Kurski i Węglarczyk o działaniach KRRiT wobec TVN: to kolejna próba nękania

Źródło:
TVN24
Jarosław Kurski o działaniach KRRiT wobec TVN: to putinowskie standardy
Jarosław Kurski o działaniach KRRiT wobec TVN: to putinowskie standardyTVN24
wideo 2/7
Jarosław Kurski o działaniach KRRiT wobec TVN: to putinowskie standardyTVN24

Działania KRRiT wobec TVN to standard putinowski - skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Dodał, że "wobec wolnych mediów ta władza najczęściej używa takich środków jak nękanie, pozwy, żądania o sprostowania". Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet, oceniał, że obecni rządzący działają podobnie jak władze na Kremlu, które przez lata dążyły do "nieopłacalności wydawania mediów w tym kraju", przez co zniszczyły niezależnych wydawców. Zwrócił uwagę na sytuację mniejszych, lokalnych mediów, których nie stać na prawników i kosztowne procesy.

W grudniu otrzymaliśmy z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pismo informujące, że w związku z emisją reportażu Piotra Świerczka "Siła Kłamstwa" przewodniczący Rady wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania nas. Zarzuca nam się "propagowanie działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu i działań zagrażających bezpieczeństwu" oraz "nierzetelność i nieobiektywność". KRRiT nie przedstawiła jednak ani jednego konkretnego dowodu na poparcie swoich zarzutów.

Reportaż "Siła kłamstwa" do obejrzenia na kilkudziesięciu stronach internetowych 

Kilkadziesiąt największych mediów ogólnopolskich i lokalnych na znak solidarności z naszą redakcją zdecydowało się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału Piotra Świerczka.

- Dziękujemy za to wyjątkowe wsparcie. Władza kolejny raz przekonuje się, że polskie redakcje, polscy dziennikarze w żadnym wypadku nie dadzą się zastraszyć i uciszyć - podkreślił Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 i "Faktów" TVN. 

Oświadczenie redakcji "Faktów" TVN i TVN24 w sprawie materiału "Siła kłamstwa"

Kurski: to putinowskie standardy

- Jestem naprawdę zbudowany masowym poparciem dla TVN-u - powiedział Jarosław Kurski, który w środę wieczorem był gościem "Faktów po Faktach". Wyraził przekonanie, że siła tkwi tylko w jedności i prawdzie. - Oni nie chcą prawdy, oni chcą propagandy. Ta kolejna próba nękania TVN-u pokazuje, że wy po prostu jesteście znakomitą stacją, robicie znakomitą dziennikarską robotę - mówił gość TVN24.

W jego ocenie takie działania władz to "standard putinowski". - Macierewicz nie idzie do dowolnego, niezależnego sądu, tylko idzie do organu władzy przejętego przez tę władzę po to, aby nałożyć karę na niezależną stację - zauważył Kurski.

Jego zdaniem "charakterystyczne jest to, że wobec wolnych mediów ta władza najczęściej używa takich środków jak nękanie, pozwy, żądania o sprostowania". Zaznaczył, że używa do tego środków publicznych, a więc robi to "za nasze pieniądze".

CZYTAJ WIĘCEJ: Słowa wsparcia od innych redakcji. "Dziś dotyczy to TVN. Ale może dotyczyć jakiejkolwiek niezależnej redakcji" 

Jarosław Kurski o działaniach KRRiT wobec TVN: to putinowskie standardy
Jarosław Kurski o działaniach KRRiT wobec TVN: to putinowskie standardyTVN24

Węglarczyk: pomyślmy o małych, lokalnych mediach, których nie stać na pójście do sądu

Węglarczyk stwierdził, że "standardy putinowskie w niszczeniu mediów polegają nie na wsadzaniu dziennikarzy do więzienia, nie na zabijaniu ich, chociaż wiemy, że to się w Rosji zdarzało". Zwrócił uwagę, że "zagranicznych nadawców usunięto z Rosji, powodując nieopłacalność wydawania mediów w tym kraju". 

- My idziemy w tę stronę. To polega na tym, że wydawcy, właściciele mediów są zmuszani do wydawania pieniędzy na prawników. Chodzi o to, żeby w którymś momencie naszych właścicieli zachęcić do wyjścia z Polski albo do zamknięcia mediów. W tym roku będziemy to widzieć na skalę niespotykaną - powiedział redaktor naczelny portalu Onet. 

