Dwie nagrody Złotego Kopernika dla Michała Przedlackiego. Reporter "Superwizjera" wystawił statuetkę na aukcję charytatywną

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Dwie nagrody Złotego Kopernika dla Michała Przedlackiego
Dwie nagrody Złotego Kopernika dla Michała PrzedlackiegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Dwie nagrody Złotego Kopernika dla Michała Przedlackiego

Michał Przedlacki, reporter "Superwizjera", otrzymał dwie główne nagrody na Festiwalu Filmów Przeciw Wojnie za materiał "Pierwsza linia Frontu. Ucieczka z Irpienia". Jedną ze statuetek wystawił na aukcję charytatywną. - Chcemy wykorzystać tę nagrodę na pomoc Ukrainie - powiedział w TVN24.

Michał Przedlacki dostał nagrody Złotego Kopernika w dwóch kategoriach: najlepszy film dokumentalny i najlepszy film dokumentalny z Ukrainy. W imieniu Przedlackiego, który realizuje kolejne reportaże w Ukrainie, nagrody odebrał redaktor naczelny "Superwizjera" Jarosław Jabrzyk. 

- Nie ma go tutaj, bo jest w Kupiańsku, przy rzece, która jest pomiędzy frontem rosyjskim a ukraińskim. Siła oddziaływania tego, co Michał robi na Ukrainie, to coś wyjątkowego. W jego imieniu bardzo dziękuję. Nie schodzimy z frontu - powiedział.

OGLĄDAJ CAŁY REPORTAŻ "UCIECZKA Z IRPIENIA"

Fragment reportażu Michała Przedlackiego "Ucieczka z Irpienia"
Fragment reportażu Michała Przedlackiego "Ucieczka z Irpienia""Superwizjer" TVN

Przedlacki: chcemy wykorzystać tę nagrodę na pomoc Ukrainie

O nagrodzie Przedlacki mówił w sobotnim poranku w TVN24. Jak podkreślał, "to praca wspólna całego zespołu 'Superwizjera'". - Myślę, że wszystkie filmy, które zostały pokazane na festiwalu, zasługują na uznanie, bo wybrano je - z tego, co wiem - z prawie 800 zgłoszeń. Jest to dla nas dobra informacja, cieszymy się, że ta tematyka jest zauważana - powiedział.

Michał Przedlacki poinformował również, że jedną z "przepięknych" statuetek wystawia na aukcji charytatywnej. - Chcemy wykorzystać tę nagrodę na pomoc Ukrainie. Jeżeli ktoś się angażuje nadal we wsparcie Ukrainy, a z drugiej strony chciałby zatrzymać na zawsze symbol tego, co pokazujemy, jak wygląda opór i praca na rzecz drugiego człowieka, bo o tym jest między innymi reportaż z Irpienia, to zapraszam do siebie na Facebooka - mówił.

Poniżej zamieszczamy link do aukcji, która trwa do niedzieli 25 września do 18.45.

Przedlacki mówił, że "te nagrody cieszą, bo one pozwalają przypominać tematykę ukraińską". - Realizujemy reportaże dla widzów w Polsce i poza krajem, bo z tego, co mi wiadomo, reportaż z Irpienia poszedł w emisjach telewizyjnych w ramach naszej sieci Discovery blisko 500 razy. Robimy to po to, by widzowie na świecie w miarę aktualnie mogli widzieć na własne oczy z pierwszej linii, jak wygląda wojna, jaka jest jej cena i kto ją płaci - podkreślił.

Dwie nagrody Złotego Kopernika dla Michała Przedlackiego. Reporter "Superwizjera" wystawił statuetkę na aukcję charytatywną
Dwie nagrody Złotego Kopernika dla Michała Przedlackiego. Reporter "Superwizjera" wystawił statuetkę na aukcję charytatywnąTVN24

Jabrzyk: to jeden z najlepszych reportaży, jaki kiedykolwiek widziałem

Jarosław Jabrzyk w TVN24 podkreślał, że to kolejna taka nagroda dla Michała Przedlackiego. - Przypominam, że dostał główną nagrodę na World Media Festival w Hamburgu - mówił.

- Ja pracuję w tej branży 20 lat, ale moim zdaniem reportaż o ucieczce z Irpienia to jeden z pięciu najlepszych reportaży, jaki kiedykolwiek widziałem. To jest nieprawdopodobny sposób dokumentowania wojny z perspektywy cywilów, ich tragedii. I to uchwycony dokładnie w momencie, kiedy te zdarzenia się dzieją - dodał.

ZOBACZ REPORTAŻ "UCIECZKA Z IRPIENIA" W TVN24 GO >>>

Jarosław Jabrzyk o nagrodach Złotego Kopernika dla Michała Przedlackiego i reportażu "Spowiedź Małej Emi. Kulisy afery hejterskiej"
Jarosław Jabrzyk o nagrodach Złotego Kopernika dla Michała Przedlackiego i reportażu "Spowiedź Małej Emi. Kulisy afery hejterskiej"TVN24

Kilkaset filmów z całego świata

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Przeciw Wojnie to - jak wskazują organizatorzy - "filmowy protest przeciw wojnie, ale i wszelkiej przemocy". W czasie dwudniowego wydarzenia pokazano 35 krótkich filmów poświęconych tematyce wojnie szeroko rozumianej, jak wojnom, które "społeczności toczą między sobą w warunkach pokoju" - informują organizatorzy.

Obrazy wybrano spośród kilkuset nadesłanych z całego świata.

Michał PrzedlackiTVN24

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/michal.przedlacki.9

Pozostałe wiadomości