijać naszą ojczyznę - przekonywał aktor w rozmowie z TVN24. Jego zdaniem "dbanie o nauczycieli, podobnie jak o zdrowie, jest (…) elementem patriotycznym".

14:52

- Warto się przypatrzeć temu, co się dzieje z nauczycielami dziś i zastanowić się, czy chcemy, żeby z nami się to kiedyś stało - powiedział Maciej Stuhr.

14:47

Stuhr: to, co się dzieje dzisiaj w Polsce - związane z tym strajkiem - to jest też dobra lekcja dla wszystkich pracowników służby zdrowia, dla wszystkich urzędników państwowych, rolników, górników.

- Jeżeli kiedykolwiek państwo zechcecie zastrajkować, to też będziecie opluci, zmieszani z błotem, będziecie uważni za przeciwników politycznych, za wrogów ojczyzny, za wrogów Jezusa Chrystusa Króla Polski - powiedział aktor.

14:41

Wsparcie dla strajkujących nauczycieli wyraził w rozmowie z TVN24 także aktor Maciej Stuhr.

- Myślę, że każdy ma prawo do strajku - powiedział. Podkreślił, że "jeżeli nie damy sobie tego prawa, będziemy się obrzucać błotem, to wtedy odbieramy samym sobie też na przyszłość prawo do protestu".

Maciej Stuhr wspiera strajk nauczycieli
Maciej Stuhr wspiera strajk nauczycielitvn24
14:29

Poparcie dla nauczycieli wyrażono na wiecach również w innych polskich miastach. Demonstracje odbyły się między innymi w Gnieźnie, Malborku i Jastrzębiu-Zdroju.

- My absolutnie nie jesteśmy przeciwko dzieciom. Absolutnie nie chcemy występować przeciwko dzieciom, bo za to, co się dzieje jet odpowiedziany rząd - mówiła w rozmowie z TVN24 pani Marta Florkiewicz-Borkowska ze szkoły podstawowej w Pielgrzymowicach.

Wiece popierające strajk nauczycieli w wielu polskich miastach
Wiece popierające strajk nauczycieli w wielu polskich miastachtvn24
14:14

W Kłodzku odbył się w poniedziałek wiec poparcia dla strajkujących nauczycieli.

Kłodzko. Wiec poparcia dla strajkujących nauczycieli
Kłodzko. Wiec poparcia dla strajkujących nauczycielitvn24
Wiec poparcia dla nauczycieli w Kłodzkutvn24
14:03

Ósmoklasiści zmierzyli się z językiem polskim. ZOBACZ ARKUSZE EGZAMINACYJNE >

14:02

- Mnie poruszyła przede wszystkim fala hejtu, która się wylała i to, że społeczeństwo jest tak strasznie podzielone. To było dla mnie zaskakujące, bo wydawało mi się, że powinniśmy wszyscy stać murem za tak ważną rzeczą, jaką jest edukacja - powiedziała w rozmowie z TVN24 Marysia Sadowska.

13:49

Artyści organizują koncert, by wesprzeć nauczycieli w czasie strajku.

Jak mówiła w rozmowie z TVN24 wokalistka Marysia Sadowska, która zajmuje się organizacją przedsięwzięcia, "okazuje się, że nauczyciele są dla nas bardzo ważni. Dla nas, artystów, kultura, sztuka, tożsamość narodowa, kultura narodowa, to jak będzie wychowywane młode społeczeństwo jest oczywiście ogromnie ważne".

Marysia Sadowska: okazuje się, że nauczyciele są dla nas bardzo ważni
Marysia Sadowska: okazuje się, że nauczyciele są dla nas bardzo ważnitvn24
13:46

Szydło: ważne jest również, żeby w tej chwili podjąć decyzję o tym, aby na ten czas, który jest przed nami - przed spotkaniem przy okrągłym stole - zawiesić protest

13:42

Wicepremier Beata Szydło w Łącku: dziś lub jutro zostanie przedstawiona koncepcja okrągłego stołu. Zostanie zaprezentowany termin, miejsce, gdzie będziemy się spotykać i rozmawiać

Szydło: dziś lub jutro zostanie przedstawiona koncepcja okrągłego stołu
Szydło: dziś lub jutro zostanie przedstawiona koncepcja okrągłego stołutvn24
13:34

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki przekonywał w poniedziałek, że rozmowy rządu nauczycielami "mogą trwać nawet teraz".

- Jest na stole propozycja ze strony rządu, jest rządowy zespół negocjacyjny, którym kieruje wicepremier Beata Szydło - wskazywał.

Czarnecki: jest na stole propozycja ze strony rządu
Czarnecki: jest na stole propozycja ze strony rządutvn24
13:16

Konrad Janiuk, nauczyciel języka angielskiego w warszawskiej szkole, mówił na antenie TVN24: jakbyśmy ten strajk zawiesili, to myślę, że byłyby liche szanse na porozumienie z rządem

13:07

Kuratoria w różnych regionach Polski potwierdziły Polskiej Agencji Prasowej, że w województwach opolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, dolnośląskim, śląskim i lubelskim egzaminy rozpoczęły się bez przeszkód.

13:03

Michał Sękowski, nauczyciel języka angielskiego, po tygodniu strajku postanowił zawiesić w nim swój udział. Jak twierdzi, nadal popiera postulaty nauczycieli, ale według niego protest przybrał zły obrót, przez co cierpią uczniowie.

- Nie mam przekonania, czy wywalczone kilkaset złotych kosztem choćby jednego ucznia dałoby mi satysfakcję - przyznaje.

13:02

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie arkusze egzaminów z języka polskiego dla ósmoklasistów.

ZOBACZ ARKUSZ Z JĘZYKA POLSKIEGO >

12:50

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz mówił w poniedziałek, że "Wielki Tydzień wymaga od pana premiera wielkich decyzji". Zapowiedział, że Związek Nauczycielstwa Polskiego weźmie udział w obradach okrągłego stołu, który zaproponował Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ WIĘCEJ >

12:39

Na szkole podstawowej w Kamiennej Górze, gdzie zatrudniona jest wiceminister edukacji Marzena Machałek, nauczyciele zawiesili transparent z napisem "Marzenko, wracaj do nas, popracuj 'dla idei'".

12:22

Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela w poniedziałek na konferencji zapewnił, że "są już skompletowane składy egzaminacyjne na drugi dzień egzaminu".

Potwierdził również, że nie było informacji o zakłóceniach podczas egzaminów ósmoklasistów w łódzkich podstawówkach.

11:52

Broniarz: jeżeli protest będzie się tak rozwijał, to matury są poważnie zagrożone

11:45

Sławomir Broniarz: ponawiamy apel do rządu o niezwłoczne rozpoczęcie rozmów na tematy płacowe

11:42

Szef ZNP: nie da się podczas jednego posiedzenia okrągłego stołu zobaczyć najbardziej palących problemów w oświacie

11:38

Broniarz o podwyżkach dla nauczycieli: nie przyjmujemy jako argumentu stwierdzenia, że budżet państwa to, co miał dać, już dał

Broniarz: nie przyjmujemy argumentu, że budżet państwa to, co miał dać, już dał
Broniarz: nie przyjmujemy argumentu, że budżet państwa to, co miał dać, już dałtvn24
11:35

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz: storna rządowa, także w dniu dzisiejszym, poprzez wypowiedź pana (wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego - red.) Jarosława Gowina odrzuciła jakąkolwiek możliwość negocjacji ze związkami zawodowymi

Jarosław Gowin w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl powiedział, że "doszliśmy, jeżeli chodzi o rozwiązania płacowe, do granicy możliwości polskiego budżetu. Dalej się nie cofniemy".

11:28

Była szefowa MEN Krystyna Szumilas (PO): obawiam się, że przy takiej podstawie rządu, twardej postawie w stosunku do nauczycieli, ten okrągły stół niestety niewiele zmieni

Rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak mówił z kolei, że rządzący "może we wtorek albo w środę w 2021 roku taki okrąg stół zorganizują".

Szumilas i Stefaniak o propozycji krągłego stołu z nauczycielami
Szumilas i Stefaniak o propozycji krągłego stołu z nauczycielamitvn24
11:21

Pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty rozpoczął się we wszystkich szkołach w Podlaskiem bez zakłóceń - poinformowała w poniedziałek Polską Agencję Prasową Okręgowa Komisja Egzaminacyjna (OKE) w Łomży. Z oficjalnych danych zamieszczonych na stronie internetowej OKE w Łomży wynika, że egzamin ósmoklasisty w Podlaskiem zdaje w sumie 10 786 uczniów w 382 szkołach.

11:17

Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister edukacji narodowej Anna Zalewska mówiła między innymi o przebiegu egzaminów ósmoklasistów.

CZYTAJ WIĘCEJ >

11:16

Okręgowa Komisja Egzaminacyjnej w Gdańsku poinformowała PAP, że nie dotarły do niej żadne sygnały mogące świadczyć o nieprawidłowościach w przebiegu egzaminu ósmoklasisty w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim.

11:11

Uczniowie trzech szkół podstawowych w gminie Jonkowo na Warmii będą pisać egzamin ósmoklasisty w jednym budynku szkolnym. Powodem takiej decyzji była obawa, że z powodu strajku nauczycieli nie uda się skompletować osobnych komisji w każdej z tych szkół.

O przeprowadzeniu egzaminu w jednym miejscu zdecydowały dyrekcje szkół w Jonkowie, Wrzesinie i Nowym Kawkowie.

11:08

Klara Klinger z "Dziennika Gazety Prawnej" w rozmowie z TVN24: bardzo jest ciekawe, kto zostanie zaproszony do tych rozmów przy okrągłym stole

10:53

W zespole szkół ogólnokształcących w Zambrowie strajkujący nauczyciele postanowili zawiesić strajk po to, by sklasyfikować uczniów, którzy przystępują w maju do matur.

- Komitet strajkowy zapowiedział w piątek, że ten strajk zostaje zawieszony. Ja tej decyzji nie podejmowałem - mówił w rozmowie z TVN24 dyrektor placówki, Krzysztof Wasiulewski.

10:50

Zalewska: w budżecie 2019 roku nie ma pieniędzy na to, aby podwyżki dla nauczycieli były wyższe

10:45

Szefowa MEN Anna Zalewska: w większości szkół w tym tygodniu zostały zaplanowane rady, ale oczywiście jest duża część szkół, gdzie mowa jest o 24, 25 kwietnia

Zalewska: w większości szkół w tym tygodniu zostały zaplanowane rady pedagogiczne
Zalewska: w większości szkół w tym tygodniu zostały zaplanowane rady pedagogicznetvn24
10:44

Szefowa MEN: jeśli chodzi o matury wszystkie terminy są dotrzymane. Matura przebiegnie, mam nadzieję, bez zakłóceń

10:39

Zalewska: 50 procent szkół ponadgimnazjalnych nie strajkuje, tam nikt nie martwi się o klasyfikację czy przebieg matur

10:37

Dyrektor Centralne Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik: egzamin odbył się w 12 741 szkołach dla ponad 377 tysięcy uczniów VIII klas

Smolik podkreślił, że "arkusze egzaminu ósmoklasisty różnią się od arkuszy czy sprawdzianu, który był w klasie szóstej, czy egzaminu gimnazjalnego".

Wyjaśnił, że na przełomie 2016 r. i 2017 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przeprowadziły szerokie badania ankietowe wśród ponad tysiąca dyrektorów, 150 egzaminatorów i 2,5 tysiąca uczniów, którzy zostali zapytani, jak powinien wyglądać egzamin. Według Smolika duża część ankietowanych odpowiedziała, że powinien on zawierać więcej zadań otwartych.

- Dzisiaj w przypadku języka polskiego za rozwiązanie zadań otwartych zdający będą mogli otrzymać prawie 70 procent punktów. To zdecydowanie więcej niż w przypadku egzaminu gimnazjalnego czy sprawdzianu - powiedział dyrektor CKE.

Dyrektor CKE Marcin Smolik o przebiegu egzaminów ósmoklasistów
Dyrektor CKE Marcin Smolik o przebiegu egzaminów ósmoklasistów tvn24
10:33

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas konferencji prasowej: wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem bez jakichkolwiek zakłóceń

Minister Anna Zalewska o przebiegu egzaminów ósmoklasistów
Minister Anna Zalewska o przebiegu egzaminów ósmoklasistówtvn24
10:24

- Dyskusja będzie, ale problemu, który dzisiaj stoi od dłuższego czasu, a tak naprawdę od 8 kwietnia, tam się nie rozwiąże - dodał Baszczyński.

10:17

Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński o zaproszeniu premiera Mateusza Morawieckiego do okrągłego stołu: my na pewno nie odrzucimy tego zaproszenia. Z tym, że rozumiemy to w ten sposób, że ten okrągły stół nie będzie dotyczył (…) postulatu związanego ze wzrostem wynagrodzeń.

- Tam będziemy zapewne rozmawiać o systemie. Jak rozumiem, może wreszcie się rząd zreflektował, że ten system, który zafundował polskiemu dziecku jest po prostu chory, jest zły - ocenił Baszczyński.

10:15

W poniedziałek we wszystkich szkołach na Pomorzu Zachodnim rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jak poinformowano Polską Agencję Prasową w zachodniopomorskim kuratorium oświaty, dyrektorzy szkół nie zgłosili zakłóceń jego przebiegu.

- Już w piątek mieliśmy informacje, że wszystkie komisje w szkołach, w których odbywa się egzamin były skompletowane. Dotyczy to wszystkich trzech dni, w których będzie odbywał się egzamin - powiedział Daniel Wróbel z zachodniopomorskiego kuratorium oświaty

09:58

Na Warmii i Mazurach 14 tysięcy uczniów w 516 szkołach przystąpiło w poniedziałek do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Nie mamy sygnałów, by w którejś ze szkół egzamin się nie rozpoczął o czasie - poinformowała PAP dyrektor wydziału kształcenia, wychowania i opieki kuratorium w Olsztynie Małgorzata Hochleitner.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami szkół, którzy poinformowali nas, że wszystkie komisje egzaminacyjne przystąpiły do pracy - zaznaczyła.

09:57

Wszystkie szkoły w regionie są gotowe do przeprowadzenia egzaminu, nie mamy żadnych sygnałów o jakichkolwiek problemach – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej w poniedziałek Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

W Wielkopolsce do rozpoczynającego się w poniedziałek egzaminu ósmoklasisty przystąpi około 36 200 uczniów. Egzamin odbędzie się w ponad 1150 placówkach w regionie.

09:52

Bez nieprawidłowości przebiega egzamin ósmoklasistów w województwie małopolskim – poinformował PAP w poniedziałek Jerzy Matwijko, kierownik Wydziału Egzaminów z Zakresu Kształcenia Ogólnego OKE w Krakowie. W województwie małopolskim w poniedziałek do egzaminu przystąpiło 34309 ósmoklasistów w 1385 szkołach.

09:50

Wszędzie egzaminy ósmoklasisty odbywają się zgodnie z planem - poinformowała Polską Agencję Prasową w piątek dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel. OKE w Warszawie swoim zasięgiem obejmuje województwo mazowieckie.

- Gdyby coś, gdzieś działo się nie tak, na pewno, to bym wiedziała - dodała Frenkiel.

09:25

Smolik: Zdarzały się sytuacje takie, że piszą rodzice, że na przykład podłoga skrzypiała na sali. Takich maili czy zastrzeżeń do przeprowadzenia egzaminu dostajemy około 100-200 rocznie. W tym roku jest ich na razie mniej niż w ubiegłych latach.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z DYREKTOREM CKE:

Cała rozmowa z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcinem Smolikiem
Cała rozmowa z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcinem Smolikiemtvn24
09:23

Smolik został zapytany, czy po ubiegłotygodniowych egzaminach gimnazjalnym do CKE wpłynęły jakieś skargi.

- Nie wpłynęły żadne takie skargi, które byłyby jakkolwiek różne od tego, co wpływało w poprzednich latach - odpowiedział dyrektor CKE.

Dyrektor CKE o skargach po egzaminie gimnazjalnym
Dyrektor CKE o skargach po egzaminie gimnazjalnymtvn24
09:12

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w TVN24: dyrektorzy szkół w obecnej sytuacji dwoją się i troją, żeby ten egzamin zorganizować

09:10

W poniedziałek rano gościem Radia Zet był Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Mówił o zaplanowanych rozmowach przy okrągłym stole, do których premier zaprosił związkowców.

