Dziecięcy zespół pocovidowy, czyli PIMS, występuje najczęściej u dzieci, które nie są świeżo zakażone wirusem SARS-CoV-2, tylko mniej więcej dwa, trzy tygodnie po przechorowaniu - mówiła doktor Aneta Górska-Kot. Pediatra we "Wstajesz i weekend" wyjaśniała między innymi, jakie są objawy choroby.
Zespół pocovidowy występujący u dzieci to fachowo pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (z ang. - paediatric inflammatory multisystem syndrome, w skrócie PIMS). Jest następstwem przebytego zakażenia koronawirusem, często bezobjawowego. Na całym świecie jest coraz więcej przypadków PIMS.
Występuje również u dorosłych, ale nosi wtedy nazwę wieloukładowego zespołu zapalnego dorosłych (ang. multisystem inflammatory syndrome in adults, w skrócie MIS-A).
Odpowiedzi na pytania o PIMS
Doktor Aneta Górska-Kot, lekarz pediatra i ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 o zagadnieniach związanych z dziecięcy zespołem pocovidowym.
U kogo i kiedy występuje PIMS?
- Pocovidowy zespół, czyli PIMS - wieloukładowa choroba zapalna, to zespół, który występuje najczęściej u dzieci, które nie są świeżo zakażone wirusem SARS-CoV-2, tylko mniej więcej dwa, trzy tygodnie po przechorowaniu. Najczęściej bywa tak, że gdy pytamy rodziców o to, czy był kontakt z koronawirusem, twierdzą, że nie. Natomiast, kiedy robimy test na przeciwciała, okazuje się, że dziecko przebyło COVID-19 - mówiła pediatra.
CZYTAJ NA KONKRET24: Nie, szczepionka na koronawirusa nie wywoła zespołu pocovidowego
Jaki jest przebieg PIMS?
- Przebieg tego zespołu jest relatywnie dość ciężki. To są dzieci, które bardzo wysoko gorączkują, mają wysokie wskaźniki stanu zapalnego. Bywa, że mają niektóre z objawów choroby Kawasakiego, czyli trochę wysypki, przekrwione spojówki, malinowy język, czerwone usta - wyliczała Górska-Kot.
Lekarka mówiła również, że "u większości tych dzieci obserwujemy objawy ze strony układu krążenia, czyli tendencję do zapalenia mięśnia sercowego, do zmniejszenia wlotu lewej komory (serca - red.)". - Często nagle tym dzieciom spada ciśnienie i jakby nam odlatują. Te objawy są bardzo rzadko w przebiegu innych chorób dziecięcych i bywają też bardzo ciężkie przebiegi tego zespołu - podkreśliła.
Zauważyła również, iż "bywa, że te dzieci mają przeczulicę, są bardzo, bardzo osłabione". - Często w tych początkowych dniach rodzice wręcz muszą nosić dzieciaki do toalety, bo te nie są w stanie dojść - dodała.
- Pamiętam chłopca, który przyszedł w całkiem dobrej formie - z bólem brzucha, z biegunką – i w ciągu dwóch dni pogorszył się na tyle, że musiał być hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii z masywnym obustronnym zapaleniem płuc, ze zmianami w obrębie serca. Przerobił wstrząs kardiogenny, był pod respiratorem dwa tygodnie i wrócił do nas niemówiący, z polineuropatią, niechodzący, zupełnie się nieruszający. Prosto od nas pojechał na rehabilitację na miesiąc, gdzie zaczął chodzić, wróciła mowa - wspominała.
W jakim wieku najczęściej są dzieci cierpiące na zespół pocovidowy?
- Wiek tych dzieci to najczęściej, w przypadku polskich PIMS-ów, mniej więcej między 5. a 15. rokiem życia. Najczęściej to te dzieci cierpią na zespół pocovidowy - przekazała.
Jak wiele dzieci choruje na PIMS w Polsce?
- U nas w szpitalu pik zachorowań był w listopadzie i tych dzieci mieliśmy 15 w naszym szpitalu. Właściwie co drugi dzień przyjmowaliśmy kolejne dziecko - mówiła ordynator.
Przekazała też, że "jest stworzony ogólnopolski rejestr dzieci z PIMS-em". - Wydaje się, że w Polsce tych dzieci, odnotowanych przynajmniej w rejestrze, mamy około 200. Co jest całkiem sporą liczbą, biorąc pod uwagę, że w Stanach Zjednoczonych największe metaanalizy obejmują około 500 dzieci. Myślę, że jeśli uzupełnimy ten rejestr, to będzie być może 250 dzieci, czyli całkiem sporo jak na nasz kraj - powiedziała Górska-Kot.
Dlaczego jedne dzieci zapadają na PIMS, a inne nie? Od czego to zależy?
- Nie wiemy. Mamy jeszcze bardzo wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Nie wiemy, które dzieci zapadają na PIMS i dlaczego. Nie wiemy, jakie będą trwałe powikłania PIMS-u i czy te dzieci będą całkiem zdrowe za pół roku, rok, czy jednak na trwałe wirus SARS-CoV-2 zostawi u nich ślad - powiedziała pediatra.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock