"Jeśli chcemy zachować demokrację w takim wymiarze, w jakim ją znamy, konieczne są wolne i różnorodne media" – powiedział niegdyś amerykański senator John McCain. Jego słowa z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy przywołała w niedzielę ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher.
3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy. To okazja do dyskusji na temat roli wolnych mediów jako gwaranta demokracji i fundamentu społeczeństwa obywatelskiego oraz promowania powszechnego dostępu do informacji. To także czas na debatę o międzynarodowych standardach dziennikarskich i ich przestrzeganiu w poszczególnych regionach świata.
"W Dzień Wolności Prasy przypominam słowa mojego przyjaciela, śp. senatora Johna McCaina: "Potrzebujemy wolnych mediów, to kluczowe. Jeśli chcemy zachować demokrację w takim wymiarze w jakim ją znamy, konieczne są wolne i różnorodne media". W pełni się z nim zgadzam." – napisała w niedzielę na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Spadek Polski w rankingu wolności prasy
W tegorocznym rankingu wolności prasy "World Press Freedom Index 2020", przygotowywanym przez organizację Reporterzy bez Granic, Polska znalazła się na najniższym w historii, 62. miejscu. W stosunku do ubiegłego roku nasz kraj zanotował spadek o trzy pozycje, a wciągu ostatnich pięciu lat - spadek o 44 miejsca.
Reporterzy bez Granic w uzasadnieniu zwrócili uwagę na podporządkowywanie sobie przez polskie władze sądownictwa i na upolitycznienie państwowych mediów. Na czele klasyfikacji znalazły się kraje skandynawskie - Norwegia, Finlandia i Dania.
Święto wolnej prasy
Światowy Dzień Wolności Prasy został ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na dzień 3 maja. Decyzja ta została podjęta na wniosek Konferencji Generalnej UNESCO, która w dokumencie pod nazwą "Popieranie wolności prasy na świecie" z 1991 roku uznała wolną, pluralistyczną i niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.
Celem dokumentu było zwiększenia powszechnej świadomości znaczenia wolnych mediów i przypomnienia rządom o obowiązku poszanowania i zachowania prawa do wolności wypowiedzi, zapisanego w art. 19. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku.
Data obchodów upamiętnia Deklarację z Windhoek w sprawie popierania niezależnej i pluralistycznej prasy afrykańskiej, ogłoszoną 3 maja 1991 roku.
Źródło: tvn24.pl, UNESCO