- Jutro, najpóźniej pojutrze wyjdzie zaproszenie z kancelarii premiera, do wszystkich zainteresowanych udziałem w tym okrągłym stołu - przekazał Dworczyk. Powiedział, że do rozmów będą zaproszeni nie tylko przedstawiciele związków. - Chcemy, żeby w tym okrągłym stole wzięli udział przedstawiciele rodziców, samorządów, chcemy, żeby rodzice mieli większy wpływ na szkołę - oświadczył Dworczyk. - Chcemy, żeby była to poważna debata o radykalnych zmianach w systemie oświaty, bo nie chcemy rozmawiać wyłącznie o podwyżce wynagrodzeń, to jest szalenie ważne, ale to nie jest jedyny temat - dodał.

09:00

O godzinie 9. rozpoczął się pierwszy egzamin ósmoklasisty. Uczniowie mierzą się ze sprawdzianem z języka polskiego.

08:48

Reporter TVN24 Daniel Stenzel jest w jednej z gdańskich szkół podstawowych. - Na razie nie ma informacji, aby gdzieś w Trójmieście egzamin miał się nie odbyć - przekazał.

Nie ma informacji o problemach z egzaminami w Trójmieście
Nie ma informacji o problemach z egzaminami w Trójmieścietvn24
08:46

Jak przekazał reporter TVN24 Marcin Kwaśny, Urząd Miasta Krakowa poinformował, że we wszystkich 122 szkołach podstawowych w tym mieście egzaminy ósmoklasistów odbędą się zgodnie z planem.

Kraków. Egzamin ósmoklasisty zgodnie z planem we wszystkich szkołach
Kraków. Egzamin ósmoklasisty zgodnie z planem we wszystkich szkołachtvn24
08:21

Pezda: Wśród strajkujących nauczycieli widzę rosnącą determinację. Są zdesperowani

08:19

Pezda: Nauczyciele cały czas liczą, że rząd usiądzie do prawdziwych rozmów. Na razie sytuacja jest taka, że rząd zostawił strajkującym nauczycielom kartkę z długopisem do podpisu. Liczę, że inaczej to się potoczy.

08:17

Aleksandra Pezda, dziennikarka, specjalistka do spraw edukacji w TVN24: strajk nauczycieli nie jest przeciwko uczniom

"Strajk nauczycieli nie jest przeciwko uczniom"
"Strajk nauczycieli nie jest przeciwko uczniom"tvn24
08:10

W związku z nadchodzącymi egzaminami maturalnymi I Liceum Ogólnokształcące w Zambrowie zawiesiło strajk.

Liceum w Zambrowie zawiesza strajk w związku z maturami
Liceum w Zambrowie zawiesza strajk w związku z maturamitvn24
08:06

Protestujących nauczycieli wspierają lekarze z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

W oświadczeniu Zarząd Krajowy wyraził poparcie dla nauczycieli "walczących o godne warunki pracy i płacy".

"Zawód nauczyciela zasługuje na szacunek i uznanie całego społeczeństwa, w tym także rządzących. Wyrazem tego szacunku powinny być również odpowiednie warunki pracy i godne wynagrodzenie" - czytamy w dokumencie.

ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE >

08:04

Jak przekazał warszawski ratusz, "nie ma sygnałów", by w którejkolwiek ze stołecznych szkół był problem z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty.

08:01

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin był rano gościem radiowej Jedynki.

- Dobra informacja, którą możemy przekazać - mam z dzisiaj informacje z Ministerstwa Edukacji Narodowej, że wygląda na to, że we wszystkich szkołach ten egzamin powinien się odbyć - mówił Sasin.

07:46

07:46

Gowin: Dziwię się nauczycielom, że strajkują. Gdybym był nauczycielem, być może nie zgadzałbym się z polityką tego rządu, ale nie odszedłbym od moich uczniów, zwłaszcza w czasie egzaminów.

07:40

Gowin: jeżeli chodzi o rozwiązania płacowe, doszliśmy do granic możliwości polskiego budżetu

Gowin o strajku nauczycieli: jeśli chodzi o rozwiązania płacowe, doszliśmy do granicy budżetu
Gowin o strajku nauczycieli: jeśli chodzi o rozwiązania płacowe, doszliśmy do granicy budżetutvn24
07:37

Gowin: Premier Morawiecki zaprosił środowisko nauczycielskie do okrągłego stołu. Ja poprosiłem premiera, żeby mnie dołączył do delegacji rządowej.

07:34

Jego zdaniem rząd "wynegocjował bardzo korzystne porozumienie z częścią środowiska nauczycielskiego".

07:34

- Strajk w szkołach to główny przedmiot troski rządu w tej chwili. Z punktu widzenia rządu to najpoważniejszy problem. Zdajemy sobie sprawę, jak wielkim problemem jest to dla milionów rodzin - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl.

07:28

W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów. Polska szkoła". Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie.

ZOBACZ "DEBATĘ FAKTÓW" >

07:12

Uczniowie trzech szkół podstawowych w gminie Jonkowo na Warmii będą pisać egzamin ósmoklasisty w jednym budynku szkolnym. Powodem takiej decyzji była obawa, że z powodu strajku nauczycieli nie uda się skompletować osobnych komisji w każdej z tych szkół. O przeprowadzeniu egzaminu w jednym miejscu zdecydowały dyrekcje szkół w Jonkowie, Wrzesinie i Nowym Kawkowie. - Z powodu strajku nauczycieli mieliśmy trochę problemów ze skompletowaniem komisji. Dlatego ustaliliśmy wspólnie, że uczniowie z dwóch mniejszych szkół przyjeżdżają do nas - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dyrektor szkoły podstawowej w Jonkowie Anna Smolska. W komisjach egzaminacyjnych zasiądą dyrektorzy szkół oraz ci nauczyciele, którzy nie uczestniczą w trwającymi od tygodnia strajku oświaty.

W niedzielę strajkujących nauczycieli wspierali mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. Na zorganizowanej w mieście manifestacji była Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczycielka Roku 2017.

- To nie my, nauczyciele, jesteśmy odpowiedzialni za to co się teraz dzieje. 2,5 roku temu Nauczyciele Roku zebrali postulaty i wysłali do Pani minister - zaczął się wtedy pomysł z deformą edukacji. Byli wówczas u minister na spotkaniu. Teraz się o tym nie mówi. Rozmawialiśmy czym to grozi, do czego może doprowadzić. Jesteśmy w miejscu, które kotłowało się od lat - powiedziała Nauczycielka Roku.

Podkreślała, że nauczyciele "absolutnie nie są przeciwko dzieciom". - Za to, co się dzieje jest odpowiedzialny rząd. Ja czuję się zakładniczką deformy edukacji. Siedzę w małym pokoiku zamknięta, bo rząd nie chciał podjąć decyzji, które powinien był - mówiła Florkiewicz-Borkowska.

"Czuję się zakładniczką deformy edukacji"
"Czuję się zakładniczką deformy edukacji"

Emeryt apeluje: przekażcie trzynastki na fundusz strajkowy

Jeden z uczestników manifestacji, emerytowany górnik z Jastrzębia-Zdroju, zaapelował o przekazanie przyznanych przez rząd 13. emerytur na fundusz strajkowy pomagający nauczycielom.

- Gdyby płace dla nauczycieli nie zostały zagwarantowane, to mam apel do emerytów i rencistów. Chciałbym, żeby ci, którzy mają emeryturę 3,5-4 tysiące, oddali trzynastą, czyli 888,12 złotych, na fundusz strajkowy nauczycieli - apelował.

Apel emerytowanego górnika
Apel emerytowanego górnika tvn24

Rusza egzamin ósmoklasisty

Rozpoczynający się w poniedziałek egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Do egzaminów przystępuje ponad 377 tysięcy uczniów z 12,7 tysiąca szkół. W poniedziałek uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. Pierwszy test dla ósmoklasistów - z języka polskiego - rozpocznie się o godzinie 9. i potrwa 120 minut (dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut).

We wtorek ósmoklasistów czeka sprawdzian z matematyki, a w środę z języka obcego.