Bartosz Węglarczyk: Idziemy w stronę Rosji. Chodzi o to, by zachęcać do zamykania mediów
Bartosz Węglarczyk o "standardach putinowskich w niszczeniu mediów" TVN24

W jego ocenie "ta władza jest tak bliska utraty tej władzy, że zrobi wszystko i będzie walczyć o każdy głos, zarówno na wiecach wyborczych i w reklamówkach, jak i na przykład wysyłając pozwy przeciwko mediom". 

- My wszyscy tutaj reprezentujemy duże media, ale pomyślmy o małych, lokalnych mediach, których nie stać na pójście do sądu, których nie stać na wynajęcie prawników. Takie media się załatwia jednym, dwoma pozwami. Ile znamy takich przypadków w Polsce, kiedy lokalne małe media wolą się zamknąć, bo ich nie stać na to, żeby parę tysięcy złotych wydać na prawnika? - zastanawiał się dziennikarz. 

Kurski o "efekcie mrożącym". "To jest bardzo niebezpieczne"

Jarosław Kurski mówił o "efekcie mrożącym" zastraszania mediów przez władzę, co - w jego ocenie - prowadzi do powstrzymywania się wydawców przed publikacją niewygodnych dla władzy materiałów w obawie przed konsekwencjami prawnymi. - To jest bardzo niebezpieczne. Jak się czegoś nie napisze, to tego nie widać. I czytelnik nawet nie wie, że jest temat, o którym można by przeczytać w gazecie, ale on się nie ukazuje, bo dane medium wstrzymuje się od publikacji - wyjaśnił.

- To jest czas, kiedy trzeba mówić: tak, tak, nie, nie. My sobie nie możemy pozwolić na żadne kompromisy. Na tym ma polegać nasza siła. Ona jest tylko w jedności i stawianiu na prawdę - podkreślił. 

Bartosz Węglarczyk powiedział, że dla dziennikarza bycie nielubianym przez władze świadczy o sukcesie. - Problem zaczyna się, kiedy próbuje się nam związać ręce - dodał. 

- Jesteśmy w tym razem. Dzisiaj TVN, jutro my wszyscy. Od lat znamy ten mechanizm, jesteśmy atakowani wszyscy. Wiemy, że jest rok wyborczy i wiemy, że wszystkie media będą bezpardonowo atakowane - podkreślił. 

Reportaż "Siła kłamstwa", wyemitowany premierowo 12 września 2022 w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.

Reportaż został nagrodzony w 2022 r. nagrodą Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze. Piotr Świerczek jest także autorem reportaży "Siła faktów" i "Siła dźwięku". 

Autorka/Autor:momo / prpb, adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czwartkowe burze były aktywne w prawie całym kraju. Do godziny 18 strażacy interweniowali ponad 200 razy, głównie w północnej i środkowej Polsce. Wiał silny wiatr, lał deszcz, lokalnie pojawiły się opady dużego gradu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 30.05 w wielu regionach kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi i błyska się w kolejnych miejscach. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Miejscami będzie grzmieć do północy

Gdzie jest burza? Miejscami będzie grzmieć do północy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Oni się podpierają, że to wszystko było zgodne z prawem, że tam można znaleźć odpowiedni przepis. Ale już widać, że prokuratorzy dopatrują się i myślę, że wyszukają takie punkty, których oni nie zauważyli - mówił w "Faktach po Faktach" senator Marek Borowski (KO), komentując aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Borowski: prokuratorzy dopatrują się i wyszukają punkty, których oni nie zauważyli

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Borowski: prokuratorzy dopatrują się i wyszukają punkty, których oni nie zauważyli

Źródło:
TVN24

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Brat zaginionego 16-letniego Michała Karasia pod zniczem na grobie ich matki znalazł kartkę. Śledczy wysłali ją do analizy, będą sprawdzać, czy na papierze zachowały się odciski palców lub ślady biologiczne. Będą też próbowali ustalić osobę, która zostawiła ją na cmentarzu. Michał zaginął w nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku. Ostatni raz widziany był na dyskotece w Bielinach na Podkarpaciu.

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Źródło:
tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o prawie do naprawy. Konsumenci będą mieli łatwiejszy i tańszy dostęp do naprawy sprzętu. Dyrektywa ma ograniczyć liczbę elektrośmieci w UE i zachęcić producentów do projektowania sprzętów tak, żeby były one bardziej trwałe i łatwiejsze do naprawy.

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Naprawa sprzętu będzie łatwiejsza

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Naprawa sprzętu będzie łatwiejsza

Źródło:
PAP

Rosyjski resort spraw zagranicznych zapowiedział w czwartek, że "podejmie kroki odwetowe" w stosunku do ambasady RP w Moskwie i konsulatów generalnych w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu. Ma to być odpowiedź na restrykcje dotyczące zasad przemieszczania się dyplomatów rosyjskich na terytorium Polski.

Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Źródło:
PAP

Jens Stoltenberg podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO powiedział, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium. Za tym stanowiskiem opowiedział się także czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky, który mówił, że "Ukraina nie może walczyć z Rosją, mając jedną rękę związaną za plecami". Radosław Sikorski mówił, że wojna skończy się, kiedy Rosja uzna, że inwazja była błędem.

Szef NATO: Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium

Szef NATO: Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi na początku czerwca Francję - poinformowały w czwartek Pałac Elizejski oraz Biały Dom. Weźmie udział w uroczystościach z okazji 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotka się także z francuskim przywódcą Emmanuelem Macronem.

Joe Biden przyleci do Europy

Joe Biden przyleci do Europy

Źródło:
PAP

Aktor Nick Pasqual jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa swojej byłej partnerki, hollywoodzkiej wizażystki Allie Shehorn. Zaledwie kilka dni wcześniej kobieta złożyła wniosek o zakaz zbliżania się do niej byłego chłopaka - poinformowała prokuratura hrabstwa Los Angeles.

Prokuratura: aktor miał wielokrotnie dźgnąć nożem byłą partnerkę. Potem próbował uciec za granicę

Prokuratura: aktor miał wielokrotnie dźgnąć nożem byłą partnerkę. Potem próbował uciec za granicę

Źródło:
da.lacounty.gov, People, Los Angeles Times

82 tysiące euro próbował przemycić przez polsko-ukraińską granicę 40-letni obywatel Ukrainy. Gotówka znajdowała się w bagażu mężczyzny. Zostało wobec niego wszczęte postępowanie skarbowe.

Chciał przewieźć przez granicę 82 tysiące euro

Chciał przewieźć przez granicę 82 tysiące euro

Źródło:
PAP

"Ktoś tu szaleje nie tylko w niedzielę", "kiedy proboszcz to lokalny pirat" - komentują ironicznie internauci opublikowane w sieci zdjęcie znaku zakazu. Bo stoi on w dziwnym miejscu i dotyczy tylko jednej osoby. Nie wszyscy wierzą, że znak jest prawdziwy. A jest.

Czy "proboszcz to lokalny pirat"? Gdzie stoi ten znak

Czy "proboszcz to lokalny pirat"? Gdzie stoi ten znak

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa usłyszał 46-latek, który śmiertelnie pobił 67-letniego mężczyznę. Jak przekazała policja, sprawca kopał i bił go po całym ciele, a później po nim skakał. W przeszłości był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Grozi mu dożywocie.

"Kopał i bił po całym ciele". Odpowie za zabójstwo

"Kopał i bił po całym ciele". Odpowie za zabójstwo

Źródło:
tvn24.pl

Oddałem auto do zaufanego serwisu. O tym, że wychuchane subaru jest wrakiem, dowiedzieliśmy się od znajomych, którzy zauważyli je w rowie - opowiada Marcin z Łasku. Mechanik rozbił należące do jego narzeczonej auto w styczniu. - Chciałem się dogadać, ale właściciel chce za wszelką cenę zrobić na mnie dobry interes - kontruje Bartłomiej, który miał serwisować auto. Sprawa skończy się w sądzie. 

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Źródło:
tvn24.pl

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Członkowie komisji konkursowej w ministerstwie musieli zmieniać wcześniej przyznane punkty, tak, by dostosować je do decyzji ówczesnego ministra Kamila Bortniczuka - mówił w TVN24 Grzegorz Łakomski, autor tekstu o wynikach kontroli NIK w resorcie sportu i turystyki.

Łakomski: Bortniczuk podejmował decyzję bez uwzględnienia ocen komisji konkursowej

Łakomski: Bortniczuk podejmował decyzję bez uwzględnienia ocen komisji konkursowej

Źródło:
TVN24

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

W Poznaniu odbyła się kampanijna potańcówka Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pod hasłem "DJ-sety dla psychiatrii dziecięcej". DJ-ami byli między innymi posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus i poseł KO Marcin Bosacki. Wybory do europarlamentu już 9 czerwca.

Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Joanna Scheuring-Wielgus i Marcin Bosacki dali czadu

Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Joanna Scheuring-Wielgus i Marcin Bosacki dali czadu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Film Ewy Ewart "Do ostatniej kropli" został uznany za najlepszy dokument w dwóch kategoriach i wygrał Grand Prix World Media Festivals w Hamburgu. Tytuł można zobaczyć w TVN24 GO.

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Źródło:
TVN24