Tydzień strajku nauczycieli

W miniony poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". Biorą w nim też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI >

Według ZNP we wtorek strajkowało 74,39 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek, według związkowców, skala protestu była na podobnym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach mogą się różnić w różne dni, gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestować czy zawiesić udział w strajku na czas egzaminów.

Autor: ads / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szarpanina i chaos we włoskim parlamencie. Do sporu doszło, gdy jeden z deputowanych chciał siłą wręczyć ministrowi do spraw autonomii włoską flagę. Na nagraniu widać, że w ciągu kilku sekund przy dwóch politykach pojawili się strażnicy, a następnie tłum parlamentarzystów. Doszło do bójki. "La Stampa" informowała, że dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Trwa analiza materiałów.

Pięści poszły w ruch we włoskim parlamencie. Dwie osoby w szpitalu

Pięści poszły w ruch we włoskim parlamencie. Dwie osoby w szpitalu

Źródło:
PAP, "La Stampa"

Żołnierz ma prawo oddawać strzały ostrzegawcze i to niezależnie od tego, czy są to obecne przepisy, czy nowe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Gość TVN24 odniósł się do utworzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią.

Szef KPRM: żołnierz ma prawo oddawać strzały ostrzegawcze

Szef KPRM: żołnierz ma prawo oddawać strzały ostrzegawcze

Źródło:
TVN24

Wakacyjne plany ma już 63 procent Polaków. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca i typu wakacji są dzieci. Badania pokazują, że rodziny z dziećmi częściej wybierają letnie pobyty nad morzem i z większym wyprzedzeniem planują wakacje i noclegi. Co ważne - w tym roku - ceny usług powinny być podobne jak rok temu. Pojawił się także nowy trend - łączenie wakacji z pracą zdalną. Piotr Sztefek.

Nowy wakacyjny trend Polaków

Nowy wakacyjny trend Polaków

Źródło:
TVN24

Delos już niedługo zatonie w Morzu Egejskim. Wyspa, na której znajdują się ruiny świątyń, domów mieszkalnych i amfiteatrów, jest coraz bardziej narażona na skutki rosnącego poziomu morza, a część budynków już uległa zniszczeniu. Archeolodzy przewidują, że zniknięcie Delos to kwestia dekad.

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Źródło:
AFP, Greek City Times

20-latek był poszukiwany na podstawie aż 30 różnych dokumentów wydanych przez sąd i prokuraturę. W mieszkaniu, które zajmował były znaczne ilości narkotyków. Najbliższe osiem lat spędzi w więzieniu, a grozi mu kolejnych 10.

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W weekend aura się nie uspokoi i w części kraju może zagrzmieć.

Tu będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Tu będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pięć osób zostało przetransportowanych do szpitala po wypadku w miejscowości Płoskie (Lubelskie). Doszło tam do zderzenia karetki i auta osobowego. Z ustaleń policji wynika, że jadąca na sygnale karetka uderzyła w tył samochodu.

Zderzenie karetki z samochodem. Pięć osób w szpitalu

Zderzenie karetki z samochodem. Pięć osób w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rano na Przyczółkowej w Wilanowie zderzyły się trzy samochody osobowe. Jezdnię zablokowały służby.

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do dwóch kolizji doszło w porannym szczycie w Rembertowie. Łącznie uszkodzonych jest osiem samochodów. Na miejscu pracują służby, tworzą się korki.

Dwie kolizje, osiem rozbitych aut. Korek w porannym szczycie na Żołnierskiej

Dwie kolizje, osiem rozbitych aut. Korek w porannym szczycie na Żołnierskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał w środę rozporządzenie w sprawie utworzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Nowe przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenia weszły dziś w życie i będą obowiązywać przez 90 dni.

Od dziś strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Co warto wiedzieć

Od dziś strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Co warto wiedzieć

Źródło:
PAP

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

841 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas niezapowiadanej wcześniej wizyty w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej spotkał się z przywódcą tego państwa Mohammedem bin Salmanem. Rozmowy dotyczyły odbywającego się w weekend w Szwajcarii szczytu pokojowego. Saudowie nadal nie potwierdzili tam swojej obecności. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Źródło:
PAP

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Atlancie 39-letni mężczyzna porwał autobus z 17 pasażerami, jednego z nich śmiertelnie postrzelił. Zanim policjantom udało się zatrzymać pojazd, zdołał przejechać przez dwa hrabstwa. Porywaczowi postawiono 31 zarzutów.

Przyłożył kierowcy autobusu pistolet do głowy, powiedział: nie zatrzymuj się

Przyłożył kierowcy autobusu pistolet do głowy, powiedział: nie zatrzymuj się

Źródło:
CNN

W czerwcu rozpoczęła się rekrutacja na studia na wielu polskich uczelniach. Choć w poprzednich latach były takie kierunki, na które zgłaszało się nawet 30 osób na jedno miejsce, to otwierano też kierunki, na które było niewielu chętnych. Jakie studia cieszą się najmniejszą popularnością?

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi w południowej części stanu Floryda. Zalane zostały domy i ulice. W kilku hrabstwach wprowadzono stan wyjątkowy. Przez gwałtowną aurę odwołano setki lotów.

Zalane domy i ulice, setki odwołanych lotów. "Nie prowadźcie pojazdów"

Zalane domy i ulice, setki odwołanych lotów. "Nie prowadźcie pojazdów"

Źródło:
Reuters, PAP

Od dziś obowiązuje rozciągająca się na 60 kilometrów strefa buforowa przy granicy z Białorusią. W RPA odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny małpiej ospy. Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 13 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Z utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie, którzy w czwartek rano podróżują metrem. W podziemnej kolejce doszło do awarii. Cztery stacje pierwszej linii zostały zamknięte.

Awaria w metrze. Zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Awaria w metrze. Zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Źródło:
PAP

Resorty finansów i dyplomacji Stanów Zjednoczonych ogłosiły szeroki pakiet dodatkowych sankcji, które mają uderzyć w gospodarkę wojenną Rosji i odciąć ją od dostaw kluczowych materiałów i usług między innymi z Chin. USA postanowiły też o wprowadzeniu zakazu świadczenia części usług informatycznych, w tym usług w chmurze, dla niemal wszystkich osób i firm z Rosji.

Mocne uderzenie USA w rosyjską machinę wojenną. Rosjanie będą odcięci od chmury

Mocne uderzenie USA w rosyjską machinę wojenną. Rosjanie będą odcięci od chmury

Źródło:
PAP, BBC

Jeśli stanowisko szefowej Komisji Europejskiej zachowa Ursula von der Leyen, a szefową Parlamentu Europejskiego pozostanie Roberta Metsola, liberałowie otrzymają stanowisko szefa dyplomacji, a socjaldemokraci - szefa Rady Europejskiej. Estońska premierka Kaja Kallas na czele unijnej dyplomacji pozwoliłaby zachować geograficzną równowagę.

Klaruje się układanka na szczytach unijnych władz. Cztery nazwiska

Klaruje się układanka na szczytach unijnych władz. Cztery nazwiska

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

Trzech nastolatków pobiło na śmierć 28-letniego Marcina, piłkarza i pracownika Służby Więziennej. Do tragedii doszło podczas plenerowej imprezy z okazji 120-lecia Sosnowca. - Urazy nie wyglądały na uderzenie z pięści. Obok leżała butelka. Wydaje mi się, że pod nim leżało roztłuczone szkło. Kiedy czekaliśmy na przyjazd karetki, gdzieś w tłumie usłyszałem krzyki: "uciekajcie stąd, bo chłopak chyba zmarł" - relacjonował świadek.

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został Ambasadorem Różnorodności. To wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik "My Company Polska" organizacjom, firmom i osobom, które promują różnorodność i równość. Jacoń został wyróżniony za "dziennikarstwo przełamujące tabu i otwierające oczy na potrzeby drugiego człowieka".

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Źródło:
TVN24, My Company Polska

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Słowackie władze chcą zmienić przepisy dotyczące zgromadzeń. To reakcja na majowy zamach na premiera Roberta Ficę. W planach jest zakaz zgromadzeń w pobliżu budynków parlamentu, rządu, sądów czy domów polityków.

Słowacki rząd chce ograniczenia zgromadzeń

Słowacki rząd chce ograniczenia zgromadzeń

Źródło:
PAP
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl